Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkide Tip Gerçekten De Önemli Bir Unsur Mu?

19 Oca 2023

Herkesin, hoşlanabileceği kişiye yönelik önceden belirlediği bir stereotipi muhakkak vardır. Fiziksel özellikler de belirlenen bu stereotipin oluşumunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki, önceden belirlediğimiz stereotip gerçekten de ilişki için önemli bir unsur mudur? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde ilişkide “tip” kavramını ve bu kavramın ilişki içerisindeki yerini mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Her insanın, özellikle aramamasına rağmen, beğendiği veya hoşlandığı bir “tip” vardır. İnsan zihninde yaratılan bu “tip”, öznel bir hayalin ürünüdür. Bu da demek oluyor ki zihinde yaratılan bu “tipler” kişiden kişiye değişiklik gösteren unsurlardır. “Tip”, birçok insan için ilişkinin temelini oluşturan bir kavramdır. İnsanlar, zihinlerinde yarattıkları “tipler” doğrultusunda ilişki yaşayacakları insanları seçmeye daha kolay kodlanabilirler.  Peki, gerçekten de “tip” ilişki için önemli bir unsur mudur? Gelin, incelemeye başlayalım. 

Pexels
Nedir Bu “Tip”?
 
   “Tip” denildiğinde akıllarda ilk olarak bir insanın dış görünüşü canlanır. Boy, kilo, göz rengi, saç veya ten rengi “tipi” belirleyen belirli unsurlardır. Her insanın, isteyerek belirlemese de hoşlandığı bir “tip” vardır. Kimisi açık tenli, kimisi koyu tenli, kimisi uzun, kimisiyse kısa insanlardan hoşlanabilir. Bu durum kişinin zevkine göre değişiklik gösterir, bu yönüyle “tip” özneldir. 

Pexels
Neden Kendimize Bir “Tip” Yaratırız? 
 
   “Neden kendimize bir “tip” yaratırız?” sorusu birçok farklı şekilde yanıtlanabilecek bir sorudur. Eminiz ki herkesin de bu soruya verebileceği birçok farklı cevabı vardır. “Tip” yaratmak, kişinin kendi zevki doğrultusunda ortaya çıkan bir durumdur. Kişi, kendi yanına yakışabileceğini düşündüğü için bir “tip” yaratmış olabilir veya beğendiği birçok kişi aynı tip özelliklere sahiptir, bu yüzden de kendisine bir “tip” yaratmıştır. 

Pexels
Bir İlişkide Fiziksel Görünüş Mü Yoksa Karakter Mi Önemlidir?
 
   “Fiziksel görünüş mü yoksa karakter mi?” sorusu, oldukça tartışmalı bir sorudur fakat genel itibariyle soru “Elbette karakter” olarak yanıtlanır. Çoğunluğun görüşüne göre bir ilişkide önemli olan karşımızdaki kişinin nasıl göründüğü değil, nasıl davrandığıdır. Fiziksel görünüş, geçici ve sürekli değişim gösteren bir durumdur fakat karakter istisnai durumlar olmadığı sürece kalıcıdır. Bu yüzden karşımızdaki kişiyi tartarken onu görünüşüyle değil de karakteriyle tartmaya özen göstermemiz gerekir. 

Pexels
“Tip” Kavramının Doğurduğu Sonuçlar
 
   Hemen hemen herkes, hayallerindeki kişiye benzeyen birini bulmak için yola koyulur. Yarattığımız “tip” çoğu zaman, sağlıklı bir ilişki yürütebilmemiz için karşımızdaki kişide olması gereken kriterleri göz ardı etmemize yol açar. Örneğin, saygıdan yoksun bir kişi ile yalnızca zihnimizde belirlediğimiz “tipe” uygun olduğu için bir ilişkiye başlarsak, ilişkiye sağlıklı bir başlangıç yapmış olmayız. 

Pexels
“Tip” De Önemli Bir Seçenek Olamaz Mı?
 
   Elbette tip de ilişki için önemli bir kriterdir fakat karşımızdaki kişinin karakteri veya davranışları dış görünüşünden daha kıymetlidir. Fuckbuddy gibi farklı ilişki türlerinde ise dış görünüş, diğer ilişki türlerinde olduğundan daha önemli görülür. Partnerimizle ten uyumunu yakalamak ve cinsel çekimi sağlamak için zihinde yaratılan tipe uygun birini bulmak daha tutkulu bir birliktelik yaşamamıza yardımcı olabilir.

Pexels
Dating App’ler ile “Tipe” Verilen Önem
 
   Her ne kadar önemli olan kişinin dış görünüşü değil karakteri desek de çağımızın popüler uygulamaları Dating App’ler bunun tam tersini yapmamıza neden olur. Bir kişiyi, öncelikli olarak dış görünüşüne göre beğenmek, sonra da karakterini tanımaya çalışmak bu uygulamalarla birlikte artık “yeni normal” olarak kabul edilir. Bu durum elbette yaratılan güzellik algısıyla birlikte günümüzde dış görünüşün ne kadar önemli bir unsur olduğunu vurgular. 

Pexels
Yine De Önce Karakter Mi?
 
   Günümüz ilişkilerinde “tip”, önemli bir unsur olarak görülse de her şeyin dış görünüşten ibaret olmadığını unutmamak gerekir. Sağlıklı bir ilişki için öncelikle iki sağlıklı ruh gerekir. Bu da dış görünüşün pek de önemli olmadığının göstergesidir. Dış görünüşün önemli bir kriter olduğunu düşünen kişi, aradığı “tipi” bulduğunu sanarken kendisini toksik bir ilişkinin içerisinde bulabilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?