Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
SCOPE Bilim

İnsanlık Yok Olmaya Mahkum Mu?

29 Mar 2023

İnsanlar olarak bir gün kesinlikle hayata veda edeceğimizi biliyoruz. Günlük yaşantımıza devam etmek için bu gerçekliği unutma ihtiyacı duysak da ölüm bilinen bir gerçek. Peki insanlığın bir canlı türü olarak tamamen yok olup olmayacağını biliyor muyuz? Bu sorunun cevabı farklı inanışlar ve farklı bilim dalları tarafından incelenmeye devam ediliyor. Bugüne kadar Dünya’da yaşayan canlı türlerinin %99’unun neslinin tükendiğini göz önüne alınca insanlığın bir gün yok olma ihtimali daha yüksek görünüyor. Bugün birlikte insanlığın bir tür olarak sonunun gelip gelmediğini ve böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi durumunda nasıl etkilerin ortaya çıkacağını bilimsel açıdan tartışacağız.

İnsan türü her ne kadar son dönemde geçmişe oranla daha düşük bir hızda çoğalsa da insan sayısı artmaya devam ediyor. Araştırmalar dünya nüfusunun artış hızının en yüksek olduğu tarih olarak 1968’i işaret ediyor. Bu tarihten günümüze doğru geldiğimizde ise bu hızın neredeyse yarı yarıya düştüğünü görüyoruz. Hatta bilim insanları 100 yıl sonra Dünya nüfusunun bugünkünden az olabileceğini öngörüyor. Çünkü ülkelerin birçoğunda nüfus giderek yaşlandığından ölüm oranları artarken, bir yandan da doğum oranları azalıyor. Yoksul ülkelerde dahi görülen doğum oranlarındaki azalma insan türünün gidişatı hakkında da bazı anlamlar içerebilir. Özellikle Neandertaller veya Homo erectuslar gibi bazı insan türlerinin geçmişte yaşamış olmaları, bugün ise dünyada var olmamaları modern insanın da yok olmaya mahkum olabileceğine işaret ediyor.

Holosen
Bilim insanlarına göre tüm memeli türler hızlı biçimde var olmuş ve sonrasında yine hızlı biçimde yok olmuşlardır. Bu yönden bakınca günümüzdeki insan türünün de yok olacağı kesin görünmektedir. Ancak bu yok oluşun ne zaman gerçekleşeceği konusunda kesin bir tahmin yapılamamaktadır. Bugüne kadar farklı yöntemler kullanılarak yapılan çalışmalar çok geniş zaman aralıkları vermekle sınırlı kalmıştır. Önemli olan bir diğer konuda bu zaman aralıklarında yaşanabilecek ve insanlığın gidişatını etkileyecek olaylardır. Yaklaşık 300 bin küsur yıldır varlığını sürdüren bir tür olarak biz Homo Sapiensler aslında doğada gerçekleşebilecek birçok değişime karşı dayanıklı değiliz. Dünya’nın en bol kaynaklı ve bu kaynaklara kolay ulaşılabilir dönemlerini yaşasak da aksi bir durum olduğunda kendimizi savunma şansımız oldukça az. Büyük bir savaş, kıtlık, küresel ısınma, volkan patlamaları, asteroit çarpışması gibi kaynaklara ulaşımımızın engellenebileceği durumlarda hayatta kalma süremiz kısıtlı. 

Pfizer
Günümüze baktığımızda doğada oluşabilecek tehlikelere çok da uzak olmadığımızı görebiliriz. Küresel ısınmanın etkilerini yaşamaya çoktan başladık. Ayrıca ülkelerin ekonomik büyüme planları da büyük oranda insan türüne kaynak sağlamayı kapsadığından doğada önemli tahribatlar yaratıyor. Tüm bu ekonomik planlar yapılırken kaynaklara verilen zararlar ve doğanın sınırları gözetilmiyor. Ülkelerin ekonomik hedefleri insan refahında da bir düşüşe neden oluyor. İnsanların çalışma saatleri artarken elde ettikleri standartların kötüleştiğini gösteren çalışmalar bulunuyor. Kısaca yapılan planlar hem doğanın hem de insanın sağlığında olumsuz etkilere sahip. Tüm bu işaretler bize insan türünün yok oluşa yakın bir yerde durduğunu gösteriyor. Yaşam alanımız dünya olduğundan ve tüm dünyada yaşayan insan grupları bulunduğundan yeni kaynaklara ulaşımımız da şimdilik mümkün görünmüyor. Bu noktada insanlığın yok oluşu kesin görünürken bu kesinlik bizi tekrar aynı soruya, yok oluşun ne kadar sürede gerçekleşeceğine döndürüyor.

Gazete Duvar
Daha önce de bahsettiğimiz gibi kesin bir tarih vermek zor ancak bu yok oluşun öncesinde insan türünün kendi yarattığı tahribatın etkilerini yaşayacağı öngörülüyor. Doğada yaratılan yıkımı azaltmak için harekete geçmemenin bedeli insan türü için ağır olacak gibi görünüyor. Ancak pandemi, savaş, doğal afetler gibi birçok tehlikeli durumu yaşayıp var olmaya devam eden bir tür olduğumuzu da unutmamak gerek. Bu da nüfusumuz azalsa bile kalanların birçok durumla başa çıkmayı ve yaşama uzun bir süre daha devam etmeyi başarabileceğini gösteriyor.

Kaynak: https://evrimagaci.org/insanlardan-sonra-yasam-yok-olsaydik-ne-olurdu-201
https://ungo.com.tr/2022/02/insan-bir-gun-yok-olacak-mi/
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?