Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İngiltere’nin Vergi İndirimi Açıklaması Sonrası IMF’den Eleştiriler Geldi
GLOBAL NEWS

İngiltere’nin Vergi İndirimi Açıklaması Sonrası IMF’den Eleştiriler Geldi

28 Eyl 2022

İngiltere Maliye Bakanı Kwaski Kwarteng, geçtiğimiz günlerde 45 milyar sterlin değerindeki vergi indirim paketini açıkladı. İngiltere Hükümeti’nin gerçekleştirdiği bu ekonomik gelişmeler, piyasada olumsuz karşılandı. 45 milyon sterlin değerindeki vergi indirim paketinin açıklanmasının ardından Uluslararası Para Fonu IMF; bu paketin amaca yönelik olmadığını, ülkede var olan geçim sıkıntısını ve eşitsizlikleri daha da arttıracağını ileri sürerek İngiltere Hükümeti’ne karşı eleştirilerde bulundu.

İngiltere Hükümeti’nin hazırladığı 45 milyon sterlin değerindeki vergi indirim paketinin açıklanmasının ardından, piyasada tepkilerle karşılaşılmış ve yaşanan gelişmelerin ardındansa sterlinde önemli bir düşüş gözlemlenmişti.
 
Hükümet, ekonomik alanda aldığı önlemlerin ekonomiyi büyütecek sonuçları olacağını düşünürken Uluslararası Para Fonu IMF ise İngiltere’nin bu tavrına eleştirel yaklaşıyor. İngiltere’deki ekonomik gelişmeleri yakından izlediğini belirten IMF, yetkililerle beraber çalıştıklarını dile getirerek; İngiltere’de alınan önlemlerin muhtemelen ülkedeki eşitsizliği ve geçim sıkıntısını arttıracağı yönünde ifadelerde bulundu.
 
IMF yaptığı açıklamada; “İngiltere dahil birçok ülkede yüksek enflasyon baskısı göz önüne alındığında, bu noktada büyük ve hedefe yönelik olmayan mali paketler önermiyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.
 
Gerçekleştirilen vergi kesintisiyle büyümenin amaçlandığı ancak bu önlemlerin İngiltere Merkez Bankası’nın düşürmeye çalıştığı fiyat artışını daha da hızlandıracağı ifadeleri de IMF’nin açıklamalarında yerini aldı. 
 
Geçtiğimiz cuma günü İngiltere Maliye Bakanı Kwaski Kwarteng’in 45 milyon sterlin değerindeki vergi indirimi paketini açıklamasının ardından; yapılan bu gelişmenin ülkedeki dış borçlanmayı arttıracağını düşünen piyasada, sterlin para biriminin değeri büyük bir düşüş göstermişti. Bu da sterlinin Asya piyasalarında 1,0350 değeri ile tüm zamanların en düşük seviyesine indiğini gözler önüne sermişti. 
 
İngiltere Merkez Bankası, sterlinde yaşanan değer düşmesinin ardından faiz artırımı konusunda hazırlıklı olduklarının mesajını vermişti. 
 
Kredi değerlendirme kurumu Moody’s ise İngiltere Hükümeti’nin oluşturduğu politikaların daha yüksek ve ısrarlı bütçe açıklarına neden olabileceğine dair açıklamalarda bulundu. 
 
IMF, İngiltere’nin vergi indirimi konusunda gerçekleştirdiği ekonomik gelişmeler doğrultusunda, İngiltere’ye; 23 Kasım bütçesi bazında daha hedefe yönelik destek sağlamanın ve özellikle yüksek gelirlilere fayda sağlayan vergi önermelerinin yeniden değerlendirilmesine yönelik harekete geçmenin yollarını aramasını bildirdi.
 
KAYNAK:
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?