İlk Kez Kedi Sahipleniyorum, Ne Yapmalıyım?
unsplash
ZOOM

İlk Kez Kedi Sahipleniyorum, Ne Yapmalıyım?

Yeni kedi bakmaya başlayanlar ya da başlayacaklar için olmazsa olmaz bazı şeyler var. 17 yıldır kedi bakan biri olarak sizlere ilk tanışma için bazı öneriler ve kedi bakımı için önemli detayları yazının devamında ele aldım. Buyurun bu küçük dostlarla iletişimi güçlendirmek adına neler yapabiliriz, onlar için hayati olan şeyler neler yakından bakalım, bilinçli bir kedi ebeveyni olalım.

Editör :Nazlı Doğan
Yayın Tarihi :15 May 2022
Süre :2.5 Bardak

pexels
Travmalı Dostlarla İlk İletişim
 
Bir dost sahiplendiniz ve evinize geldiniz diyelim. Ne yapacağınızı da pek bilmiyorsunuz. İçgüdülerinize güvenmelisiniz öncelikle peki ya sonra? Elbette biraz bilgi biraz da özveri dostunuzun eve ve tabii size hızlıca alışmasına neden olacaktır. Eğer kediniz travmalıysa yani eziyet görmüş, sokakta kötü koşullarda kalmışsa uzun bir sabır ve özveri süreci sizi bekliyor demektir. Onun göbek açarak, güven içinde uyuyabilmesi için önce güveni sağlamanız, mümkünse yanında yüksek sesle bile konuşmamanız gerekiyor. Sakin, huzurlu ve güvenli bir alana geldiğinden emin olana kadar ona izin verin. (Bu aylar da sürebiliyor ben 7 ay beklemiştim, aceleci olmamakta fayda var.)
Ayrıca travmalı dostunuzla iletişim kurmak için onun göz hizasına eğilin yumuşak ve sakin bir sesle seslenerek elinizi ona doğru uzatın. Güvenli olduğunuzu hissetmesi için ona alan tanıyın. Yoksa size alışması uzun sürecektir. Bu anda tırnak yerseniz de büyük tepkiler vermeyin, kediniz agresifse ilk zamanlarda onu yüzünüze yaklaştırmayın. Onun için önlemler alırken kendiniz için de önlem almayı ihmal etmeyin.

unsplash
İlk Tanışma
 
Travmalı olmayan, normal tepkilerde bir kedi sahiplendiyseniz de onun bir alışma süreci olduğunu unutmayın. Kendi köşelerini belirlemek, size alışmak, yeni hayatına alışmak için zamana ihtiyacı var. Bu nedenle ilk günlerde biraz fazla hareketli olabilir, sakarlıklar yapabilir ve hatta yer belirleme için koku bırakabilir ve çiş yapabilir. (Çiş meselesinin çözümünü yazının devamında anlatacağım) Bunun için kırılıp dökülmesini istemediğiniz şeyleri bir süreliğine ortadan kaldırın öncelikle. Onun sizin evinizden önce sokakta ya da doğada daha özgür bir mekânda olduğunu unutmayın. Bolca koşturduğu, gönlünce avlandığı bir yerden sınırları olan bir yere kapatılmak beden enerjisini dengelemesini bir süreliğine engelleyebilir. Fakat bu bir süreç, kediler çok hızlı adapte olabilen savaşçı hayvanlar olduğu için elinden geldiğince adapte olacaktır. Bu süreçte sağlıklı olup olmadığını anlamak için veterinere götürmek ve ilk aşılarını yaptırmak da çok önemli ve hayati.

unsplash
Eğer ki aylar geçmesine rağmen hareketliliği durmadıysa bunun kedinizin genlerinden kaynaklandığını unutmayın. Bazı kediler sokakta olmayı daha çok severler. Dışarı çıkıp çıkmamasına elbette yaşadığınız yerin güvenli olup olmamasına göre siz karar vereceksiniz fakat böyle bir durum varsa tasma ile parkta bahçede gezdirmeyi deneyebilirsiniz. İnsanlar istediği kadar tuhaf gözlerle bakabilir, kedinizden önemli değil ya! Hiç değilse bir nebze de olsa merak duygusunu giderir bu şekilde. Elbette aşıları tam olması çok ama çok önemli. Bu noktada bir şeye daha değinmek gerek, eğer çok yükseklere atlayan zıplayan bir kediyse tırnaklarını çok kısa kestirmemenizde ve hatta belki de hiç kestirmemenizde fayda olabilir. Tırnak kestirmek tutunma reflekslerini zayıflattığı için düşme olasılıkları da artıyor.

pexels
Kedinize Ait Bir Alan
 
Kedinize yalnızca ona ait olacak bazı şeyler alın; yatak, battaniye, oyuncak, minder gibi. Hatta hem tırmalama için hem oyun için hem de uyumaları için dizayn edilmiş nefis kedi evleri var, onlara da bir göz atmanızı öneririm. Ona ait bir alan olursa kendilerine olan güvenleri daha farklı gelişiyor. Aynı çocuk gibiler değil mi?

pexels
Kaliteli Mamanın Önemi
 
Hep söylenir, kedinizi kaliteli ve içeriği zengin bir mamayla besleyin diye. Dışarıdakilerin de canı yok mu yani onlar ucuz mamalarla ve hatta çöpten besleniyorlar diyebilirsiniz. Buradaki fark şurada başlıyor; siz onları eve alıp hareket kabiliyetlerini sınırladığınız için ev kedileri bünyelerine giren mamayı yakmakta zorlanıyorlar. Bir sokak kedisi gün içinde kilometrelerce ürüyorken evdeki kedilerin böyle bir imkanı olmuyor. Bu nedenle kolay sindirilen ve vitamin değeri yüksek mamalar vermeniz gerekiyor. Ev kedilerine ortalama ya da ortalamanın altında mama verildiğinde diş taşları oluşuyor bu diş kaybına yol açıyor, erkek kediler için ölümcül olabilecek idrar yolları enfeksiyonuna sebebiyet verebiliyor ve hatta yağ oranı fazlaysa fazla şişmanlatarak sağlıksız birer kediye dönüşmelerine neden oluyor. Gördüğünüz gibi iyi ve kaliteli mama hayati bir mesele. Mama fiyatlarının anormal olduğunu bile bile yüksek kaliteli mama önermek durumundayım çünkü onların hayatı için oldukça önemli.

unsplash
Sevgi Bolca Sevgi
 
Bunlar dışında evinize yeni gelmiş dostunuza bolca sevgi vermek, onun karakterini çözümlemek, sevdiği ve sevmediği şeyleri tespit etmek onunla iletişiminizi güçlendirecektir. Nelerden koruyor nelerden çekiniyor veya en çok ne yapmayı seviyor bir insanı tanır gibi onu da tanımaya çalışırsanız her şey kendiliğinden çözülüyor zaten.

unsplash
Hayat Kurtarıcı Bir Bilgi
 
Eğer kediniz kumu dışında bir yerlere çiş yapıyorsa kısırlaştırma zamanı gelmiş olabilir ya da kendi alanını belirlemeye çalışıyor olabilir. Sebebini çözümlemek size kalmış ama her türlü kumaş yüzeyden çıkması imkânsız çiş kokusunu bir hamlede çıkartan bir ürün var: Carpex Koku Giderici. Kedi çişi kokusu geçirilmesi en zor kokulardan biri. İlk hamle olarak çamaşır suyu ile temizlemeye çalışıyoruz öyle değil mi? Fakat çamaşır suyunun kedi çişi kokusunu en çok belirginleştiren şey olduğunu bilmek gerekiyor. Bu nedenle kedisi olan herkesin evinde bulunması gerektiğine inandığım bu koku gidericiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Yukarı Kaydır