Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Printastic
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkiye Başlamadan Tehlike İşaretlerini Görmek

08 Mar 2022

Sağlıklı ilişkiler yaşayabilmek adına atabileceğimiz belki de en sağlıklı adım henüz ilişki başlamamışken tehlike işaretlerini fark etmek ve uzaklaşmak olabilir. Gelin, birkaç olası tehlike işaretini birlikte keşfedelim.

Pinterest
Farklı İlişki Beklentileri

Her birimizin ilişkilerden beklentileri tabii ki farklılık gösterebiliyor. Eğer yeni tanıştığınız insan ile ilişkiden beklentileriniz üzerine konuştuysanız ve beklentileriniz büyük ölçüde uyuşmuyor ise bu ilişkiye başlamak pek sağlıklı olmayabilir. Pek tabii tarafların beklentileri ve istekleri zaman içerisinde değişim gösterebilir. Fakat siz açık ilişki yaşamak istiyorsanız, karşı taraf ise kapalı ilişki yaşamak istiyor ise; “Belki ileride fikirleri değişir.” diye bu ilişkiyi sürdürmek pek gerçekçi olmayabilir. Veyahut ilişkiyi yaşama biçimi, evlilik, çocuk gibi konularda tamamıyla zıt görüşlere sahipseniz de böylesi bir ilişkiye başlamak bile bile lades demek gibi olacaktır.
Kopuk İletişim 

Karşımızdaki insanın sahip olduğu iletişim ve çatışma çözme becerileri de oldukça önemli. Eğer sizinle kurduğu iletişimde büyük tutarsızlıklar varsa, herhangi bir anlaşmazlık veya çatışmada içine kapanıyor, öfkeleniyor, kaçınıyor veya pek de etkin olmayan iletişim becerileri sergiliyor ise dikkatli olmak gerekebilir. Sık sık tartışmayı büyüten iletişim hatalarına düşüyor ve etkin iletişim kurmak için çaba sarf etmiyorsa; bu durum ileride daha büyük problemler karşısında da benzer bir yol izleyeceğinin habercisi olabilir. 

Takahiro Shimatsu
Yakın İlişki Yoksunluğu

Eğer karşınızdaki insanın diğer insanlarla kurduğu yakın bağlar yok ise bu da bir tehlike işareti olabilir. Yeni tanıştığımız insanların diğerleri (yakın arkadaşlar, aile, iş arkadaşları, hayvanlar vb.) ile kurduğu ilişki genel olarak ilişkilere ve bağ kurma kapasitesine yönelik fazlasıyla bilgi içerebilir. Dolayısıyla eğer karşınızdaki insanın yaşamında sizin dışınızda hiçbir yakın ilişkisi yoksa bu konunun üzerine düşünmek gerekiyor. Bununla bağlantılı veya ayrı olarak bu kişinin her gününü sizinle geçirmek istemesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Bu eş bağımlı eğilimlerin habercisi olabileceği gibi karşınızdaki insanın sizin kişisel alan ve zamanınıza saygı duymayacağının bir göstergesi de olabilir. Her sağlıklı ilişkinin; hem kendimizle hem de partnerimiz dışındaki başkaları ile de sağlıklı ilişkiler sürdürebilmeyi içerdiğini unutmamak faydalı olacaktır.
Eski Sevgilileri Suçlayan Hikayeler

Eğer yeni tanıştığınız bu insan eski sevgili veya sevgililerinden bahsederken sürekli eski partnerini suçlayan bir üslup ile konuşuyor ise bunun üzerine düşünmek faydalı olabilir. Hakikaten de her birimiz geçmişte zorlu ilişkiler yaşamış ve kendimize zorlu partnerler seçmiş olabiliriz. Fakat herhangi bir ilişkiye başlamanın ve bu ilişkiyi sürdürmenin iki kişilik bir iş olduğunu unutmamakta fayda var. Her ne kadar eski partnerimizin görünür problemleri bize kıyasla fazla olsa da günün sonunda bu insan ile birlikte olmayı, bu ilişkiyi sürdürmeyi, karşımızdaki insanın bu davranışlarını kabullenmeyi biz seçtik. Dolayısıyla ilişkilere yönelik problemleri ilişkideki tek bir kişiye yıkmak; bir nevi hem yaşadığımız ilişkinin hem de kendimizin sorumluluğunu almamak olabilir. Eğer karşınızdaki insan büyük ölçüde eski sevgililerini suçlayan hikayeler anlatıyor ise bu durum; ilişkiye dair sorumluluk almadığının, kendi içine yönelik gözlem yapmaktan yoksun olduğunun ve olası bir problemde yalnızca sizi suçlayacağının habercisi olabilir. 

Edel Rodriguez
Bağımlılık Eğilimleri

Zorlu duygularımız ile baş edebilmek için her birimizin farklı baş etme mekanizmaları oluyor. Pek çoğumuz için bu sigara, iş, alkol, uyuşturucu gibi türlü bağımlılıklar olarak açığa çıkabiliyor. Yeni tanıştığımız birinde de bu ve benzeri bağımlılıklar ciddi miktarlarda var ise üzerine düşünmek gerekebilir. Yoğun miktarlardaki bağımlılıklar büyük ölçüde zorlu duygularla baş edememenin; bunun için anlamlı çözümler geliştirmekte zorluk yaşandığının habercisi olabilir. Benzer biçimde eş bağımlı özellikleri de işaret ediyor olabilir. Öte yandan eğer karşınızdaki insan bu bağımlılığının farkında ise, bağımlılığı yaşamını ciddi miktarlarda engellemiyor ise ya da bu bağımlılığı yönetmek üzere çalışıyor ise bunu keskin bir tehlike işareti olarak değerlendirmemek de yararlı olacaktır.
Son Sözler

Son olarak "Kara Delik: Narsistik İlişki Döngüsü" ve "İlişkilerde Karanlık Üçlü Özelliklerini Nasıl Anlarız?" yazılarını okumak da daha ciddi tehlike işaretlerini görmeniz konusunda yol gösterici olabilir. Bu yazıda bahsi geçen maddeler genel itibariyle fikir verse de pek tabii birçok madde sizin kişisel tercihlerinize ve karşınızdaki kişiye göre biçim değiştirebilir.

Kaynaklar


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?