Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
thesun.co.uk
GLOBAL NEWS

İngiltere Başbakanından “Altın Çağ Sona Erdi” Açıklaması

29 Kas 2022

İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin Çin ile olan ilişkilerini değerlendirdi ve “Sözde altın çağın sona erdiğini” söyleyerek yaklaşımlarını değiştirmeleri gerektiğine değindi. Duruşunu yumuşattığı için eleştirilen başbakan, Liz Truss’ın sert tavrına meydan okuyacağı mesajlarını önceden vermişti.

1 Bardak
24 Ekim 2022’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni lideri seçilen ve hükümet kurmakla görevlendirilen Rishi Sunak, kendisinden önceki başbakan Liz Truss’ın bazı hatalı hamleler yaptığına değinmiş ve ülke ekonomisini istikrarlı bir hale getirerek piyasalardaki güveni tekrar kazanacağını söylemişti. Sunak, İngiltere’de her yıl düzenlenen “Lord Mayor’s Banquet” yemeğinde yaptığı konuşmada, ülkesinin Çin ile olan ilişkilerine değindi.
 
“Çin’e yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor. Açık konuşalım, ticaretin otomatik olarak sosyal ve politik reforma yol açacağına dair saf fikirle birlikte sözde “altın çağ” bitti” ifadelerini kullanan başbakan, Çin’de başlayan Covid-19 tedbirleri kapsamındaki protestoları da yakından takip ettiğini vurguladı. Sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alınan ve sonrasında serbest bırakılan BBC muhabirinden bahseden Sunak, Çin’in İngiltere’nin değerlerine ve çıkarlarına meydan okuduğunu belirterek otoriterliğini şiddetlendirdiğini söyledi. 
 
Başbakan konuşmasına, dünya meselelerinde Çin’in önemini görmezden gelmenin de yanlış olduğunu kabullenerek devam etti ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile daha fazla müzakere için kapıları araladı. Attığı bu adım, başbakanın eleştirilmesine sebep oldu. Bir önceki Başbakan Liz Truss’ın sert duruşuna ve üslubuna alışık olan destekçileri, Sunak’ın bu tavrını desteklemedi. Sunak konuşmasında “ABD, Kanada, Avustralya, Japonya ve diğer ülkelerin de özellikle iklim değişikliği gibi küresel sorunlarda Çin’in rolünün farkında olduğuna ve keskinleşen rekabete karşı birlikte mücadele edeceklerine” değindi. G20 Zirvesinde iki ülkenin başkanlarının bir araya geleceği konuşulsa da Çin’in bir tehdit olarak sınıflandırılmasından vazgeçildiği sinyalleri verilmişti. 
 
2015 yılında David Cameron başkanlığında yönetilen İngiltere’de, Çin ile olan ilişkiler geliştirilmeye çalışılmış ve “altın çağ” böylelikle başlamıştı. İki ülkenin ziyaretleri sıklaşırken dönemin Londra Belediye Başkanı olan Boris Johnson da yatırım planlarını canlandırmak için Çin’e gitmişti. İki ülke arasındaki ilişkiler, Pekin’in Hong Kong’daki baskıları ve şirketler arasındaki güvenlik endişeleri sebebiyle bozulmuştu. 
 
 Kaynaklar: 
 
 
 
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?