Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
The IT Crowd (2006-2013)
KÜLTÜR/SANAT

İngiliz Komedisi Sevenler İçin Üç Klasik Dizi Önerisi

29 Kas 2022

İroni ve absürt komedi deyince ilk akla gelen türlerden biri İngiliz dizileri oluyor. Bu yazımızda yayınlanmalarının üzerinden on yıllar geçmiş olmasına defalarca izlemekten keyif aldığımız üç klasik İngiliz komedisini sizin için bir araya getiriyoruz.

Peep Show, Black Books ve The IT Crowd dizileriyle ile tanıştınız mı? İngiliz komedisi denince ilk akla gelen ve 2000'li ve 2010'lu yılların en popüler sitcom'larından olan bu dizileri tanıyor, yapımlara dair izlenimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Peep Show (2003-2015)
Peep Show
 
20'li yaşlarını sürmeleri dışında hiçbir ortak özelliği olmayan iki ev arkadaşı Mark Corrigan ve Jeremy Usbourne'un (Jez) Londra'nın güneyindeki yaşamlarına yakından -bazen biraz fazla yakından- tanık oluyoruz. Mark içine kapanık, kurumsal hayata tutunmaya çalışan sessiz bir yöneticiyken Jez, büyümeyi reddeden, gürültülü ve son derece dışa dönük bir karakter. Her birinin hayatını kendi bakışı açılarından ve iç seslerinden dönüşümlü olarak izliyoruz. Başlarını soktukları belalar karşısında kahkahalara boğulmak ise işten bile değil.
 
David Mitchell ve Robert Webb'in başrollerini paylaştığı toplam 54 bölümlük Peep Show, 2003-2015 yılları arasında Channel 4'te yayınlanan ve İngiliz komedileri arasında hızla klasikleşen, türün severleri için halen severek izlenen bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Peep Show'da romantik ilişkilerin, kurumsal iş dünyasının ve Londra'da yaşamanın zıtlıklarla dolu dünyası yüksek absürdite dozuyla, gündelik hayatın detaylarındaki komedi unsurlarıyla izleyiciye aktarılıyor. 8.7 IMDB puanlı yapım, son derece tuhaf karakterleri ve akla gelmeyecek türden absürt sahneleri ile en kendine has İngiliz sitcom'larından biri, listemizin de ilk önerisi oluyor.

Black Books (2000-2004)
Black Books
 
Sitcom tarihinin en kendine has karakterlerinden Bernard Black'in kitap dükkânına, Black Books'a davetliyiz. Bernard, pek de sosyal olmayan, sigaraları ve kahvesinden kopamayan, hiçbir şeyi umursamayan ve kimseyi ciddiye almayan bir adam. Hedonistlik ile kaos arasında pek de ince olmayan bir çizgide yaşayan Bernard'in dükkânı, işlerine yardımcı olması için işe aldığı Manny ve arkadaşı Fran ile hareketleniyor, dükkânda yaşadıkları ve başlarına gelen olaylar izleyicilere bambaşka boyutta bir absürdite deneyimi yaşatıyor.
 
2000-2004 yılları arasında yayınlanan ve 8.5 IMDB puanlı Black Books, İngiliz komedileri içinde özel bir yere sahip olan ödüllü yapımlardan. Ünlü aktör Dylan Moran'ın hayat verdiği ikonik karakteri Bernard Black ile hafızalara kazınan Black Books, Bill Bailey (Manny) ve Tamsin Greig'in (Fran) yüksek uyumu ile yükselen, üç sezonlu kısa klasiklerden. Karakterleri ve başlarına gelen olayları izlerken nasıl tepki vereceğinizi şaşırabileceğiniz, Dylan Moran ve Graham Linehan tarafından yaratılan dizi, İngiliz komedisi sevenler için ikinci sitcom önerimiz.

The IT Crowd (2006-2013)
The IT Crowd
 
Londra'nın merkezinde yer alan hayali şirketimiz Reynholm Industries'de, IT departmanındayız. "Departman" dediğimize bakmayın; tüm departman Maurice ve Roy isimli iki bilgisayar geek'inden oluşuyor ve bodrum kattaki ofislerinde, o kadar izole ve tuhaf bir halde çalışıyorlar ki farklı bir boyutta yaşıyor gibiler. Sıkılmakla basit IT işleri arasında gidip gelmekten ibaret rutinleri bir gün değişene kadar, her gün aynı günü yaşıyor gibiler: Başlarına IT'nin "i"isinden anlamayan, Jen isimli bir yönetici atanıyor ve bir anda üç kişi oluyorlar. Dengeler tamamen değişiyor. Denklemin içinde bir de Dougles isimli bir patron var ki "anlatılmaz, izlenir" diyebileceğimiz seviyede tuhaf ve gürültülü bir karakter.
 
The IT Crowd, absürt mizahı sitcom formatıyla bir araya getiren, gelmiş geçmiş en ünlü İngiliz komedilerinden biri. Graham Linehan tarafından yazıp yönetilen ve dört sezondan, toplam 25 bölümden oluşan yapım, Richard Ayoade (Maurice), Chris O'Dowd (Roy), Matt Berry (Douglas) ve Kathrine Parkinson'ın (Jen) başrolleriyle hafızalara kazınmış durumda. Kurumsal yaşamın ciddiyetine, IT dünyasının klişelerine ve yozlaşmış hiyerarşik ilişkilerine ironi ve durum komedisi ile yaklaşan The IT Crowd, İngiliz komedisi sevenlerin şans verebileceğini düşündüğümüz üçüncü dizi önerisi oluyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?