Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İlişkide Ateşi Bükmek -Aşağı ve Yukarı
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişkide Ateşi Bükmek -Aşağı ve Yukarı

24 Kas 2022

Sadece romantik ilişkilerimizde değil, tüm ilişkilerimizde ilerlemek için ateşi hissetmek şart. İlişkilerimizde ateş elementi nasıl okunur peki? Onu eğip, bükmek ve ilişkilerimizi daha geniş, özgür ve sağlıklı yaşamak için önce avucumuza bir alev yakıp, onu inceleyelim…

2 Bardak
Ateş hem korkutur bizi, hem de ona çekiliriz. En ilkel haliyle meşalesini hayvana doğru savurup onu kaçıran ve alanını çizen bir insan hayal edebiliriz. Bir yanıyla ürkütücü. Diğer yanıylaysa aynı ateşi ortaya koyup etrafına da toplanırız. Hem birleştirici hem de korkutucu bir güçten bahsediyoruz ateş dediğimizde. 

İlişkide Ateşi Fark Etmek

İlişkilerimizde de bunu gayet rahat okuyabiliriz. Ateş, bizi harekete geçirir. Onu hissederken korkmayız ve bilinmedik olanı aydınlatabiliriz o elimizdeyken. Hatta onun hiç olmadığı yerler bize korkutucu gelir. İçinizdeki ateşi biraz olsun yükseltmeyen bir maceraya atılır mıydınız? Bu sizin için bir ‘macera’ bile gibi gelmeyebilirdi hatta, değil mi? Öte yandan ateşin kontrolünü kaybettiğimizde, işler sizin için de korkutucu bir hal alabilir. Fazla ateş; çok tutkulu bir aşk, bir şeyi çok fazla istemek, bizi zorlar. Direksiyon ağırlaşmaya başlar. Hakimiyet zorlaşır.
Ateşi hissedemediğimiz yerler peki? Sizi herhangi bir yanınızdan sıcağı gelmeyen buluşmaya gitmek ister miydiniz? Sizi hiç heyecanlandırmayan biriyle sevişmek ya da? Her şey için bir neden ya da bir ateş lazım değil mi? Ateş çeker bizi. Sönebilir de ama, fazla alevlenip bizi kül edebilir de. Bizi ateşleyen şeyleri anladığımızda, onu aşağı ve yukarı bükebiliriz de. İlişkilerimize bilinç getirmek de bunu gerektirmez mi zaten? Enerjilerimizi fark edip, onları yönetebilmeyi…

Ateşlemek: Ateşin Yukarı Bükümü

İlişkilerimizde ateşi bükmek, bir yanıyla duygu yönetimine girer. Fakat burada tek konumuz bu değil. Öfkemizi yönetmek, içimizde kek gibi kabaran aşkı yönetmek, kaygıyı yönetmek için kendimize çeşitli yollar geliştirebiliriz. Öte yandan, harekete geçemediğimiz konularda nasıl herekete geçebileceğimizi de öğrenmek de ateşin bir dönüşümü değil mi? Bir türlü sıcaklık kuramadığımız insanlarla aramızdaki fitili ateşlemenin bir yolunu bulmak da… Keza, bu arkaşlıklarımızda da çalışır. Herkesle her şeyi yapamadığımızı anladığımızda, arkadaşımıza nasıl yaklaşacağımızı onunla neler yapacağımızı anlarız ve optimum verimde bir ilişki yaşarız. Herkesle her şeyi yapamayız.
Her romantik ilişkimizi de hayatımızın aşkı gibi yaşayamayız, değil mi? Ancak bunun için kasabiliriz. İlişkilerimizi zorlamadan ateş çıkarmayan tüm konu ve mevzuları bir kenara bırakıp ilişkide bulunduğumuz kişilere, ilişkimize özel bağ kurmamız, ateşinden en iyi şekilde faydalanmamız açısından akıllıca olabilir.

Sakin Kalmak: Ateşin Aşağı Bükümü

İlişkilerimizde sürekli yükselen sesler ya da her şeyi çok ateşli yaşamak, bir süre sonra bizi yıpratır. Ateşi hissetmek, hoşumuza gider. Bunu hissettiğimizde kendimizi ona bırakmak isteriz. Fakat, zaman geçtikçe görürüz ki bu fazla da çalışan bir yöntem olmaz. Hırpalanırız. Bir şeylerin bizi tetiklemesi, fazla yükseltmesi ya da bir şeyleri fazla istememiz normal. Her istediğimizi yapmamızsa uzun vadede enerjimizi çok dağıtabilir. İlişkide kimsenin bir şeye enerjisi kalmaz. Bizi öfkelendiren bir konuda yükselen ateşi fark etmek, bunun esiri olup kontrolü ona bırakmaktansa; bu enerjiyi, ilişkide hassaslaştığımız noktaları daha iyi anlama ve anlaşılma şansına çevirmek mümkün.

İlişkide yükselen enerjimizi ve tepkiselliğimizi fark ettiğimizde önümüze 2 yol çıkar gibi görünür. Biri bunu yansıtmak öteki ise tamamen içine atıp sorun çıkmasın diye konuyu kapatmak. Ateşi fark edip bükmek ise; tam bu ikisinin ortasında durur. Yükselen aşırı enerjimizi çekip tekrar ilişkimizi geliştirecek bir davranış modeline çevirebilme yeteneği; ilişkilerimizin karakterini geliştirir. Bağlarımız sağlamlaşır.
Ateşli bir ilişki, tutkuyla tınlar ve bu fikir çoğumuzun hoşuna gider. Fakat, her şey gibi ateşin fazlası da şeyleri fazla ısıtıp, yakabilir. İlişkilerimizi yakmamak güzelce onlarla pişmek, onları onurlandırmak üzere bir yanda ateşimizi eğip bükmek, ilişkilerimizin enerjisinden optimum faydalanmamızı sağlayabilir.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?