Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İlişki Nasıl Olgun Hale Gelir?
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişki Nasıl Olgun Hale Gelir?

17 Kas 2022

İlişkilerin en başı genellikle ilişkinin en sancılı olan kısmıdır. Birlikte yürüyecekleri yolda atacakları ilk adımlar yolun devamı hakkında da bir fikir verir. Taraflar birbirlerini farklı bir boyutta tanımaya ve anlamaya çalışırlar. Bu süreç ilerledikçe hem ilişki hem de ilişkinin içindeki insanlar olgunlaşır. İlişkide bu olgunlaşmanın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemli bazı dinamiklerin bulunması gerekir. Bugün birlikte ilişkideki büyüme ve gelişme için gerekli olan bu dinamikleri konuşacağız.

Bir ilişkiye başlamaya karar vermek her durumda olduğu gibi yatırım yapmayı kabul etmek anlamına gelir. Karşınızdaki insana ve onunla yaşayacağınız ilişkiye emek vermeye gönüllü olmak önemlidir. Bu emeği vermeye iki taraf da tam olarak gönüllü olmadığında ilişkinin sağlıklı bir olgunlaşma sürecine geçmesi zorlaşır. Bu yüzden tarafların öncesinde birbirlerini tanımaları, yaşam tarzlarını anlamaları ve onlar için önemli olan konuları konuşmuş olmaları mühimdir. Karşılıklı anlayış ve sevgiyle başlanan bir ilişkide olgunlaşma süreci de çok daha hızlı ilerleyecektir. Taraflar birbirleri hakkında daha çok şey bildiklerinden olası tepkileri önceden tahmin edebilecekler ve böylece ilişkide tutarsızlıklar olma ihtimali azalacaktır. İlişkiye başlamadan öncesi de ilişkinin olgunlaşma sürecinde önemli bir etkiye sahip olduğundan bu dönemi verimli kullanmak önemlidir. 

Gelelim ilişkide olgunlaşma sürecini destekleyen etkenlere. İlişkiyi olgunlaştıran en önemli dinamiklerden bir tanesi açık iletişim. Partnerinize isteklerinizi açıkça söyleyebilmek ilişkinin olgunlaşabilmesi için de alan açmak anlamına geliyor. Gerçek fikirlerinizi saklamadan, oldukları haliyle partnerinizle paylaşmak karşılıklı etkileşiminizi güçlendirir. Aynı şekilde karşı tarafın fikirlerini tüm doğallığıyla paylaşabilmesi için de alan açmak gerekir. Kişi ancak sorunlarını, düşüncelerini ve arzularını dile getirebildiği bir alanda gelişir. Böyle bir ortama sahip ilişki de olgunlaşarak sağlıklı bir hal alır. İlişkiyi olgunlaştıracak olan bir diğer davranış da hataya toleranslı olmaktır. Ancak bu toleransı hem kendinize hem de partnerinize gösterebilmek önemlidir. Hiç hata yapmadan bir ilişkiyi sürdürmek mümkün değildir. Bu yüzden hata yapmamaya fazla takıldığınızda katı bir hal alabilirsiniz. Daha esnek ve şefkatli olabilmek için her zaman hataların yapılabileceğini kabul etmek gerekir. Elbette bu noktada hataların boyutu da önemlidir. İlişkideki esneklik size partnerinizle hatalar üzerine konuşabilme ve onları düzeltebilme özgürlüğünü getirir.

İlişkinin olgunlaşabilmesi için kontrol hissini de belli bir oranda tutabilmek gerekir. İlişkiyi ve partneri kontrol eden taraf olma isteği ilişkinin sağlıklı ilerlemesini engeller. Her şeyin bizim kontrolümüz altında olamayacağını kabullenmek sadece romantik ilişkilerimizde değil, kurduğumuz tüm ilişkilerde olgunlaşma sürecini hızlandırır. Olanı kabullenebilmek aslında onu değiştirebilmenin de ilk adımıdır. Varlığını kabullenemediğimiz hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Bu yüzden ilişkide bazı olumsuzlukların olabileceğini kabullendiğimizde daha gerçekçi bir birliktelik yaşarız. Bu olumsuzlukları görmezden gelmek yerine üzerlerinde konuşabilir ve partnerimizle birlikte olumsuz süreçleri atlatmanın yollarını arayabiliriz. Böyle bir ortam ilişkinin en başında hemen oluşmayabilir. Zamanla ve birlikte deneyimleyerek ilişkinin gerçekliğinde olumsuzlukların da olduğu öğrenilebilir. Bu öğretiyi kazanmak ilişkinin geleceği için de önemli bir yatırım yapmak anlamına gelir.

İlişkideki bir diğer önemli dinamik sorumluluk almaktır. İlişkinin olgunlaşmasında partnerlerin sorumluluklarından kaçmaması büyük önem taşır. Sorumluluk almanın birkaç farklı yönü olduğunu söyleyebiliriz. Kişi hem tüm sorumlulukları üzerine almamalı, hem de her şey için partnerini suçlamamalıdır. Kişinin hatasını kabul edebilmesi ilişkinin ilerlemesini destekleyen bir faktördür. Suçlu olduğunu bildiği halde karşı tarafı suçlamaya çalışan kişi ilişkiyi alt düzeyde sıkışıp kalma tehlikesine sokar. Bir taraf gerekenden çok daha fazla sorumluluk aldığında denge bozulacaktır. Bu anlamda hem kendimizin hem karşımızdakinin hatalarına objektif yaklaşabilmek ve bunları karşılıklı konuşabilmek gerekir. İlişkide olgunlaşmayı sağlayan bir diğer dinamik toksikliği fark edebilmektir. Çeşitli türlerde şiddetin, bastırmanın, manipülasyonun ve kontrolün olduğu ilişkiler toksik ilişkilerdir. Bu tür ilişkilerin içinde olunduğunu fark edebilmek önem taşır. Gerçekten güvenli bir bağ kurulup kurulmadığını iyi anlamak gerekir. Kişi bu bağlılığı yaşarken bir zorunluluk ya da korku değil, güvende olma hissini yaşıyorsa ancak o zaman olgun bir ilişkiden bahsedebiliriz.

Bir ilişkinin olgunlaşmasında rol oynayan bir diğer dinamik ise sevmeye ve sevilmeye izin verebilmektir. Birey olarak geçmiş deneyimlerimiz ya da deneyimsizliğimiz nedeniyle sevmeye ve sevilmeye karşı tetikte olabiliriz. Kendimizi bu hislere bırakmak bize zor gelebilir. Duygusal bağları kurabilmek için ise sevilmemize izin vermek ve bizde oluşan sevgiyi de kabullenmek önemlidir. Başta kendimizi tamamen bu hislere bırakamasak da ortaya çıkmalarına ve artmalarına izin verebilmek gerekir. Sevme ve sevilme durumları yaşanamadığında ilişkinin gidişatı sekteye uğrayabilir. Bazen partnerler birbirlerini çok sevdiklerini hissedebilir ancak bu gösterilemediğinde ya da tek taraflı gösterildiğinde ilişki gerçek anlamda olgunlaşamaz. Bu yüzden sevme ve sevilme deneyimlerine adım adım yaklaşmak ilişkiyi de çok daha sağlıklı bir hale evriltir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?