Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK Wellness

İltifatla Baş Etme Kültürü Edinmen İçin 3 Tüyo

18 Oca 2023

Bir iltifatı karşılayabilmek, havada bırakmamak kültür değil de nedir? Bunu başaramadığımızda, insani ilişkilerimiz karmaşık, kasıntı bir hal alıyor. Eğer iltifatla nasıl başa çıkacağını bilemeyenlerdensen, sana 3 altın tüyo ile geldik…

1.5 Bardak

pexels
İltifatı sindiremiyor olmanın sebepleri üzerine kafa yor.

Birisi kalkıp sana “Ne kadar güzel gözlerin var” dediğinde onun yalan söylediğine, seni hoş tutmaya çalıştığına dair bir düşünce mi beliriyor kafanda? “Benden bir çıkarı olabilir, kandırmaya çalışıyor” hissi yakanı bırakmıyor mu? Demek ki sen iltifatı henüz sindirmeyi başaramıyorsun ve bu birdenbire beliren bir durum değil. Yetiştiriliş tarzına, şimdiye kadar muhatap olduğun insanların türüne, senin şimdiye kadar özünle kurduğun ilişkiye sıkı sıkıya iplerle bağlı iltifatı karşılayamama hali. Aramızda özgüvenli, kendisinin farkında olacak şekilde yetiştirilenler de vardır ancak büyük bir kısmımız ya aile içinde ya da sosyal çevremizde bazı sözel dayatmalar neticesinde kendimize çok başka perspektiflerden bakmaya başladık. Herkes kavanoz dibi gözlüklerimizle kıyasıya dalga geçmişken onca sene, birinin kalkıp da bize ne kadar güzel gözlerimiz olduğunu söylemesinin altında başka şeyler arar olduk.
Aslında bundan daha doğal, daha anlaşılır ne olabilir diye düşünüyor insan. Herkes tarafından kötü muamele gören bir sokak köpeği birisi onu sevmek için elini uzattığında nasıl siniyor ya da hırlıyorsa, çok uzun süre zorbalığa maruz bırakılmış insanların da 2 çift güzel söz karşısında ne yapacaklarını bilemezler. Ortada acı bir ‘öğrenilmişlik’ vardır çünkü. Eğer iltifatlara istediğin karşılığı veremiyorsan, kendi yaralı yanlarında seni belki acıtacak fakat sonunda mutlu edecek bir yolculuğa çıkman gerekebilir. Seni böyle sindirenin ne olduğunu bulmakla başla işe. 

pexels
Kendi üzerinde iltifat denemeleri yap, işe yarayacak.

Biliyoruz biliyoruz aşırı klasik ama ‘sen önce kendini kabul et ve kendinden hoşlan ki başkaları da seni kabul edip hoşlansın’. Özenerek giyindiğin bir sabah aynanın karşısında biraz daha fazla vakit geçir mesela, “Amma da güzelsin, seni sevmeyen ölsün” de. Gerekirse aynaya bir öpücük kondurmaktan bile çekinme. Güzel olduğunu bildiğin ama asla sesli söylemeye cesaret edemediğin yanların mutlaka vardır, bunları en azından tek başınayken haykırabilirsin. İnsanın evde tek başınayken durduk yere “Benim harika bir kalçam var” diye bağırması komşuları tarafından acayip karşılanabilir elbette. Ancak güzel olduğunu düşündüğün yanlarını avazın çıktığı kadar haykır kendine. Çünkü belli ki önce senin kabul etmen gerek kendi güzel yanlarını. Senin kabulünün ardından, belki de şimdiye dek gizlediğin güzellikler daha da göze çarpar hale gelecek. Bu da ekstra iltifat bombardımanı demek, neyse ki evde kendi kendine iltifat provaları yapmış olacaksın!

pexels
Başkalarına iltifat etmekten kaçınma.

Bazen, iltifat fikri bize yabancı olduğu için onu karşılamayı bilemediğimiz gibi, bir başkasına iltifat etme konusunda da başarısız olabiliriz. Eğer iltifatı kabullenemiyor, teşekkür ederken utanıp sıkılıyor ya da geçiştiriyorsak, bunu alışıldık bir durum haline getirmenin bir diğer yolu da başkalarına iltifat etmek. İltifatlar, insanların dış görüntüleriyle ilişkili olmak zorunda değil. En yakın arkadaşının resme olan tutkusu, metroda sana yer veren kişinin nezaketi, sokak hayvanlarını besleyen insanın merhameti ya da bir sokak sanatçısının icra ederken kendisini kaybettiği sanatı da iltifatı hak eder. İltifat etmeyi öğrendikçe ve bunu normalleştirdikçe, iltifatı alman ve buna doğal tepkiler vermen de kolaylaşacak.

pexels
Kendin başkalarına çok basit durumlar üzerinden yola çıkıp iki çift güzel söz ettiğinde, onların yüzlerinde oluşan gülümsemeyi ve memnuniyeti hatırla. Neden aynı gülümseme, aynı memnuniyet ifadesi senin yüzüne de yakışmasın? Başta söz ettiğimiz üzere iltifatla baş etmek bir kültürdür ve bunun oluşması zaman alır. Yani başarısız denemeler olursa, vazgeçme!


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?