Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İlişkide Küçük Anlaşmazlıkları Büyük Problemlere Dönüştürmemek
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkide Küçük Anlaşmazlıkları Büyük Problemlere Dönüştürmemek

Romantik ilişkiler yoğun duyguları ve iki farklı karakteri bir araya getirmeleri nedeniyle sorunların yaşanabildiği ilişkilerdir. Hem yoğun duyguların harekete geçmiş olması nedeniyle hem karakter farklılıklarıyla hem de yaşam boyu geçirilen değişimlerle ilgili birçok çatışma yaşanabilmektedir. Bu çatışmalar büyük bir olayın yankıları olabileceği gibi çok küçük bir sebeple başlayarak başka etkenlerin de araya girmesiyle büyüyebilmektedirler. Küçük anlaşmazlıkların ortaya çıktığı noktada farkındalığı yüksek tutup doğru müdahale etmek büyük problemlerin doğmasını engelleyebilir. Bu yazımızda romantik ilişkilerdeki küçük anlaşmazlıkları büyük problemlere dönüştürmemek için neler yapabileceğimizi konuşacağız.

Yayın Tarihi :18 Eyl 2022
Süre :2.5 Bardak

Romantik ilişkiler yapısı itibari ile çoğumuza karmaşık görünür. Birçok farklı dinamikten oluşan bu ilişkilerde problemlerin oluşması ve bunlara bağlı tartışmalar yaşamak oldukça doğaldır. Bazen bu durum bir tarafın o anki psikolojisiyle ilgili olurken bazen de iki tarafın ortak bir sorunuyla ilişkili olabilir. Önemli olan türü ne olursa olsun bir ilişkide hiç tartışma yaşamamanın mümkün olmadığının ayırdına varabilmektir. Tartışmalar hep olacaktır ve bu tartışmayı yönetmeyi öğrenmek hiç yaşanmamasını sağlamaya çalışmaktan daha önemlidir. Yönetmeyi öğrenemediğimizde küçük anlaşmazlıklar büyük çatışmalara dönüşebilir. Bu büyümeyi önlemek için ilişkide bazı dinamikleri sağlıklı kurmak ve o şekilde devam ettirmek gerekir. İlişkilerde güvensizlik tartışmaların büyümesine en çok sebep olan durumlardan bir tanesidir. Dürüst davranmadığınız ya da size dürüst davranmayan biriyle aranızdaki anlaşmazlıkları çözmeniz oldukça zordur. 

Her ilişkide olması gerektiği gibi romantik ilişkilerde de açık davranmak ve tutarlı olmak önemlidir. Tüm bunlar güveni sağlayan unsurlardır. Bir anlaşmazlık yaşadığınızda bu durumu yalan söyleyerek ya da bir şeyleri gizleyerek atlatmaya çalışmak daha büyük sorunlar yaratacaktır. Bu yüzden problemleri çözerken sizin için zorlu da olsa gerçekleri anlatmak onların daha büyük çatışmalara yol açmasını engelleyecektir. Yalanlarınız küçük olduğunu ya da bir şeyleri saklanmanın yalan söylemek sayılmadığını düşünmek sizi çıkmaz bir yola sokacaktır. Aynı şekilde karşı tarafın size karşı dürüst olmadığını düşünüyorsanız ondan da açık olmasını isteyebilmelisiniz. Bu konuyla ilişkili olan bir diğer husus da yargılayıcı olmamaktır. İlişki içinde kişi karşı tarafın onu yargılayacağından korktuğunda gerçek anlamda açık olmakta zorlanır. Yargılamanın olduğu bir ilişkide ya bir taraf diğer tarafı sürekli olarak baskılayacak ya da suçlama ve savunma döngüsünde devam eden büyük çatışmalar ortaya çıkacaktır. Anlaşmazlıkların bu şekilde büyümesini önlemek için yargılamaya yönelik değil dinlemeye ve anlamaya yönelik adımlar atılması gerekir. 

Anlaşmazlıkların büyümesine neden olan bir diğer durum onları görmezden gelmek ya da ertelemektir. Bir anlaşmazlığın ortaya çıktığını anladığınızda bunu partnerinizle en kısa sürede konuşmak en doğru seçim olacaktır. Anlaşmazlıkları görmezden gelmeye çalıştığınızda bu konudaki hisler üst üste yığılarak birikecek ve beklemediğiniz bir anda ortaya çıkacaklardır. Anlaşmazlığı küçükken çözmediğinizde size çok daha büyük bir problem olarak geri döner. Bazen farkında olmasak da anlaşmazlıkları konuşmaktan kaçıp onları daha ileri bir zamana erteleyebiliyoruz. Bunu bazen ilişkideki bir taraf bazen de iki taraf birden yapabiliyor. İki durumda da ertelemeler ilişkiye ciddi zararlar verebiliyor. Erteleme süresi uzadıkça hafife alınan problem büyüyor ve büyük bir tartışmaya ya da ayrılığa neden olabiliyor. Durumun bu olumsuz sonuçlara varmasını engellemek için anlaşmazlığı hissettiğinizde bunu belirtmek ya da karşı taraf dile getirdiğinde dikkate almak önemli. Karşılıklı açık bir iletişim ve işbirliğiyle küçük anlaşmazlıklar çok daha hızlı bir şekilde çözülebilir.

Gelelim tartışma anında durumun daha büyük bir probleme dönüşmemesi için neler yapılabileceğine. Öncelikle tartışma anlarının her iki tarafın da tansiyonunun yüksek olduğu anlar olduğunu bilmek önemli. Bir konuyu sakin şekilde tartışmaya başlasak da süreç içerisinde tansiyon artmaya ve sesler yükselmeye başlayabiliyor. Bu noktada tartışmanın artık anlamsız bir yere saptığını anlamak önemli. Sesler yükselmeye başladığında öfkedeki artış sağlıklı düşünmeyi de zor hale getiriyor. Partnerimizi ve kendimizi iyi tanımak böyle durumlar için önemli bir avantaj sağlıyor. Taraflar birbirlerinin nelere sinirlendiğini ve hangi noktalarda onlarla konuşmanın olumlu bir sonuç getirmediğini iyi analiz ettiklerinde durumu daha iyi yönetebiliyorlar. Bunu sağlamanın yolu iyi bir dinleyici ve ilgili bir partner olmaktan geçiyor. Birbirini iyi tanıyan partnerler yaptıkları tartışmanın hangi noktalarda büyüyeceğini sezerek önlem almakta daha başarılı oluyorlar. Böylece karşı tarafın sakinleşmesini beklemeyi, konuyu farklı bir şekilde ele almayı ya da neden spesifik anlarda daha çok yükseldiklerini anlamaya çalışmayı teklif edebiliyorlar. Tüm bu süreç herkesin ilişkisinde farklı dinamiklere bağlı olabiliyor.

Yukarı Kaydır