Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İlişkinizi Güçlendirmek İçin 7 İpucu
Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkinizi Güçlendirmek İçin 7 İpucu

11 Eyl 2022

Biriyle uzun süreli bir ilişki yaşıyor ya da yıllardır evliyseniz ilişkisinizi güçlendirme arayışında olabilirsiniz. Veyahut böyle bir ihtiyacınız olduğunu fark etmeyebilirsiniz bile. Bir evliliğin ya da uzun süreli birlikteliklerin güçlendirme ya da geliştirmeye ihtiyacı olmadığını düşünüyorsanız yanıldığınızı size söylemek isterim. Çünkü kusursuz bir hayat yaşıyor veya çok mutlu olsanız dahi birlikteliğinizi daha iyi bir noktaya taşımanız mümkündür. Nasıl olduğunu merak ediyor ve ilişkinizi güçlendirmek için 7 ipucuna göz atmalısınız.

1. Birbirinize Alan Yaratın


Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bir ilişkiyi daha iyi bir noktaya taşımak için birbirinize alan yaratmanız tavsiye edilir. Özellikle de psikologlar bu alan ya da zamanın uzun süreli birliktelikler için özellikle yapılması gereken bir şey olduğunun da altını çizmektedir. Birbirinize alan yaratmanın anlamı aynı odalarda farklı şeyler yapmak ya da farklı odalarda vakit geçirmek değil, tamamen birbirinden bağımsız zamanlar geçirmektir. Günümüzde neredeyse tüm çiftler yapışık ikiz misali dolaştığı için alan yaratma biraz garip gelebilir. Fakat birbirinize farklı alanlar yaratmanın zaman içinde ilişkinize iyi geleceğini fark edeceksiniz.

Pexel
Kendi arkadaşlarınızla, hatta partnerinizin sevmediği dahi olsa bir ya da birkaç arkadaşınızla onsuz vakit geçirmek, onlarla dışarı çıkmak size çok iyi gelecektir. Eğer yaşam tarzınıza uygunsa ayrı tatil yapabilmeniz de ilişkinize küçük bir mola verecek ve belki de birbirinizi özlemenizi sağlayacaktır. Bu özlem, hem sizi ilk zamanlara, heyecanlı dönemlerinize taşır hem de paylaşacak daha çok şeyiniz olmasına sebebiyet verir. Partnerinizle ayrı vakitler geçirmek kendinizi daha canlı hissetmenize ve ilişkinizdeki pürüzlere sabırla bakmanızı da sağlar. Hatta fazlasıyla iç içe olmaktan birbirinizin tahammül edemediğiniz alışkanlıkları da bir süre sonra o kadar da gözünüze batmamaya başlayabilir.

Unsplash

2. Birlikte Yatmaya Özen Gösterin


Psikologlar sağlıklı bir ilişki için aynı anda yatağa yatmanın olumlu etkilerini asla göz ardı etmememiz gerektiği belirtiyor. Fakat ne yazık ki televizyon, oyun konsolları, telefonlar, dijital yayın platformları, yoğun iş temposu, bazen çocuklar ya da tamamen keyfi olarak çiftler çok uzun sürelerdir aynı anda yatağa gitmiyor. Bu çiftlerin farklı programlarda yaşaması anlamına geldiği için çiftleri olumsuz etkiliyor. Partneri ile birlikte uyuma alışkanlığı içinde olanların, olmayanlara göre daha az tartışma, daha fazla iletişim halinde olma ve daha düzenli seks hayatları olduğu bilinmektedir. Ayrıca sevgilinizle senkronize zamanlarda uyumak daha sakin ve güvenli uykuya dalmanızı sağlar.

Pinterest

Pinterest

3. Yeni Alışkanlıklar Deneyin


Rutinler güzeldir, güven verir ve stres seviyemizi aşağıda tutar ama değişiklik de insanın modunu bir anda yükseltir. Çiftler için ve özellikle de uzun süreli birliktelik yaşayan çiftler için belli rutinlere bağlı kalmak sıkıcılığa meydan verebilir. Alışkanlık olduğu için devam etse ve hatta fark etmeden sıkıcı olması kaçınılmazdır. Üstelik zamanında keyifle yapılan bu alışkanlıklar zamanla çiftlerin birbirine; hep aynı şeyi yapıyoruz, suçlamalarına da sebep verir. Her ne kadar rutin zamanlar geçirmenin ilişkiye güçlendirdiği düşünülse de, yenilik ve çeşitliliklerin ilişkinizi daha heyecanlı hale dönüştürceğini bilmelisiniz.


Pinterest

4. Tavırlarınıza Dikkat Edin


Bir ilişki içindeki saygı yitirilirse o ilişki, hele ki uzun bir birliktelikse artık alışkanlığa dönüşmeye mahkumdur. Eğer uzun ve güçlü bir birlikteliğe sahip olmak istiyorsanız tavırlarınıza dikkat etmelisiniz. Ne de olsa birkaç saat ya da bir iki gün sonra her iki tarafın da gardının düşeceğini bildiğiniz için birbirinizin canını yakacağına emin olduğunuz sözleri söylemekten kaçınmalısınız. Her olumsuz düşünceyi hemen kelimelere dökmemelisiniz. Aşağılayıcı, anlık da olsa küçümseyici kelimeler damlaya damalaya göl olmasın sonra...

Veyahut bazen yabancılara gösterdiğiniz nezaketi, özveriyi, manevi bonkörlüğünü partnerinizden esirgiyorsanız ilişkinizin bitiş çizgisi yakınlarda olabilir. O nedenle ilişkinizi güçlendirmek için birbirinize nazik, kibar ve özverili olmaya dikkat etmelisiniz.


Pinterest

5. Geçmişi Unutun


Her tartışmada, hoşunuza gitmeyen her olayda geçmiş hesapların peşine düşüyorsanız yaşadığınız birlikteliğin nasıl bu kadar uzun sürdüğünü sorgulamanızı isterim. Her ne kadar sizi üzen, yaralayan ya da fazlasıyla öfkeli olmanıza sebep olan neden ne ise, o artık geçmişte kaldı. Onu unutarak ilişkinize devam etmelisiniz. Aksi halde ilişkinizin zemini her küçük kıvılcımda sarsılacak ve büyük bir patlamanın altından kalkamayacak duruma gelecektir. Eğer unutamıyor ya da affedemiyorsanız da – yardım almalı veya aldığınız halde yine de unutamıyorsanız – ilişkinizi yeniden masaya yatırmaya hazır olmalısınız. Eğer birlikteliğinizden vazgeçmek istemiyor ve daha da uzun yıllar aynı yastığa baş koymak istiyorsanız geçmişi olduğu yerde bırakmalısınız.

6. Takdir Edin


Yıllarca süren birlikteliklerde, takdir etmek şöyle dursun artık teşekkür etmenin dahi unutulduğu zamanlar vardır. Bu zamanlar özellikle birlikte çok uzun vakit geçiren çiftlerde görülür. Fakat siz, daha güçlü ve daha uzun bir ilişki istiyorsanız partnerinizi takdir etmeyi gözden kaçırmamalısınız. Yıllar içinde kelimelere dökülmemiştir belki, hatta özellikle de yapılması istenmemiştir ama birbirinizi ve ihtiyaçlarınızı bildiğiniz için yapılan işler, karşılanan ihtiyaçlar vardır. Örneğin, yemek sonrası çayı, şarap alırken partneriniz sevdiği için alışkanlıkla alınan isli peynir ya da siz defalarca belirtmeden kaldırılan battaniye gibi küçük ayrıntılar zaten yapıldığı için çoğu zaman teşekkür edilmesi unutulan detaylardır. İşte bu küçük ama önemli detaylarda sevgilinize ya da eşinize teşekkür etmeniz, ona nezaket göstererek takdir etmeniz onun sizi neden sevdiğini, hayatındaki anlamınızı hatırlatacaktır. “Sadece bir teşekkür mü bu kadar derin duygular verecek?” diyip bu maddeyi atlamayın. Bazen küçük bir teşekkür en pahalı hediyeden daha fazla etki gösterir. Tabii anlayana...

Unsplash

Pinterest

7. Sınırlarınıza Saygı Duyun


Eşiniz ya da sevgiliniz bambaşka bir bireydir. Sizinle aynı çerçevede duruyor olması sizinle aynı hareketleri yapacağı anlamına gelmez. Üzüntülere ya da sevinçlere, yıkımlara da yeni başlangıçlara verdiği tepkiler, duygu değişimleri farklılık gösterebilir. Çünkü onun kişiliği ve tavırları farklıdır. İşte tam da bu nedenle partnerinizin sınırlarına saygı duymanız gerekmektedir. Uzun birlikteliklerin en büyük sırlarından biri de partnerlerin birbirlerinin sınırlarını geçmemelerinden kaynaklanır. Arkadaşlarıyla birlikteyken sizinle mesajlaşmak istemiyor, üzüldüğünde yalnız kalmayı tercih ediyor ya da çetrefilli bir tartışmadan sonra bir iki saat konuşmak istemiyor olabilir. Hatta yıllardır birlikte olsanız dahi sizinle konuşmak istemediği bir konu olabilir. İşte bu anlar partnerinizin sınırlarını oluşturur. Size vize vermediği sürece de o çizgiyi geçmemelisiniz. Birbirinizin sınırlarına saygı duymak, böyle anlarda onu anladığınızı göstermenin en etkili yoludur.


Uzun lafın kısası ilişkinizi geliştirmek, güçlendirmek ve kalıcı bir birliktelik için bu maddeleri özenle uygulamalısınız.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?