KADIN KAFASI

İlk Cinsel Deneyim Üzerine

04 Oca 2022

Gerilim, bitmek bilmeyen yanlış bilgi bombardımanı, bir torba dolusu mit, kafa karışıklığı, korku ve en önemlisi, merak: İlk cinsel ilişki genel olarak bu kavramlarla hafızalarımızda yer ediniyor. Bu mit kaosu içerisinde ilk cinsel deneyime dair düşüncelerimizi sizler için kaleme aldık.

2 Bardak

Genç yaştaki cinsel deneyim genel olarak düzenli bir ilişkide olan, sevdiğini ve sevildiğini hisseden çiftlerde ya da sadece seksin nasıl bir his olduğunu öğrenme merakına kapılan bireylerde görülüyor. Bunun yanında, deneyimin uzun süreli etkileri de var: Bir seks terapistine yolunuz düşerse size soracağı ilk sorulardan biri ilk cinsel deneyiminizin ne zaman gerçekleştiği oluyor. Zira, bu genel olarak sonraki seks hayatınızda son derecede etkili olan bir anı olarak değerlendiriliyor. Yapılan farklı çalışmalarda da bu ortaya konuyor. Örneğin, yaş ne kadar erkense cinsel hastalık kapma, ilk ilişkiden pişman olma ve cinsel açıdan zevk alamama ihtimaliniz de o kadar yüksek. Erken ilişkinin yüksek ihtimalle getirebileceği olumsuzluk zinciri bununla son bulmuyor. Genç kadınların ve çiftlerin en büyük korkularından biri olan istenmeyen hamileliklerin oranı da ilk ilişki yaşı azaldıkça yükseliyor.

Geçmişte kadınların çoğundan ilk cinsel deneyimlerinin hayatını birleştirmeye karar verdikleri kişinin olması bekleniyordu ve toplum tarafında da bu durum kabulleniyordu. Ancak hayatın değişen dinamikleri, toplumların çağ ile birlikte modernleşmesi ve kadınların hem toplumun hem de hayatın içinde giderek gür çıkan sesleri sayesinde bu ezberlerin çoğunu bozuldu. Bu durum, haliyle cinsel özgürlüklerine de büyük katkı sağladı. Fakat ilk deneyimin sıradan biriyle mi yoksa duygusal bağının güçlü olduğu biriyle mi gerçekleşmesi gerektiği konusunda gün geçtikçe kadınlar ikiye ayrılıyor. Kimisi hala ilk cinsel deneyimin sevgili ile yaşanması gerektiğini savunurken, kimisi ise bu olayı dramatize etmeden her hangi biriyle yaşanması gerektiğini düşünüyor. Açıkçası, ilk birlikteliğin travmaya dönüşmesine en büyük neden duygusal alanda yarattığı hasar olarak gösteriliyor. Bu nedenle tabuları yıkıp duygusal alanda yer almayan biriyle yaşanılacak olan cinsel deneyimi, uzun vadede daha sağlıklı görenlerin sayısı hayli fazla. İki durumunda avantajı ve dezavantajı bulunuyor. Duygularla birleştirilmeyen seks deneyimi yavan bir bedensel aktiviteye dönüşürken, çok yüksek duygular beslenilen biriyle ilk seksi deneyimlemek büyük ve aşılamaz korkulara varıncaya kadar travmalara neden olabiliyor. 

Bahsettiğimiz onca şeye rağmen, kadınların da ilk ilişkilerinden zevk alacağı, geriye dönüp baktığında pişman hissetmeyeceği güvenli ortamlar ve ilişkiler de söz konusu. Bunun yolu en başta cinsel eğitimden geçiyor.  Bu konuda biraz bile fikrinizin olması, ilk deneyimin sizde olumlu bir yer edinmesi olasılığı artıyor. Bunun yanında, kişinin kendi tercihlerini tanıması ve neyi sevip sevmediğini keşfedip açık bir şekilde partnerine aktarması büyük oranda yardımcı oluyor. Toparlamak gerekirse kendinizi, partnerinizi, ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi ve sınırlarınızı ne kadar iyi tanırsanız, ilk ilişki tecrübenizi de bir o kadar olumlu bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bu konu hakkındaki verilerin ışığında tüm toplumlar için daha kaliteli ve bilime dayalı cinsellik eğitimine ne kadar ihtiyacımız olduğunu da anlamış oluyoruz. Umuyoruz ki bu konu hakkında yazdıkça, düşündükçe, okudukça cinsellik hakkında daha rahat konuşulan, bir tabu olarak görülmeyen, mitlerden uzak bir konu haline dönüşecektir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?