İlişkide Bağlanma Korkusu Üzerine
Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkide Bağlanma Korkusu Üzerine

Bağlanmak, birçoğumuz için oldukça korkutucu bir durum olabilir. Özellikle de bu bağ ikili ilişkilerle ilgiliyse. Uzun ilişkilerden kaçmak, ilişkide yeni bir adım atmaktan korkmak veya yeni adımlar atmaktan çekinmek gibi eylemlerle dışa vurduğumuz bağlanma korkusunu sizler için mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :03 Eyl 2021
Süre :2 Bardak

Pinterest
    Bağlanma korkusu, kişinin ilişkide yeni bağlar kurmaktan korkarak kendi içerisinde çeşitli gardlar alması ve ilişkide kaygılı hissetmesi durumudur. Bu durum birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Çocukluk travmaları, ebeveynlerin şiddetli kavgaları, ebeveynler arası şiddet, kötü tecrübeli ilişkiler veya bireysel travmalar bağlanma korkusunu tetikleyen sebepler arasında yer alır. Kişiler, ilişkilerde duygusal bağdan kaçmak için direnirler. Bu direniş belirli bir noktadan sonra ilişki yaşamamaya kadar ilerler. Eğer bağlanma korkusu olan kişiler ilişki içerisindelerse bu ilişki ne yazık ki uzun ve sağlıklı bir şekilde sonuçlanmaz. 

Pinterest
Karşımızdaki Kişinin Bağlanma Korkusunu Nasıl Keşfedebiliriz?
 
      Bağlanma korkusuna sahip biri öncelikle uzun ilişkilerden kaçınır. Genellikle tek gecelik veya kısa süreli ilişkiler yapmak ister. Eğer hali hazırda ilişkide olduğunuz kişide ileri adımlar yerine geriye doğru bir ilerleyiş görüyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Eğer partneriniz sürekli sizi suçlayıcı davranışlarda bulunuyor ve sizi artık beğenmediğini belli ediyorsa kaçmaya çalışıyordur. Bu kişi ilişkiden kaçmak için sizi yetersiz görebilir veya gösterebilir. İlişki esnasında yaşadığınız tartışmalarda sizi yetersiz göstermeye çalışıyorsa ayrılık yakın demektir. Bu kişiler genellikle âşık olmazlar veya aşık oldukları bir kişiyle ilişki yaşamak istemezler. Aşk onlar için büyük bir sorumluluktur ve bağlanma korkusu olan kişiler ilişkilerde sorumluluk almaktan kaçınırlar. 
 

Pinterest
Neden Bağlanmaktan Korkuyoruz?
 
      Aslında bağlanma korkusu hakkında sorabileceğimiz en güzel soru bağlanma korkusunun nedenidir. Bağlanma korkusu hiçbir sebep yokken ortaya çıkabilecek bir korku değildir. Kişinin yaşadığı olaylar ve kişinin karakteri bu korkunun oluşmasında oldukça etkili bir yere sahiptir. Bağlanmak, birçok kişi için adeta çıkmaz sokaktır. O yola girdiklerinde bir daha asla o yoldan çıkamayacaklarını düşünürler. Bağlanma korkusu, kimileri içinse özgürlüğe vurulan bir zincirdir. Bağlanmanın hayatlarında birçok şeyi engelleyeceğini düşünürler. Bu düşüncelerle birlikte yaşanılan travmalar ve kötü ilişkiler bağlanma korkusunun oluşmasının asıl nedenleridir. 
 

Pinterest
Bağlanma Korkusu Olan Kişiler Ne İster?
 
     Bağlanma korkusu olan kişiler ilişkideki pasif partner olmayı asla istemezler. Zaten ilişkilerini uzun bir süre boyunca sürdüremezler. Bu süre boyunca da ipler her zaman ellerinde olsun isterler. Bağlanma korkusu yaşayan kişiler, ipler ellerinde olduğu sürece kendilerini daha rahat hissederler. Bu durum ilişkilerinin süresini bir miktar daha uzatabilir. Onlar için duygularını açmak tam bir teslimiyet göstergesidir. Bu yüzden bu korkuyu yaşayan kişiler duygularını karşı tarafa açmazlar ve içlerinde yaşarlar. Bir diğer istekleri ise üzerlerinde fazla baskı kurulmamasıdır. Bu kişiler baskıya gelemezler ve hemen uzaklaşmaya çalışırlar. Eğer partnerinizin bağlanma korkusu olduğunu düşünüyorsanız, ona zaman tanıyabilirsiniz. 

Pinterest
Bağlanmak Korkusundan Kurtulmak İsteyenler Ne Yapmalı?
 
    Bağlanma korkunuzun olduğunu düşünüyor ve bu korkudan uzaklaşmak istiyorsanız öncelikle durumu farkına varmanız gerekir. Bulunduğunuz durumu kabullenmek sizi bir adım ileri taşır. Uzun süreli bir ilişki istiyorsanız karşınızdaki kişiye yavaş yavaş kendinizi açmakla başlayabilirsiniz. İçinizde yaşadığınız duyguları dışarı vurmak teslimiyet anlamına gelmez. Aksine partnerinizle konuştuğunuz her konu bir paylaşımdır. Daha sonra ilişkiden ne beklediğinizi ve ne beklemediğinizi bir kâğıda not alabilir ve yazdığınız maddeleri bir kez daha düşünebilirsiniz. Yapacağınız bu liste farkındalığınızı arttırarak ilişkilerden korkmamanıza yardımcı olacak. Bu korkuyu yenmenin en kalıcı yolu ise tabii ki uzman bir psikologdan yardım almak. 

Yukarı Kaydır