Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
ZOOM

İlk Kez Oy Kullanacakların Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

31 Mar 2023

18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı, 14 Mayıs 2023 tarihinde oy kullanacak. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre 6 milyon gencin ilk kez oy kullanacağı tahmin ediliyor. Peki ilk kez oy kullanacak vatandaşlar, oy kullanırken nelere dikkat etmeli? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde oy kullanırken dikkat edilmesi gereken unsurları mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Heyecanla beklenen seçim gününe adım adım yaklaşıyoruz. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre 85 milyon kişinin ikamet ettiği Türkiye genelinde, 6 milyon gencin ilk defa oy kullanacağı tahmin ediliyor. Peki, ilk kez oy kullanacakların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde oy kullanırken dikkat edilmesi gereken unsurları mercek altına aldık. İncelememize dilerseniz başlayalım.

Pinterest
Öncelikle Seçmen Kaydınızı Sorgulayın 
 
   Seçim gününe adım adım ilerlerken yapmanız gereken ilk şey, seçmen kaydınızı sorgulatmanız olacaktır. E-devlet veya YSK’nın internet sitesi üzerinden sorgulayabileceğiniz seçmen kaydı, birlikte yaşadığınız diğer aile üyelerinizi de kontrol etme imkanı sunar. Kaydınızın doğru adreste bulunduğuna ve kimlik bilgilerinizin doğruluğuna dikkat etmeniz gerekir. Herhangi bir yanlışlık söz konusuysa çok geçmeden bu yanlışlığı düzelttirmelisiniz. 


Pinterest
Nerede Oy Kullanacağınızı Önceden Öğrenin 
 
   Nerede oy kullanacağınızı öğrenmek için son dakikayı beklemeyin. 14 Mayıs 2023 tarihinden önce nerede oy kullanacağınızı tespit ederek daha kolay ve güvenilir bir seçim günü geçirebilirsiniz. Oy kullanacağınız yere nasıl gidildiğini önceden bilmek de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 


Pinterest
Seçmen Kağıdınızı Unutmayın
 
   Seçim öncesi seçmenlere gönderilen seçmen kağıdı, nerede ve kaç numaralı sandıkta oy kullanacağınızı belirten önemli bir belgedir. Oy kullanmaya gitmeden önce seçmen kağıdını yanınıza almayı unutmamanız gerekir. Eğer seçmen kağıdınız size ulaşmadıysa E-devlet üzerinden yenisini çıkartabilirsiniz. 

Pinterest
Evden Çıkarken Kimlik Belgenizi Yanınıza Almayı Unutmayın
 
   Kimlik belgesi oy kullanabilmeniz için gerekli unsurlardan biridir. Bu yüzden evden çıkarken kimlik belgenizi yanınıza almayı unutmamanız gerekir. Eğer kimlik belgeniz yok veya kayıpsa, üzerinde kimlik bilgilerinizin yer aldığı, kimlik kartı yerine geçen belgeler ile de oy kullanabilirsiniz. Belgenin üzerinde kimlik numaranızın yer alması gerektiğini unutmamanız gerekir. 

Pinterest
Oy Verme Saatinin Dışına Çıkmayın 
 
   Oy vereceğiniz saat aralığını, önceden kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Oy verme saati dolduktan sonra oy kullanmanız mümkün değildir. Bu yüzden oy verme saatinin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. 

Pinterest
Oy Pusulası, Zarf ve Mühür 
 
   Oy kullanmaya girdiğiniz anda kimlik bilgilerinizin kontrolünün ardından sizlere oy pusulası, zarf ve mühür verilir. Oy kullanacağınız kabine girdikten sonra, oy pusulasında tercih edilen alanın dışına mührü basmamanız gerekir. Aksi taktirde oyunuz geçersiz sayılır. Bu yüzden gerekli alanın doldurulduğundan emin olmalısınız. 

Pinterest
Oy Kullanırken
 
   Kullandığınız oyun geçersiz sayılmasını önlemek adına belirli alanı mühürlediğinizden emin olmanız gerekir. Eğer oy kullanırken birden fazla yere mühür basarsanız oyunuz geçersiz sayılır. Kağıt arkalı önlü de olsa oyunuzun geçersiz sayılmasını önlemek için tek bir oy kullanmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçim kağıdı iki ayrı kağıttan oluşur. 

Pinterest
Kağıdın Herhangi Bir Yerini İşaretlemeyin 
 
   Kullandığınız oy dışında kağıdın herhangi bir yerinde işaretleme yapmamanız gerekir. Aksi takdirde oyunuz geçersiz sayılır. 

Pinterest
Oy Pusulasını Katlama ve Zarflama
 
   Oyunuzu bastıktan sonra mürekkebin kuruyup kurumadığını kontrol ederseniz daha güvenilir bir oy kullanmış olursunuz. Mürekkebin kuruduğundan emin olduktan sonra mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlamanız gerekir. Katlama işlemini gerçekleştirdikten sonra oyunuzu zarfa koyup sandığa atabilirsiniz.


Pinterest
İmza Atmayı Unutmayın 
 
   Oyunuzu sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imza atmanız gerekir. İmza işlemi seçimin ve ardından sayımın güvenilir bir şekilde takip edilebilmesi için oldukça önemlidir. Tüm bu maddelere dikkat ederek oyunuzu kullanabilirsiniz. ©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?