Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlk Aşk Unutulmaz Mı Sahiden..?

28 Kas 2022

İlk aşkını unutamayanlardan mısınız? İlk aşklar unutulmaz derler… Bazılarımız için gerçekten de böyle. Psikoloji buna ilk aşkın ‘damgalayıcı etkisi’ diyor. Nasıl damgalanıyoruz peki?

2 Bardak
Marjinal Fayda

‘Marjinal fayda’ aslında bir ekonomi terimi. Bir tüketim ürününün ilk kullandığımızda ondan aldığımız tat ve haz maksimumdadır. Marjinal fayda eğrisi giderek azalan bir eğridir. Yani, bir şeyi ne kadar çok tüketirsek, onun hazzı ve faydası o kadar düşer. Susuz kaldığımızda içtiğimiz ilk bardak su ile 2. bardak su arasında dağlar kadar fark olduğu gibi. Tat ve bize verdiği haz açısından fark olduğu gibi, vücudumuz da birinci bardak ve ikinci bardağa aynı tepkiyi vermez. Birincinin faydası daha yüksek olur. Peki bunu ilişkiye yorduğumuzda?

İlişkide İlklerin Faydası

‘Marjinal’ tanınmadık ve tat olarak alışmadığımız, aykırı olan demek. İlk defa tadına baktığımız bir yemek, ilk yaladığımız dondurma ya da ilk öpüştüğümüz insan… ‘İlklerin sihirli anları’nda bütün duyargalarımız açılır ve zihnimiz yaşadığımız deneyimi algılamaya çalışır. Deneyim adeta atomlarına ayrılır ve algılanmak üzere paketlenir. İlişkilenme bir tüketim ürünü olmasa da muhtemelen hiçbirimiz 100. öpüşmesinde ilk öpüşmelerindeki dikkati vermez. İncelemez ve hissini tanımlamaya çalışmaz. Böyle bir incelikte bulunmadığımız için de bir süre sonra çok etkilenmediğimiz müddetçe hepsi aynı gelebilir. Belki de biz hepsine aynı yaklaştığımız içindir, değil mi?
Bilemeyiz… İlklerin böyle bir faydası olur işte. Pek süper olmasa da ikincisi gelene kadar tek örnek olduğu için, elimize gelen hazla yetiniriz ve ona odaklanıp büyütebiliriz de. Aşkın ‘ilk’ kalp atışlarında salgılanan hormonlar da daha önce hissetmediğimiz bir şey hissettirir bize.
İlk Aşkın Damgası

‘İlkler unutulmaz’ dendiğinde; genellikle romantik bağlamda bunu düşünürüz. Kaldı ki insana en marjinal gelen doğal kaynaklardan biri de kuşkusuz ‘aşk’. Peki aşık olduğumuzda ne olur?

Klinik Psikolog Dr. Holly Schiff, aşk deneyiminin hiçbir şeye benzemediğini ve bu eşsiz deneyimi yaşayan kişinin hafızasında kalıcı bir fikstür haline geldiğini söylüyor. Aşk sadece sıcaklık ve muazzam kuvvetli bir bağ hissetmek de değil… Bize birçok duyguyu aynı anda yaşatıp, rutinlerimizi ya da normal işleyişimizi de farklı görmemizi sağlayabilir. Daha yaratıcı oluruz ve daha güçlü hissederiz. Keza, ‘aşk hormonu’ diye geçen oksitosin de bizi aşk yaşadığımız kişiye bağlar ve bu da sıcaklığı ve konforu doruklarda hissetmemize, yuva hissini hissetmemizi sağlar.
Bu duyguyu ilk kez yaşadığımızda da beynimiz tekrar bu alana girmenin kaygısını çekebilir. İlk aşk ile damgalanırız, tekrar o şeyi hissetmek isteyebiliriz. Çünkü deneyim birçok etkinin en yüksek formuyla bizi sarmıştı ve zihnimiz de bunu kodladı. Bir kez ağına düştük o duygunun… Peki, kimse mi ilk aşkını unutmaz? Her bize bu hormonlar salgılatan ilk ilişkimiz, ‘unutulmaz’ mı olmak zorunda?

Hipotez: İlk Aşk Unutulabilir

Aşkı, onu hissedenlerden ayrı düşünebilir miyiz? Aşık olup sevdiğine zulm edip ‘aşkımdan yapıyorum’ diyen biri de dediğimiz hormonal etkileri hissedebilir, ‘aşığım’ deyip pek kimsede gözlemlenemeyen büyük bir koşulsuzlukla dillere destan bir şekilde de aşık olabilir kişi. İnsan, ancak bir cisim olduğu müddetçe aşk hepimizi aynı etkilerdi. Hatta aynı cisim olmamız gerekirdi. 18 yaşında travmalarımızın ortasında ilk defa aşık olduysak ve bu aşk da bize çok iyi gelmediyse ya da biz onu anlayacak ve aşkın getirdiği güç ve kaynakları kötüye kullanırsak, burada işler değişir.
Bizim de tezimiz şu: İlk kez kurabiye yediğini varsayarsan ve ilk yediğin kötü bir kurabiyeyse; unutmaman için ancak çok kötü bir kurabiye olması gerekir. Evet, aşk bizi mümkün mertebe damgalayabilir. Kuvvetlidir. Fakat, bu tesir altında kim olduğumuza ve aşk gibi etkiye nasıl tepki verdiğimize göre de hafızamız şekillebilir. Bundan ötürü, eğer ‘ilkler unutulmaz ya…’ denilen bir ortamda ilk aşkınızı pek de hatırlamayan biriyseniz, bu da gayet normal. Hepimizin beyin dokusu farklıyken, bir dokunuş nasıl herkesi aynı etkiler ki zaten?

Yardımcı Kaynak:©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?