Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
SEYAHAT

İlk Defa Yurtdışına Çıkacaklar İçin Tavsiyeler

12 May 2023

Şimdi hemen ağzına kadar doldurduğunuz valizi yavaşça yere bırakın, kendinize bir kahve yapın sakince yazının devamını okuyun. Okurken notlarınızı alın ki aynı paniklemeleri yeniden yaşamayın. Evet derin nefesler alındıysa detaylara geçmeye hazırız demektir.

unsplash

Gitmeden Önce

 
 • Mutlaka gideceğiniz yerde nereleri görmek istediğinizin bir listesini yapın. Birbirine yakın olan lokasyonları bulup günlerinizi ona göre planlayın ki ömrünüz tramvaylarda metrolarda geçmesin. Hem böylece gün içerisinde sokakları keşfetme zevkinden de mahrum olmazsınız. Çok fazla yürümek ayaklarda şişlere ve kas ağrılarına sebep olacağından tatilin kalanı eziyetli geçmesin diye bir tüp ağrı kesici, kas gevşetici kremi yanınıza almayı ihmal etmeyin.
 • Cep telefonunuzun yurtdışı paketlerini mutlaka kontrol edin. Çok astronomik ücretler ödememek için paket satın alın.
 • Gideceğiniz yerin hava durumunu muhakkak kontrol edin, gerekiyorsa yağmurluk, termal çorap, şapka gibi hayati parçaları edinin. Elbette bunu yapmadan önce o şehir için doğru bir tarihte mi oraya gidiyorsunuz bundan emin olun. Sis nedeniyle hiçbir şey göremeden Budapeşte’den dönen arkadaşım oldu zira.

unsplash
 • Gitmeden şehrin ulaşım kanallarını öğrenmeye çalışın. Metro sistemi ve otobüs gibi toplu taşıma kullanacaksanız kombine bilet olup olmadığını ve bu bileti nasıl edinebileceğinizi araştırın.
 • Döviz çevirme işini mümkünse Türkiye’de yapın, eğer yurtdışında kullanabileceğiniz bir kartınız varsa neredeyse her yerde kredi kartı geçerli olduğu için işiniz çok daha kolay olur. Yanınıza yalnızca ufak miktarda nakit alarak süreci yürütebilirsiniz normal şartlarda. Bazı döviz büroları da çok yüksek miktarlarda komisyon kestiği için sıkıntı yaşama olasılığınız yüksek.
 • Şehrin ücretsiz turlarını, müzelerini, tarihi yapılarını, ilginç kafe ve barlarını, geleneksel yemekler sunan restoranlarını önceden belirleyin. Nerede ne yenir sokak sokak gezerek keşfetmek de çok zevkliyse de biraz da olsa planlı olmak işinize yarayabilir.
 • Ev veya otelinizi mümkün olduğunca şehrin içinden seçmeye çalışın. Böylece şehir merkezine gitmek için her gün kilometrelerce yol tepmenize gerek olmaz. Ayrıca şehrin ruhunu yaşamak için bu fırsatı değerlendirin.

unsplash

Valiz Hazırlarken

Kıyafetler
 • İlk adım: Kombin hazırlamak. Yurtdışı seyahatleri bolca yürüyerek yani hareket halinde geçiyor. Müzelerden parklara, sokaklardan barlara derken otele uğrayıp üst baş değiştirmeye bile fırsat bulunmuyor çoğu zaman. Eğer önceden hangi gün nereye gideceğinizi belirlerseniz ona göre o günlük kombininizi giyebilirsiniz. Kombin hazırlamanın bir diğer iyi yanı da tüm gün yürüyüş halinde olmak ve çok fazla yere girip çıkmak gün sonunda kıyafetlerinizi kirli hissettirebiliyor. Böylece aynı şeyi bir daha giymek zorunda da kalmazsınız.

unsplash
 • Elbette bu durum kalacağınız yerde bir çamaşır makinası olup olmadığına göre de değişebilir. En kötü olasılıkla iki pantolon ve birçok üst alarak da günlerinizi kurtarabilirsiniz.
 • Şimdi önümüz yaz, hazırlanmak çok daha kolay ama çetin kışları da düşünmemiz lazım. Bir kış valizi hazırlıyorsanız, tek parça ve çok yer kaplayan parçalardan uzak durun. Onun yerine sıcak tuttuğundan emin olduğunuz kat kat şeyler alın. Özellikle kuzey Avrupa tarafı kışın aşırı soğuk oluyor ama iç mekânlar da bir o kadar sıcak oluyor. Hem üşütmemek için hem de konforlu bir şekilde üzerinizdekileri inceltebilmek için kat kat giyinme yöntemini deneyin.

 • En az bir şık kıyafet almayı ihmal etmeyin, bir akşam yemeği ya da denk geldiğiniz keyifli bir konseri izlemek için ihtiyaç duyabilirsiniz. Biz burada çok alışkın değilsek de yurtdışında dress kod uygulayan bolca mekân var, o nedenle yer ayırtmadan önce mekânın bunu isteyip istemediğinden emin olun.

images-na.ssl-images-amazon.com
Detaylar

 • Uçak biletiniz yalnızca el bagajı kabul ediyor ya da siz böylesini tercih ediyorsanız, sıvı sınırını bilmeniz ve buna hassasiyetle dikkat etmeniz gerekiyor. Şampuanlar, kremler için sınırınız 1 litre fakat bir şişenin boyutu en fazla 100 ml olabiliyor. Bu şişelerinse şeffaf kilitli poşette taşınması gerekiyor. Bunun için birçok sefer açılıp kapanabilen kilitli mutfak poşetlerini kullanabilirsiniz. Yanınıza dönüş için de yedek kalmayı ihmal etmeyin.
 • Ayrıca makyaj malzemelerini ve aksesuarları mümkün olan en sade şekilde almak önemli bir püf nokta. Özellikle o büyük büyük havalimanlarında koştururken hele ki aktarmalı bir uçuşunuz varsa ya da birkaç ülke birden görecekseniz ağır valiz bir zulme dönüşebiliyor. Mümkün olduğunca fazlalıklardan kurtulmak bu noktada önemli.
 • Hiç valizlerin uçağa yerleştirilmesine ya da uçaktan indirilmesine şahit oldunuz mu? Olduysanız zaten önleminizi alırsınız ama olmayanlar için anlatayım. Valizler fırlatmak suretiyle bagaja alınıyor. Hatta valizi patlayan, kırılan kişilere çok sefer şahit oldum. Bu yüzden sapasağlam bir valiz edinmekle işe başlayın, valizinize bir de kılıf alırsanız en az hasarla kurtulabilirsiniz. Biraz bu yüzden biraz da taşıması zor olduğu için ben kabin bagajı kullanma taraftarı oluyorum her zaman. Böylece uçağın bagaj kısmına vermek zorunda kalmıyorum.

unsplash

Mutlaka Yanınıza Almanız Gerekenler

 
Eğer bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç almak durumundaysanız ilacınızın reçetesini yanınıza almayı unutmayın. Paketi olmayan hiçbir filmi yanınıza almayın ve ilaç kutusuna boşaltmayın.
Pek sevgili Avrupa’nın bir türlü çözemediği hijyen meselesi var bir de. Tuvalette hijyenden bahsediyorum tabii yoksa birçok yer bal dök yala. Şu yüzyılda neden taharet musluğunu reddediyorlar anlamış değilim. Bu tip konularda sıkıntılı olanlara tavsiyem tuvalete atılabilen ıslak tuvalet kağıtlarından almaları, hayat kurtarıyor.

pexels
 • Eğer yurtdışında telefon hattınızı açmayacaksanız ya da sınırlı bir erişim paketi aldıysanız yanınıza muhakkak şehrin haritasını alın. Daha da güzeli offline kullanılabilen maps.me uygulamasına bir göz atın.
 • Bir şey unutursam diye endişelenmeyin, oranın market fiyatlarıyla burası arasında bir fark yok ne yazık ki. Orası için oldukça makul ve çeşitli seçenekler bulabiliyorsunuz her üründe. Stressiz, sakin ve keyif dolu bir tatil olması için uğraşın ve tadını çıkartın!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?