Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkilerle İyileşmek

20 Oca 2022

Kendimiz ve yaşamımız ile ilgili daha iyi hissetmek uğruna ilişki kurmaktan ziyade; kurduğumuz ilişkide karşılıklı çaba ile hem bireysel hem de çift olarak büyümek, kendimizin daha iyi versiyonları olabilmek mümkün. İncelikli bir biçimde ele alındığında ilişkilerimiz oldukça iyileştirici olabilir.

2.5 Bardak
Romantik İlişkiler

İnsan sosyal bir canlı olduğu için her birimizin sağlıklı ilişkiler kurmaya ihtiyacı var. Ailemiz, arkadaşlarımız, sevgililerimiz ve daha birçok insanla kurduğumuz ilişkilerin yaşamlarımız üzerinde olumlu yada olumsuz etkileri olabiliyor. Kimi ilişki bizi kötüye doğru sürüklerken kimi de iyiye doğru sürükleyebiliyor. Dolayısıyla her ilişki tek başına iyileştirici bir niteliğe sahip değil. Fakat neredeyse her ilişki, son kullanma tarihi geçmediği müddetçe, iyileşmeye de açık bir alanı içinde barındırıyor. 

Kurduğumuz her türlü ilişki üzerine çalışarak o ilişkiyi ileri taşımak mümkün. Fakat özellikle romantik ilişkilerimizin; bireysel olarak kendimizle ilgili çözmemiz, geliştirmemiz, değiştirmemiz gereken yanlarımız üzerine çalışmak için oldukça kıymetli bir alan oluşturduğu söylenebilir. Çünkü kurduğumuz bu tür ilişkiler aynı zaman da bizi en çok tetikleyen ilişkiler de.

Pinterest
Romantik İlişkiler ve Çocukluk

Romantik ilişkilerimizde büyük çoğunlukla çocukluğumuzdaki güvenli alanı arıyor ve pek de farkında olmadan bu alanı yaratıyoruz. Fakat bu “güvenli alan” her daim güvenli özellikler taşımayabiliyor. Kimi için yalnız bırakıldığı bir ilişki güvenli sayılabilecek iken kimi için ise iç içe geçtiği bir ilişki güvenli sayılabiliyor. Bu örüntüleri en sık kaygılı kaçıngan kapanı ilişkileri içerisinde fark etmek mümkün. Çocukluğumuz boyunca ebeveynlerimizden ne tür bir sevgi gördüysek sevgi tanımımızı da buna göre şekillendiriyoruz. Dolayısıyla yetişkinliğimizde de ilişkilerimiz aracılığı ile benzer sevgi deneyimlerini yaşıyoruz. 
Olay Mahali

Psiyatrist Arzu Erkan Yüce, şemaları tanıtmak üzere TRT’de katıldığı bir radyo programında romantik ilişkileri “olay mahalinin yeniden ziyareti” olarak tanımlıyor. Çocukluğumuz eğer orijinal olay mahali ise, yetişkinliğimizde kurduğumuz yakın ilişkiler de bu olay mahalinin yeniden ve yeniden yaratılmasını andırıyor. Başlarda bu karamsar bir benzetme gibi görünse de aslında oldukça olumlu bir potansiyali ifade ediyor. Yaşamımız boyunca benzer örüntüleri deneyimleme sebebimiz kendimize acı çektirmekten ziyade; bu örüntüleri anlayarak değiştirebilmek. Dolayısıyla bu olay mahalini de aslında oradaki problemleri çözmek üzere yeniden yaratıyoruz. 

Carol Carter
Romantik ilişkilere karşı genel yaklaşımımız, kurduğumuz romantik ilişkilerde yaşadığımız tekrar eden deneyimler, bu ilişkilerde yoğun olarak hissettiğimiz duygular, ilişkimize veya genel olarak ilişkilere dair düşüncelerimiz özünde kendi benliğimizin erken dönemdeki hikayesine yönelik çok fazla bilgiyi de içinde barındırıyor. Tüm bunlar aracılığı ile ne tür bir bağlanma stiline sahip olduğumuzu, kendimiz, diğer insanlar, ilişkilere dair temel inançlarımızı, duygusal ihtiyaçlarımızı, içimizdeki çocuk tipini, hayallerimizi veya geliştirmemiz gereken yanlarımızı keşfetmek mümkün. 

Pinterest
Ortak Dedektifler

Eğer romantik ilişkilerimizde partnerimiz ile işbirliği yapabilir isek; ilişkimizi ileri taşıyabileceğimiz gibi karşılıklı olarak birbirimizi de geliştirmemiz mümkün. Fakat bunun için tabii ki öncelikle hem ilişkimize yönelik sahici bir bağ hissetmemiz hem de kendi içimize bakmaya gönüllü olmamız; sevme cesareti göstermemiz gerekiyor. 

Eğer her iki taraf da ilişkide kalmayı istiyor, birbirine değer veriyor ve hem kendileri hem de ilişki için üzerlerine düşen sorumluluğu alıyor ise; bu sözde suç mahalinde ortak iki dedektif olarak hareket ederek yaşadığımız hikayeleri anlamlandırabilir ve değiştirebiliriz.
İpuçlarını Toplamak

Bahsi geçen yaklaşım oldukça emek gerektirse ve zaman alsa da fikir vermesi adına genel hatlarıyla bir yol haritasından bahsetmek mümkün. 

Örüntüler: İlişkilerimizde kendi benliğimize dair ipuçlarını toplamak için öncelikle kurduğumuz tüm romantik ilişkilerdeki örüntüleri anlamaya odaklanabiliriz. Nasıl insanları seçiyoruz? Bu ilişkilerin ortak noktaları neler? Yaşadığımız benzer deneyimler var mı? Bu deneyimler bize en sık hangi duyguları hissettiriyor? Ardından şuan partnerimizle birlikte yaşadığımız ilişkide bu örüntülerin olup olmadığını gözlemleye çalışabiliriz. Her iki taraf da bunu yaptıktan sonra karşılıklı olarak hem bu örüntüler hem de bu örüntülerin birbirimizle nasıl kesiştiği üzerine kafa yorabiliriz. 

Tartışmalar: Özellikle yaşadığımız tartışmalarda da önemli ipuçlarını yakalamak mümkün. Gündelik problemler dışında kalan tartışmalar genellikle bağlanmamıza yönelik oluyor. Bu tartışmalarda süregelen konuları anlamak, tartışma esnasında partnerimizin en çok hangi davranış veya yaklaşımından etkilendiğimiz üzerine düşünmek ve en çok hangi duyguları yaşadığımızı anlamaya çalışmak da oldukça önemli. Bu ilişkide en çok beni neler zorluyor? Partnerimin hangi davranışlarından rahatsızım? Hangi ihtiyaçlarım karşılanmıyor? gibi sorular sormak işinizi kolaylaştırabilir. 

Açık İletişim ve Çözüm Önerileri: Tüm bunları anladıktan sonra da partnerimizle açık ilerişim kurarak sorunlarımızı, ihtiyaçlarımızı belirtmek ve olası çözümler üzerine odaklanmak da oldukça iyileştirici olacaktır. Bunun için partnerinizin hangi davranışlarının sizi güvende hissettirdiğini düşünebilir ve bunları tekrarlamasını rica edebilir, tartışma anında nelerin hakikaten ondan kaynaklandığını nelerin sizinle ilgili olduğunu anlamaya çalışabilir ve bir sonraki tartışma esnasında karşılıklı olarak ne tür bir yaklaşımın sizi daha güvende hissettireceği üzerine konuşabilirsiniz.

Elly Smallwood
Tüm bunlar öncelikli olarak kendi ihtiyaçlarınızı anlamayı ardından da partnerinizin ihtiyaçlarına odaklanmayı gerektirdiği için içinizdeki çocukla bağ kurmak üzerine çalışabilir ve ilişkileri iyileştiren kitap önerilerini inceleyebilirsiniz. "Kaygılı Kaçıngan Kapanı İlişkiler Güvenli Hale Gelebilir mi?" , "Kırılan Güveni Onarmak Mümkün Mü?" ve "İlişkilerde Güven Nasıl Oluşur?" yazılarından da faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte her daim gerek bireysel olarak gerekse partneriniz ile birlikte bir ruh sağlığı çalışanı ile görüşebilirsiniz.
Kaynaklar

Amir Levine, Rachel Heller, Bağlanma - Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?