Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
SCOPE

Impostor Sendromu: Ya Sahip Olduklarınız Elinizden Uçup Giderse?

03 Şub 2023

Zaman zaman gece gelen iç ses yoklamasına maruz kaldınız mı? Ama bu öyle “Eski sevgilini bir stalkla, bakalım neler yapıyor?” tarzı bir yoklama değil, daha çok “Ya sahip olduğum her şeyi bir anda yitirirsem?” şeklinde. Eğer içinize sahip olduğunuz hiçbir şeyi aslında hak etmediğinizi ve günü geldiğinde bunların hepsinin bir anda elinizden alınacağı korkusu üşüşüyorsa, ‘Impostor Sendromu’ kapınızı çalmış olabilir.

Hayatınıza şöyle bir uzaktan baktığınızda ne görüyorsunuz? Sevgi dolu ebeveynlerin içinde, iyi bir ailede yetiştirilmişsiniz; iyi okullarda okumuş ve kariyer basamaklarını adım adım çıkmışsınız; iyi arkadaşlarınız var ve pek çok insanın imreneceği türden bir hayat yaşıyorsunuz. Kısacası hayatın şanslı yüzü size doğru dönük, durumunuzdan memnun olmamanız için hiçbir sebebiniz yok.
 
Ancak kafanızda şöyle bir soru işareti var:
 
Tüm bunlara sahip olmanız aslında tamamen "doğru zamanda ve doğru yerde" olmanıza mı bağlı? Sahip olduklarınızın ne kadarı sizin başarı ve yeteneklerinizle alakalı, ne kadarı şans faktörünün etkisiyle oldu?
 
İşte bu noktada her ne hikmetse sahip olduklarınızı kendinize bağlayamıyorsunuz; siz asla bunları tek başınıza elde edecek kadar zeki ya da çalışkan değilsiniz size göre. İşte bu, Impostor Sendromu’nun tam da kendini gösterdiği nokta…

pexels
Impostor Sendromu, aslında bugün bulunduğunuz konuma şans eseri geldiğinizi ve gün birinde gerçek yüzünüzün ortaya çıkacağını; böylelikle sahip olduğunuz konum ve başarıyı hak etmediğinizin anlaşılacağını düşünme hâlidir. Impostor Sendromu’ndan mustarip kişiler, kendilerini gerçek bir sahtekarmış gibi hisseder ve var olan kimliklerini gizleyip sanki bambaşka bir kişiliğe bürünerek çevrelerindekini kandırdıkları hissiyatına kapılırlar.
 
Bu sendromun özellikle yüksek mevki sahibi, zengin ve başarılı kişilerde görülme ihtimali çok yüksektir. Misal yönetici kademesinde çalışan, herkesin kazanmak için can attığı okullarda okuyan ya da pek çok kişinin başvurduğu bursu almayı başaran, kimsenin gidemediği yerleri gezip gören ve herkesin sahip olamadıklarını satın alabilen bir kişiyseniz; kendinize göre siz aslında layık olduğunuz noktada değilsiniz.

pexels
Tabii, Impostor Sendromu yalnızca çok başarılı, yüksek statü sahibi insanların başına gelen bir durum değildir. Esasen hepimiz içten içe kazanımlarımızı sorgularız; başarı yakaladığımız herhangi bir konuda, bu başarıyı gerçekten hak edip etmediğimizi merak ederiz. Ama bu şüpheleri genellikle başkalarının karşısında sesli şekilde dile getirmediğimiz için bu tarz bir durumla karşılaşan tek kişi olduğumuzu ve hislerimizi paylaşan başka kimsenin olmadığını düşünürüz. Esasen bu şüphelere başkalarının da sahip olduğunu bilmek, bizi rahatlatabilecek olan tek şeydir.

Bu şüpheleri başkalarıyla paylaşmak bizi rahatlatacak ise Impostor Sendromu ile başa çıkmanın yolları tam olarak nelerdir, gelin kısaca onlara da bakalım.

pexels
İşe ilk olarak kendi hislerinizi tanıyarak başlamanızı tavsiye ediyoruz. İç dünyanızı keşfe çıkın; eğer neyle karşı karşıya olduğunuzu anlar ve bu durumu kabullenirseniz; sonraki etapta harekete geçmek sizin için çok daha kolay olacaktır.
 
İkinci olarak duygu dünyanızda olup bitenlerle gerçek hayatta yaşananları birbirinden ayırt etmeye çalışın. Başarılarınızı şans eseri elde ettiğinizi hissediyor olmanız, bunun gerçekten de böyle olduğu anlamına gelmez. Kendinize fazla yüklenmeden ve psikolojik bir baskının içine savrulmadan evvel durumun analizini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir diğer basit ama etkili yöntem ise bugüne kadar üstesinden geldiğiniz tüm zorlukları, başarıyla tamamladığınız bütün işleri teker teker yazıya dökmek olacaktır; eğer başardıklarınızı somut olarak görebilirseniz, inanması sizin için daha kolay olur. Ayrıca başarılarınızı görmek, sizin hangi konularda iyi olduğunuzu da anlamanızı sağlayacak, bunları kendi çabalarınız ve birikiminizle edindiğinizi kabullenmenizde faydalı olacaktır.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?