Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkinin Gidişatına Karar Vermek: Ayrılmalı Mıyız?

01 Eki 2022

Bu zamana kadar ilişki yaşayan kuşkusuz her insanın, yaşadığı ilişkiyi sürdürüp sürdürmemek konusunda karar vermekte güçlük çektiği bir dönem olmuştur. Bazen bir ilişkinin bitmesi gerektiğini çok iyi anlar ve kolaylıkla bitirebiliriz. Bazense bitmesi gerektiğini bilmemize rağmen bitiremeyiz. Öyle ki yer yer, ne yapmamız gerektiğine dair en ufak bir fikre dahi sahip olamayabiliriz. Eğer siz de ilişkiniz ile ilgili ne yapacağınıza karar vermekte güçlük çekiyorsanız, bu yazı yardımınıza koşabilir.

Yeni bir ilişkiye başlamak ayrı, bu ilişkiyi sürdürmek ayrı ve bu ilişkiyi bitirmek ise apayrı bir çaba gerektiriyor. Özellikle de içerisinde bulunduğumuz ilişkiye fazlasıyla alışmış isek, ayrılık kararını vermek pek de kolay olmuyor. Ayrılık ihtimali ortaya çıktığı an itibariyle zihnimizden eş zamanlı olarak onlarca düşünce geçiyor: “Doğru karar mı? İlerde düzelir mi? Ya çok pişman olursam? Ama ilişkimizin çok güzel yanları da var. Mutlu muyum gerçekten? Mutlu olduğumu mu sanıyorum? Birbirimizi seviyor muyuz? Bir daha birini bu kadar sevebilecek miyim?” Öyle ki insan, ilişkisi ve sevgisine dair en emin olduklarından bile kuşkulanacak hale gelebiliyor. 

İlişkiyi bitirmek veya sürdürmek arasında kaldığımız bir dönemde; karar verebilmek ve duygularımızı regüle edebilmek, sahip olmamız gereken en önemli iki beceri arasında yer alıyor. Her ne kadar zorlayıcı olsa da; hem kalbimizin hem de aklımızın sesini dinleyerek doğru kararı verebilmek imkansız da değil.

Aşağıdaki öneriler sizin de kendiniz ve ilişkiniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir. 

Pexels
Mantığınızı duymak için çabalayın. 

İlişkimizin gidişatıyla ilgili kafamızın karışık olduğu dönemlerde duygu ve düşüncelerimiz yoğunlaştığı için, olaylara objektif ve mantıklı bir biçimde yaklaşmakta da zorlanabiliyoruz. Bu süreçte duygu ve düşüncelerimiz de mantığımız kadar önemli bir yere sahip olsa da, bir süreliğine yalnızca mantığımıza odaklanmak çok daha işlevsel olabilir. Sevginizi ve yoğun hislerinizi bir kenara bırakarak ilişkiniz hakkında düşünmeyi deneyebilirsiniz. Bu ilişkide kalmak bana yarar sağlıyor mu? Benden götürdükleri var mı? Hayatımı olumlu ya da olumsuz olarak nasıl etkiliyor? gibi sorular sormak işinize yarayabilir. 

Pexels
Artılar ve eksiler listesi yapın. 

Karar vermemizi kolaylaştıran en basit ve en işlevsel yöntemlerden bir tanesi de pek tabii artılar ve eksiler listesi yapmak. Tıpkı bir işe girip girmemek ya da taşınıp taşınmamak gibi konularda olduğu gibi ilişkiye devam edip etmemek konusunda da bir liste yapmayı deneyebilirsiniz. “Bu ilişkide kalmalıyım çünkü:” ve “Bu ilişkiyi bitirmeliyim çünkü:” başlıkları altına madde madde aklınızdan geçen her şeyi yazın. Ardından dilerseniz bu maddelere 5 üzerinden puan verebilir ve bu puanları topladığınızda en yüksek sayıya sahip başlığı seçmeyi düşünebilirsiniz. 
Partneriniz ile konuşun. 

Eğer ilişkinizin gidişatına yönelik kaygılarınız sizin adınıza işin içinden çıkılamaz bir hale geldiyse bu konuyu partnerinize açmayı deneyebilirsiniz. “Son dönemlerde ilişkimiz üzerine çok kafa yoruyorum ve ne yapmamız gerektiği konusunda kafam karışık. Bir yandan ayrılmamız gerektiğini düşünüyorum çünkü…… Bir yandan da birlikteliğimiz devam etsin istiyorum çünkü….. Sen neler düşünüyorsun?” ve benzeri bir konuşma yapabilirsiniz. 

Pexels
Bu konuşmada partnerinizin vereceği yanıttan ziyade, bu konuşmanın kendisini nasıl ele aldığı da vermeniz gereken kararı kolaylaştırabilir. İlişkiler en az iki kişilik olduğu ve her aşamasında iş birliği gerektirdiği için bu kişisel kafa karışıklığınızı da partneriniz ile konuşabilmek iyi bir fikir olacaktır. Fakat eğer partneriniz sizi dinlemiyor, kendinizi açtığınız için kızıyor ya da suçlayıcı bir dil kullanıyorsa; bu bile ne yapmanız gerektiği konusunda fikir verebilir. 
Pek tabii buradaki önerileri uygulasanız dahi en doğru kararı veremeyebilirsiniz. Söz konusu karar vermek olduğunda “en doğru karar” diye bir şeyin çoğu zaman olmadığını, her kararın içerisinde olumlu ya da olumsuz sonuçları barındırdığını hatırlamak faydalı olabilir. 


Kaynaklar


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?