GLOBAL NEWS

İngiltere'de 9 Çocuk 'Strep A' Bakteriyel Enfeksiyonu Nedeniyle Hayatını Kaybetti

07 Ara 2022

İngiltere'de, "Strep A" bakterilerinin yol açtığı enfeksiyonda yaşamını yitiren çocukların sayısının 9'a yükseldiği söyleniyor. Fakat bazı kaynaklar, bu sayının 8 olduğunu belirtiyor. Sağlık uzmanları, vakaların önümüzdeki haftalarda artmasını, ancak çoğunun hafif atlatılmasını bekliyor.

Yaşamını yitiren çocuklardan beş tanesi 10 yaşın altında. Galler’de de yedi yaşındaki bir çocuk yine aynı enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti.

İngiltere'de Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Nick Gibb, Strep A enfeksiyonundan etkilenen okullarda, enfeksiyonu durdurmak için çocuklara antibiyotik verilebileceği açıklamasında bulundu.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) yaptığı açıklamada, ailelerin enfeksiyona karşı dikkatli olmaları uyarısında bulundu ve hastalığın görülme oranının önceki yıllara kıyasla daha yüksek olduğuna işaret etti.
UKHSA, enfeksiyonda yaşanan bu artışın bakterinin toplum içinde yüksek miktarda dolaşımından kaynaklandığı tahmin ettiğini belirtti. Bakterilerdeki bu artışın ve sosyalleşmenin, vakalarda büyük bir rol oynadığı görüşünde.

Strep A bakterisi, genellikle insanların boğazına ve derisine yerleşerek zaman zaman soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine sebep olmasıyla biliniyor.
Vücudun bazı bölümlerinde kızarıklık ve deri enfeksiyonunun oluşmasına neden olan bakteriler, bazı vakalarda ciddi yan etkilere ve ölümlere yol açabiliyor.
Hastalığa sebep olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas yoluyla insanlar arasında kolaylıkla yayılabiliyor.
2017-18 yıllarında da Strep A’dan dolayı yaşları 10’un altında olan dört çocuk hayatını kaybetmişti. Vakalar Eylül ayında başlamıştı fakat geçtiğimiz haftalarda da artış gösterdi. 

Imperial College London’dan Dr. Elizabeth Whittaker, “Pandeminin ilk iki yılında çok az Strep A gördük. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla bakteri 2022’de yeniden dolaşıma girmeye başladı.” dedi.

Henüz Türkiye’de rastlanılmayan bu enfeksiyon, küresel çapta da tedirginliğe neden oldu.

Kaynakça:


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?