Önümüzdeki 5 gün boyunca
imdb
KÜLTÜR/SANAT

İnsanlığın Çelişkisi: The Walk In Mini Dizi İncelemesi

24 Kas 2022

İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm dünyada bir terim insanlığın literatüründe yerini aldı. Öyle bir terim ki insan, insanlığından utandı. Savaşın bitimi ile olayların bittiği ve bu terimin arşivlere kaldırılacağı düşünüldü. Ama asla bitmedi ve ne yazık ki devam ediyor. Bu terim ırkçılıktı. Sadece tek bir bölgede yaşanıldığını düşünsek de dünyanın her yerinde yüzyıllardır devam eden bir musibetti aslında. Az sonra bahsini edeceğimiz yapım bize hiçbir aşırılık olmadan salt bir şekilde bu soğuk gerçekliği sunuyor. Herkesin izlemesi ve bu konuda harekete geçmesi gereken gerçek olayları The Walk In adlı dizi üzerinden inceleyelim dilerseniz.

imdb
İngiltere’de ITV stüdyolarında yapımı gerçekleştirilen The Walk In, 3 Ekim 2022 tarihinde gösterime sunuldu. Mini dizi şeklinde beş bölümden oluşan yapımda İngiliz oyuncu Stephen Graham (Matthew Collins), Leanne Best (Alison), Dean Charles Chapman (Jack Renshaw), Andrew Ellis (Robbie Mullen) gibi birçok yapımdan tanınan isimler başrollerde yer aldı. Yapımın yönetmenliğini London to Brigton, Strangers, A Confession ve Broadchurch gibi ilgiyle takip edilen serilerin yönetmeni Paul Andrew Williams üstlendi. Senaryosu Jeff Pope tarafından kaleme alınan The Walk In, İngiltere’nin sakladığı gerçekleri gün yüzüne çıkaran bir yapım oldu. 

imdb
Geçmişten günümüze insanlık tarihine baktığımızda birçok dehşet verici olayla karşılaşabiliriz ve bu olayların temelinde, ne yazık ki ırk kavramı yer alıyor. Birçoğumuza göre geçmişte kaldığı düşünülen ırkçılık ise devam ediyor. Peki, insanlar gerçekten ırkçılık kavramını anlıyorlar mı? Belki de birçoğumuz farkında olmadan bu düşünceleri besliyoruz zihnimizde. Her şeyden önce ırkçılık ufak bir önyargı ile başlıyor. Küçük bir kıvılcım gibi zihinlerde oluşan önyargı eğer sağ duyudan yoksun bir şekilde cehaletle beslenirse kitleleri trajedilere sürükleyecek olaylar silsilesi başlıyor. Bazılarımıza şehir efsanesi gibi gelen ırkçılığın en karanlık yüzünü The Walk In aldı yapımda görebiliyoruz.

imdb
The Walk In, 2015 yılında İngiltere’de bir süpermarkette saldırıya uğrayan Diş Hekimi Sarandev Bhambra ile ilk bölümüne başlıyor. Olay bir Neo-Nazi örgütü üyesi Zack Davies tarafından bilinçli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Görgü tanıklarının ifadelerinde Zack Davies’ın saldırı esnasında Beyaz Güç şeklinde ırkçı ifadelerle bağırdığı kayıtlara geçiyor. Bir senaryo gibi görünen bu olay ne yazık ki birebir gerçek olaydan yapıma aktarılıyor. Yapımda Stephen Graham eski bir Neo-Nazi üyesi Matthew Collins olarak karşımıza çıkıyor. Matthew Collins birçok farklı şiddet olaylarına 80’lerde karışmış ve sonrasında, bu durumun yanlışlığını fark ederek ülkede ırkçılığa karşı harekete geçmiş bir aktivist gazeteci olmaya karar veriyor.

the guardian
İngiltere’de birçok terör ve ırkçılık olaylarında adı geçen National Action adlı grup ve üyelerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği saldırılar ve planları dizide hem grup üyelerinin hem de halkın gözünden aktarılıyor. Grubun liderlerinin planladığı suikast nedeniyle 2016 yılında öldürülen Milletvekili Jo Cox da The Walk In senaryosunda hatırlanan isimlerden biri oluyor. Dizi birebir gerçeklerden ve mahkeme kayıtlarından aktarıldığı için kurgusal kısmı sadece oyuncuların karakterlerini canlandırdığı kısımlarda karşımıza çıkıyor. Matthew Collins, kendisini ve ailesini tehlikeye atarak NA adlı aşırı sağcı ırkçı grubun gerçekleştirmeye çalıştığı olayları önlemeye çalışıyor. 

Nihayetinde yakalanan suçlular hapis cezası alarak planladıkları olayların önüne geçiliyor. Fakat ülkede ırkçılık bitmiyor elbette. Ülke genelinde göçmenlere, siyahilere, eşcinsellere saldırılar hâlâ devam ediyor. Cehaletin ve önyargının ne derece büyük kötülüklere neden olabileceğini muazzam bir netlikte anlatan The Walk In her an karşılaştığımız sıradan bir insanın bile ne derece ırkçı olabileceğine emsal niteliği taşıyor. Ve yapımın sonunda kendimize şu soruyu soruyoruz; Irkçılığı gerçekten biliyor muyum? İnsanlığımızı, vicdanımızı, sağ duyumuzu kaybetmeden bilginin ışığı bizimle olsun.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?