Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
ZOOM

İngilizce Konuşma Korkusu Nasıl Yenilir?

24 Kas 2022

Dünya dili olarak bilinen İngilizce, iş hayatından eğitim hayatına kadar pek çok yerde kendisini göstererek ‘’Beni öğrenmek zorundasınız!’’ diye bağırıyor. Peki, İngilizce öğrenme sürecindeki İngilizce konuşma korkusu ne olacak? Bu yazımızda, İngilizce konuşma korkunuzu arkanızda bırakmak için yapabileceklerinizi kaleme aldık.

1.5 Bardak

unsplash

Konfor Alanınızdan Çıkın


İngilizce’de ‘comfort zone’ diye bir kavram bulunuyor ve bu kavramı Türkçe’ye ‘konfor alanı’ olarak çevirebiliriz. Sıklıkla kullanılan bu kavram, insanların kendilerini rahat hissettikleri durumlar içerisinde kalma eğilimi olarak tanımlanabilir. İşte, İngilizce öğrenme esnasında da konfor alanı kendini belli edebilir. Pek çok insan bu öğrenme sürecinde İngilizce’yi rahatsız edici bir durum olarak değerlendiriyor ve konfor alanından çıkmak istemiyor. Bu yüzden, insanlar kendisini rahat hissettiği dili konuşuyor ve İngilizce’den uzaklaşıyor. İngilizce’den uzaklaşılması sonucunda da bu dil ne yazık ki düzgün bir şekilde öğrenilemiyor. Eğer siz de konfor alanınızdan çıkmayıp İngilizce konuşmaktan kaçınıyorsanız bunu arkanızda bırakmalısınız. Bir miktar kendinizi ‘rahatsız’ hissetmelisiniz ve İngilizce’nin üzerine düşmelisiniz. Örneğin, sokakta yürürken bir turist size adres sorduğu zaman o turisti geri çevirmek yerine kendinizi zorlayarak ona adresi İngilizce olacak şekilde tarif etmeye çalışmalısınız. 

pexels

Eksiklerinizin Farkına Varın


Dil öğrenmek çok basit bir şey değil ve her an bu öğrenme süreci geliştirilmeye açık. Bu nedenle, ‘’Tamam, artık her şeyi kaptım.’’ denilen anlarda herhangi bir eksiğin varlığına rastlanabilir. İşte, bu tarz bir an da İngilizce konuşma korkusunun gelişmesine sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için ilk olarak hata yapmanın ve eksiklerin bulunmasının gayet doğal olduğunu anlamalısınız. Eksiklerinizi ve hatalarınızı kabul ettikten sonra hangi noktada yanlış yaptığınızı ya da hangi noktayı tam öğrenemediğinizi tespit etmelisiniz. Bu tespit sonucunda eksiklerinizin ve hatalarınızın üzerine daha çok gidebilirsiniz. Bu eksikleri ve hataları düzeltmek için çalıştığınızda da İngilizce konuşma yeteneğinizin artığını fark edebilirsiniz. Tabii, bu farkındalıkla birlikte öz güveninizde de bir yükseliş yaşayabilirsiniz.

pexels

Yeteri Kadar Konuşma Pratiği Yapın


Yukarıda İngilizce konuşma korkusunu yenmek adına kendinizi zorlamanız gerektiğini belirtmiştik. Bu zorlamalardan biri de konuşma pratiklerine dayanıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere, bir dile maruz kalmadan ve onu konuşmaya çalışmadan o dili düzgün bir şekilde öğrenemezsiniz. Ayrıca, o dili konuşmaktan kaçarsanız da kendi içinde yarattığınız dil fobisini asla yenemezsiniz. Bizim içeriğimizde de konu İngilizce olduğu için İngilizce konuşma pratikleri yapmanın İngilizce’ye karşı geliştirilmiş olan korkuyu yenme sürecinde çok büyük bir role sahip olduğunu bildirmek istiyoruz. Eğer şansınız varsa ana dili İngilizce olan insanlarla günlük hayattan konular üzerine konuşma pratikleri yapmaya çalışmalısınız. Eğer bu tarz insanlar çevrenizde yoksa çeşitli İngilizce uygulamalarına üye olarak ana dili İngilizce olan eğitmenlerle belirli gün ve saatlerde konuşma pratikleri yapabilirsiniz. Ayrıca, ana dili Türkçe olan arkadaşlarınızla da belirli vakitler seçerek bu vakitlerde birbirinizle sadece İngilizce konuşmaya özen gösterebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak, sizlere İngilizce öğrenme sürecinde yardımcı olabilecek bir taktikten bahsederek içeriğimizi sonlandırmak istiyoruz. İngilizcenizi geliştirmek için günlük hayatta yaptığınız şeyleri İngilizce düşünüp cümlelere dökmeye çalışabilirsiniz. Örneğin, uyku vaktiniz geldiği zaman yatağa gitmeyi düşünüyorsanız ‘’Şimdi yatağa gidip uyuyacağım.’’ cümlesini İngilizce’ye çevirin ve daha sonra yapacağınız işi yapın. Eğer bahsi geçen durumu zihninizde İngilizce’ye çevirmekte sıkıntı yaşıyorsanız mobil cihazlarınıza indireceğiniz sözlüklerden destek alarak İngilizce çeviri yapabilirsiniz. Bu taktiğe ek olarak, İngilizce öğrenme sürecinde de yazarak çalışmanın fazlasıyla faydalı olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?