Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkinizde Ön Planda Tutulmadığınızı mı Hissediyorsunuz?

24 Tem 2023

İlişkide ön planda tutulmadığınızı hissetmek, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Özellikle de siz, partnerinizi ön planda tutmaya dikkat ediyorsanız. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde ilişkilerdeki öncelikleri yakın mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   İlişkilerde karşılıklı olarak duygusal ihtiyaçları karşılamak, sağlıklı bir ilişki yürütebilmek açısından oldukça önemlidir. Bunun için de ilişkide olduğumuz kişileri, kendi sınırlarımızdan ödün vermeden, bir denge içerisinde ön planda tutmamız gerekir. Peki, “partnerimizi ön planda tutmazsak ne olur?” veya bir diğer bakış açısıyla “ilişkide kendinizi ön planda tutulmamış hissediyorsanız ne yapmalısınız?” İncelememize dilerseniz başlayalım.

Pexels
İlişkide Öncelikler 
 
   İlişkide öncelikler, denge içerisinde yürütülmesi gereken bir yapıya sahip olmalıdır. Partnerler, kendi kişisel hayatlarını, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan yürütebilmeli, yine aynı şekilde ilişkilerine de aynı özeni ve değeri göstermelilerdir. İkisi arasındaki dengeyi sağlayabilmek, sağlıklı bir aşk ve sosyal hayatın sırrıdır. Ancak bu dengeler her zaman kolay bir şekilde yürütülemeyebilir. Bu da partnerler arasında sorunların yaşanmasına neden olur. 

Pexels
İlişkinize Öncelik Göstermeniz Kendinizi Kısıtlamanız Gerektiği Anlamına Gelmez 
 
   İlişkide partnerinizi öncelik olarak görmeniz, hayatınızın merkezine onu yerleştirip kendinizi yok saymanız anlamına gelmez. Kendi hayatınızı kendi kararlarınız doğrultusunda yaşayarak da ilişkinizin öncelikli olduğunu partnerinize gösterebilirsiniz. Bunun için işleriniz olsa bile partnerinize zaman ayırmanız, onu düşünmeniz ve ona duyduğunuz saygıyı hiçbir zaman kaybetmemeniz oldukça önemlidir.

Pexels
İlişkide İkinci Planda Kaldığınızı Hissetmek 
 
   İlişkide değer görmediğinizi veya duygusal ihtiyaçlarınızın yeteri kadar karşılanmadığını düşünüyorsanız, ilişkide ikinci planda kaldığınızı hissetmeniz oldukça normaldir. İlişkiye sizi kötü hissettiren bu duygularla devam etmek yerine partnerinizle duygularınızı paylaşarak iletişim kurmanız, durumu birlikte değiştirebilmeniz açısından oldukça önemlidir. 

Pexels
Değersizlik Hissi 

   İlişkide değerli olduğunuzu hissetmek, sizi daha sağlıklı bir ilişki yaşamaya iten en büyük motivasyonlardan biridir. Bunun için karşılıklı sınırları aşmadan partnerinizle birbirinize yeterli değeri göstermeniz gerekir. Elbette burada bahsettiğimiz değer maddiyattan çok manevi değerler ile ilgilidir. Değersizlik hissi ortadan kalktığı andan itibaren ilişkinizde ikinci planda kaldığınızı hissetmemeye başlayacağınızdan eminiz. 

Pexels
Olmazsa Olmaz: İletişim 

   İlişki içerisinde kendinizi ön planda hissedebilmeniz için yapmanız gereken ilk hamle partnerinizle sağlıklı bir iletişim kurmaktır. Duygularınızı, düşüncelerinizi ve hislerinizi en açık şekilde partnerinizle paylaşmanız, bu konunun ilişkinize daha fazla zarar vermemesi açısından önemlidir. 


Pexels
Empatinin Önemini Kavrayın
 
   İlişkinizde ön planda tutulduğunuzu hissetmiyor veya bu konu hakkında partneriniz tarafından ifade edilen bir söylem ile karşı karşıya kalıyorsanız karşılıklı empati kurmanın önemini birbirinize hatırlatmanız gerekir. Empati, sağlıklı bir iletişimin en temel unsurlarından biridir. Partnerinizin duygu ve düşüncelerini empati yoluyla anlamaya çalışmak, ilişki içerisindeki öncelik krizini büyük bir ölçüde azaltır.    
 

Pexels
Size İyi Hissettiren Konuları Paylaşmaktan Çekinmeyin
 
   Partnerinizle size neyin daha iyi hissettirdiği konusunda konuşmanız, ilişki içerisinde kendinizi daha iyi hissedebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Kendinizi ne kadar iyi açıklarsanız, partnerinizin ilişki içerisinde size verdiği değer de bir o kadar ön plana çıkar. Böylelikle hem kendinizi daha iyi ifade edebilir hem de beklentilerinizi açık bir şekilde partnerinize aktarabilirsiniz.

Pexels
Partnerinizin Diğer Önceliklerine Saygı Duyun
 
   Evet, ilişkide daima ön planda olmak isteyebiliriz fakat partnerimizin de bir hayatı olduğunu ve farklı önceliklere de sahip olabileceğini unutmamamız gerekir. Her ne kadar partnerimizin gözünde birinci öncelik olmak istesek de çoğu zaman bu mümkün olmaz. Bunun için önceliklerimizi, birbirimize verdiğimiz değeri zedelemeden dengelememiz gerekir. Örneğin, partneriniz kendi hayatında işini öncelik olarak görüyorsa belirli dengeler ışığında işine öncelik verirken size de aynı değeri ve ilgiyi göstermesi gerekir.


Pexels
İlişkide Ön Planda Tutulmak
 
   Her ilişkinin dinamiği farklı olsa da ön planda tutulduğunu hissetmek evrenseldir. İlişkide değer göstermek, karşılıklı olarak dikkat edilmesi gereken bir konudur. Elbette bunun için atılması gereken en önemli adım etkili bir iletişim kurmaktır. Partnerinizle birbirinizin hayatına müdahale olmadan, belirli dengeler içerisinde kuracağınız iletişim ve yukarıda belirttiğimiz maddeler ile bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?