Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

İngiltere’de 4 Günlük Mesai Denemeleri Tamamlandı

07 Ara 2022

İngiltere’de geçtiğimiz haziran ayında başlayan 4 Günlük Mesai denemesi sona erdi. 6 ay süren deneme sürecinde çalışanlar, ücretlerinde kesinti olmadan 5 gün yerine 4 gün çalıştığı “Dünyanın en büyük yeni çalışma düzeni” denemesi sonucunda bazı işletmeler uygulamayı kalıcı hale getirdiğini duyurdu.

1 Bardak
Autonomy adlı düşünce kuruluşu, 4 Day Week İngiltere kampanya grubu ve Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston College'daki araştırmacılarla ortaklaşa düzenlenen 4 Day Week Global (4 Günlük Çalışma Haftası) uygulaması, İngiltere kapsamında Haziran 2022’de denenmeye başlanmıştı. Uygulamanın amacı ise haftada 4 gün çalışma denemesi kapsamında çalışanların refahı ve iş verimliliğinin yanı sıra uygulamanın çevre ve cinsiyet eşitliği üzerindeki etkilerini ölçmekti. Böyle bir yeni düzene evirilmenin en büyük etkilerinden biri olarak Covid-29 pandemisini gösteren uzmanlar denemenin sonuçlarını, Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston College'dan araştırmacılar eşliğinde değerlendirmekte. 6 aylık sürecin sonunda ise ülkedeki 3 binden fazla çalışanın haftanın 5 günü yerine 4 günü çalıştığı ve ücretlerinden hiçbir kesintinin yapılmadığı yeni dünya düzeni uygulaması sonucunda İngiltere’de denemeye katılan bazı şirketler yeni düzeni kalıcı hale getirdiklerini ilan etmiş durumda. 
 
“Dünyanın en büyük yeni çalışma düzeni” uygulamasına katılan 70 şirketten biri olan ekoloji danışmanlık şirketi Tyler Grange, 6 aylık süreçte çalışan verimliliğinin yüzde 21 oranında artığını belirttiği açıklamalarında 4 gün çalışma düzenini kalıcı hale getiren şirket, yaptığı ölçümlere göre devamsızlık oranlarının yüzde 70 düştüğünü ve çalışanların yüzde 18 daha az yorulurken yüzde 10 oranında daha mutlu olduğunu da belirtti. 
 

Tyler Grange Ekoloji Sorumlusu Joe Dance, 4 günlük çalışma düzeninin çalışanları, “daha pragmatik ve daha proaktif olmaya ve daha kritik işleri önceliklendirerek, zamanlarını daha etkin bir şekilde yönetmeye” teşvik ettiğini aktardı. Şirketin yönetici direktörü Simon Ursell ise gereksiz toplantıların artık fazla zaman işgal etmediğini belirttiği sözlerine “5 günlük düzende olsaydık toplantılar devam edecekti çünkü herkes boş zamanını doldurmaya çalışıyordu” açıklamalarını ekledi. 4 günlük mesai düzeni sayesinde çalışanlar özel hayatlarına da daha fazla vakit ayırabildiklerini belirtirlerken, Tyler Grange şirket ortağı Sam Smith, yeni düzen için adaptasyon sürecinin ve bu düzenin yönetiminin kolay olmadığını belirttiği sözlerine her ne olursa olsun yeni düzenin iyi yönlerinin kötü olanlara ağır bastığını belirtti. 
 
Tyler Grange ve denemeye katılan başka şirketler, 6 aylık deneme sürecini 12 aya çıkararak yeni düzenin kalıcı olmasına karar vermiş durumda. 
 
KAYNAKÇA 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?