Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İlişkilerde Overthinker Olmaktan Kurtulmanın Yolları
https://www.pexels.com
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkilerde Overthinker Olmaktan Kurtulmanın Yolları

22 Kas 2022

Romantik ilişkilerde aşırı ve derin düşüncelere dalarak sorunları sağlıklı bir şekilde çözmeniz pek mümkün değildir. Bu eğilim, aslında gerçek duygularınızdan kaçmanın bir yolu bile olabilir. İlişkilerde overthinking, sinsice ve sorgusuz sualsiz işlemeye devam ederken aslında partnerinizle aranızdaki sevgiyi aşındırır ve bu açıdan son derece tehdit edicidir. Dolayısıyla romantik ilişkiniz söz konusu olduğunda da overthinker olmaktan kaçınmanız gerekir.

2.5 Bardak

https://www.pexels.com
Sevgiliniz veya eşiniz, siz hastaneden döndüğünüzde nasıl olduğunuzu sormayı bir kere bile unutacak olsa, onun bencil ve duyarsız olduğuna kadar varan derin düşüncelere dalıyorsunuz. Kuaförden saçlarınızı kestirip geldiğinizde ve bunu anında fark etmediğinde zaten sizi hep ihmal ettiği fikri,saniyesinde zihninizi sarıyor. Yemek yerken sizinle konuşmayı değil de, televizyonda ilgisini çeken herhangi bir şeyi dinlemeye kalkarsa sizden sıkıldığını ve sizi artık eskisi gibi sevmemeye başladığını düşünüyorsunuz… 

Bu örnekler çoğaltılabilir. İlişkinizde kendinizi tehdit altında hissettiğinizde buna benzer düşünceler ortaya çıkabilir. Ve olumsuz düşünceler, kaygı etrafında körüklenerek çoğalır. Hatta bazen sizi, aynı merkezde dönüp duran, birbirini tekrar eden düşünce çıkmazlarına bile sokabilir. Zamanla eşinizle ilgili algınız, bu aşırı düşünmeler tarafından çarpıtılır. Ve söz konusu çarpıtmalar içselleştirildikçe, eşinizle doğrudan ilişki kurmayı ve paylaşmayı bile bırakabilir, ilişkinizin izini, aradaki duygusal bağı kaybedebilirsiniz.  

Romantik ilişkilerde her gün, yavaş yavaş ve aşırı düşünmek son derece kötü bir bilişsel alışkanlığa dönüşebilir. Farkındalık, empati ve kedi duygularınıza eğilme gibi alanlardaki bant genişliğinizi kısaltır. 


https://unsplash.com/
İlişkinizde overthinker olma hali, farklı duygu ve eğilimler etrafında gerçekleşebilir. Bunlardan biri suçlama’dır. Olup biten herhangi bir şey için kendinizi ya da eşinizi suçlamaya başlayabilir ve buradan doğru uçsuz bucaksız yerlere varabilirsiniz. “Huysuzluklarıyla tatilimizi mahvediyor. Neden böyle davrandı ki şimdi? Zaten hep böyle yapmıyor mu? Geçen gün de yine şikayet edip durmuştu. Beş yıl önce de falancayla gittiğimiz tatilde zaten bana böyle böyle demişti… Hepsi onun suçu. Beni üzüyor… İlişkiyi mahvediyor…” gibi. 

Benzer şekilde kendi kontrol-freak’liğiniz üzerinden de aşırı düşünce kuyusuna düşebilirsiniz. Bu kısımda, tanımlanmış gerçekleri en iyi bilen kişi sizsinizdir. Ve eşiniz, sizin ilişki vizyonunuzu yerine getirmelidir. Olasılıklar ve seçenekler yalnızca siyah ve beyazdır. Siz doğru ve beyaz olan taraftasınız. Eşiniz de orada olmalı. Mantıklı olan sizsiniz. Sizin görüşleriniz hüküm sürmeli. Daha akıllı, daha sağlıklı, daha nazik, daha yetenekli, üstün, genç ya da yaşlı olan sizsiniz. 

Romantik overthinking eylemini şüphecilik merkezinde de hayata geçiriyor olabilirsiniz. Burada, partnerinizle ve ilişkinizle ilgili sonu olmayan sorular ve kıyaslamalar devreye girer ve zihninizi aşırı bir yoğunlukta meşgul eder. Neden diğer çiftler bizden iyi? Neden ben bu adamı/kadını seçtim? Daha iyilerine layık mıydım acaba? Kötü bir seçim mi yaptık yoksa?… gibi. 

Endişe, diğer bir overthinking kaynağı olabilir. Sevgiliniz ya da eşiniz, iki saat önce attığınız bir mesajı henüz görmediğinde ortaya çıkan ve giderek yükselen kaygıyla birlikte şekillenen ve derinleşen düşünceler buna örnektir. Ya ayrılırsak? Ya çocuklarımı benden uzaklaştırırsa? Ya kronik hastalığımı öğrenir de benden vazgeçerse?… gibi en kötü senaryoları kurgulamak, bu kategoriye dahildir. 

Örnekler çoğaltılabilir. Tüm bu düşünce döngüleri arasından bazılarına zihnimizde o kadar çok yer veririz ki, söz konusu aşırı düşünceler bir süre sonra bizim kişiliğimiz haline gelir. 

Tüm bu overthinking düşünce döngüleri, çoğu zaman bir savunma mekanizması olarak işlev görür. Sizi, kendi savunmasızlığınızdan uzaklaştırmak için devreye girer. Aslında hissedilmek için kapıda bekleyen kalp ağrısı ve özlem gibi rahatsız edici duygulara karşı bir savunma kalkanı olarak işlev görür.  https://unsplash.com/
İlişkinizde overthinker olmaktan sıkıldıysanız ve bundan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir. 

Bir dakikalığına o derin düşünceleri durdurun. Dikkatinizi içe yöneltin. Farkındalığınızı kendinize çevirin. Aklınızdan geçen düşünceleri sadece düşünmeye değil aynı zamanda onları sorgulamaya başlayın. Olumsuz düşüncelerin üzerine gidin. Bunlara gerçekten güvenemeyeceğinizi kendinize hatırlatın. Sırf üzgün olduğunuz için, tüm bu yoğun ve kötü düşüncelerin, gerçekliğin doğru temsilleri olduğuna inanmanın akıllıca olmadığını fark edin. 

Sizi overthinker olmaya doğru sürükleyen düşünceleriniz gerçek mi, yoksa sahte mi? Gerçek sandığınız bir fikir aslında bir yargı, varsayım ya da beklenti olabilir mi? Overthinking eyleminde faaliyette olan düşünce döngülerinden birçoğu mutlak doğru olmayan sahte gerçekleri içerir.

Tam da ilişkinizle ilgili derin ve sonsuz düşüncelere daldığınızda tam olarak neler olup bittiğini anlamaya çalışın. Buradaki gerçek durumu öğrenmeye açık olun. Düşünceleriniz bir savunma işlevi mi görüyor? Bunlar, bizi kendi duyumlarımızdan, duygu ve dürtülerimizden mi alıkoyuyor? O anda ve tam orada içinizde olup bitenlere kendinizi açın. Tam bu noktada duygusal olarak elinizde ne var? Vücudunuzda hangi hisler aktif ve hangilerinin farkındasınız? 
İçinizdeki dürtülere merakla ve sabırla kulak verin. 

Son adım olarak; keşfettiklerinizi ve ortaya çıkanları memnuniyetle karşılayın. Kendi farkındalığınız aracılığıyla dışarı ittiğiniz şeyi alıp kabullenebilirsiniz. 
Burada olan tanımaya ve kabul etmeye hazırsınız. 

Nihayetinde, tüm bu süreç sizi bedeninizde, burada ve şu anda olup bitenlerden uzaklaştıran hayali senaryoları, zihninizde döndürmek yerine, rahatsız edici duygu ve dürtülere karşı toleransınızı arttırmanıza ve olası hayal kırıklıklarına karşı hazır kalmanıza yardımcı olur. 

Eşinizle birlikte büyüyebilir, kendinizi ve onu olduğunuz gibi yaşayabilirsiniz. Bunu fazla düşünmek zorunda değilsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?