Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Inside Man Dizi İncelemesi

06 Ara 2022

Sherlock’un yaratıcılığını ve senaristliğini üstlenen ve Doctor Who‘nun da senaristlerinden olan Steven Moffat’ın beklenen dizisi “Inside Man” Netflix de yayınlanmaya başladı. Başrollerinde; Stanley Tucci (Jefferson Grief) ve David Tennant (Harry Waitling) yer aldığı bu 4 bölümlük mini diziyi sizler için inceledik.

1.5 Bardak

pinterest
Inside Man’in konusuna kısaca değinecek olursak;

Harry Waitling ailesine bağlı, mahalleli tarafından çok sevilen, iyi kalpli bir rahipitir. Rahip Harry mahalleliye ve sorunu olan kişilere destek olarak yardım etmektedir. Jefferson Grief ise idama mahkûm edilmiş bir katildir. Fakat, Jefferson’un bir yeteneği vardır. Olayları çözme yeteneğine sahip olan Jefferson’u sürekli ziyaret eden ve yardım isteyen çok sayıda kişi mevcuttur.

Rahip Harry’nin oğlu bir hocadan matematik dersi almaktadır. Matematik öğretmeni, tuhaf bir kişiliğe sahiptir ve aslında rahipten hoşlandığı pekte söylenemez. Rahip bir gün sorunlu bir kişiye yardım eder. Annesinden korkan bu kişi saklaması için rahipe bir usb bellek verir. Harry içinde ne olduğunu bilmediği belleği eve götürür fakat bir şakalaşma sırasında bu usb bellek, matematik öğretmeninin eline geçer. Matematik öğretmeninin bu belleğin rahibin oğluna ait olduğunu düşünmesiyle işler değişmeye başlar.

Rahip Harry matematik öğretmenini, belleğin ona ait olmadığı konusunda ikna etmeye çalışsa da öğretmen ona inanmaz ve aralarında çıkan arbede sonucu öğretmeni, evlerinin kilerine kilitler. Bu sırada usb belleğin sahibi, rahibi işaret eden garip bir mektup bırakıp intihar eder.
Matematik öğretmeninin gazeteci arkadaşı ondan bir süre haber alamaz. Röportaj için Jefferson ile görüşmeye, hapishaneye gider ancak sonunda arkadaşını bulması için ondan yardım ister. 
Böylelikle Jefferson ile Harry’nin yolları kesişir ve olaylar gittikçe tuhaf bir hal almaya başlar.

Dizi ile ilgili iki ayrı uç görüş bulunmakta. Bir kısım diziyi inanılmaz yaratıcı, harika olarak değerlendirirken, diğer kısım diziyi oldukça kötü olduğu konusunda eleştirmekte. Bize göre ise dizi tam ortada doğrusu. Yani ne çok kötü ne çok iyi. Aslında biraz ne beklendiğine bağlı. Eğer “The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window” dizisini izleyip beğendiyseniz, bu dizinin de tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. İşte; Inside Man’ de aynı bu şekilde, içinde bol bol kara mizah ve parodi barındırmakta.

Dizinin ilk bölümü biraz ağır ilerliyor fakat sonu beklenmedik şekilde oldukça değişik sonuçlanıyor. Aslında dizinin verdiği mesaj gayet net. “Çok güzel şekilde giden hayatınız, siz ne olduğunu anlamadan berbat olabilir.” Bazı kişiler, bazı sahnelerin çok saçma olduğu konusunda yorumlarda bulunmuş. Evet, gerçekten de bazı sahnelerde "Bu olaya da böyle tepki verilmez!" diyorsunuz. Ama herkesin hayatında önem verdiği şeyler farklıdır. İşte bu yüzden bizim beklediğimiz gibi bir tepki göstermemeleri çokta saçma değil.

Kaçırılan matematik öğretmeni, oldukça zeki bir kadın ve gerçekten karşı tarafı güzel şekilde manipüle edebiliyor. Tüm bunların yanı sıra bazen karakteri ciddi şekilde itici ve abartı bulabiliyorsunuz. Fakat maalesef böyle insanlar var ve Dolly Wells bu işin üstesinden oldukça güzel bir şekilde gelmiş.

Senaryo son derece orijinal, yaratıcı bir drama, normal, günlük, şefkatli bir insanın sevdiği birini korumak için ne kadar ileri gittiği sorusunu soruyor ve düşünmeye itiyor.
Dizinin IMDB Puanı; 6,6/10. Mekân ve çekim kalitesi oldukça başarılı. Oyuncular oynadıkları karakterlere oldukça başarılı bir şekilde oturmuş ve büründükleri rollerle son derece uyuşmuş durumda. 

İnanılmaz bir beklenti ile izlenecek bir dizi elbette ki değil. Eğer gerilim bekliyorsanız, bir miktar hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Fakat kara komedi, parodi seviyor biraz kafa dağıtayım istiyorsanız bir çırpıda bitirebileceğiniz “Inside Man” dizisine şans verebilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?