Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İlişki Metabolizmanız Nasıl Çalışıyor?

02 Ara 2022

Bazen aşkımızı yaşayamaz ve ilişkimizi kıtlık moduna alırız. Bazen de aç gibi romantik partnerimize saldırırcasına her gün görüşmek isteriz… Hangisi doğru peki? Aynı, beslenme düzenimiz ve hayat pratiklerimiz gibi; romantik ilişkimizin de bir metabolizması olabilir mi? İlişki metabolizması metaforumuz, bize farkındalık getirip ilişkimizi sağlıklandırabilir mi acaba? Bakalım…

2 Bardak
İlişkide Metabolizma Okuması

Metabolizma en basit tanımıyla: Vücudumuzdaki yapım ve yıkım reaksiyonlarının bir bileşkesi, bütünü. Tükettiğimiz gıdaların miktarı, kalitesi, birbiriyle olan uyumu ve beslenme saatlerimiz metabolizmamızı etkiliyor. Peki ya metabolik faaliyetlerimizi, romantik ilişkilerimiz kapsamında düşündüğümüzde nasıl bir metafor kurmuş oluruz? Romantik partnerimizle geçirdiğimiz zaman, paylaşımlarımızın sıklığı, kalitesi ve bu vadede partnerimizle olan uyumumuz, ilişki metabolizmamızı etkileyen ve belirleyen faktörlerden diyebiliriz. Hepimiz sağlıklı bir ilişkisi olsun isteriz elbet… Fakat, zaman içinde mikro alışkanlıklarımız ilişkimizi tembelleştirebilir. Keza, ilişki metabolizmamız çok hızlı çalışarak kendi ömründen de yiyebilir. 


Romantik İlişkide Hızlı Metabolizma

Bilindik metabolizma faaliyetleri gibi, romantik ilişkilerimizde de doğal olarak coşkulu yani metabolizması hızlı ya da nispeten daha yavaş metabolizmalı bir ilişkilenme gözleyebiliriz, değil mi? Bazı partnerler bir oradadır bir burada. Her hafta sonu kulüp planı, sürekli bir faaliyet, etkinlik gezme, workshopa katılma… Libidosu (hayat enerjisi) yüksek insanların bu yüksek enerjileri de birbirlerine uyumlandığı zaman büyük bir enerji açığa çıkar. Partnerlerin her ikisi de bu etkinliklere sürüklenmekten ziyade seve seve zaman geçiriyorlarsa uyumlu ve sağlıklı bir ilişki diyebiliriz. Onlar besin ihtiyaçlarını bilir, kendilerini ve birlikte oluşturdukları ilişki bedenini tanır. Geçirdikleri zamanlar bir nevi yedikleri sağlıklı ve zamanlı öğünler gibi ilişkilerini besler.

Tembelleşen İlişki Metabolizması

İlişkimizin iç dinamizmini nasıl koruruz? Metaforumuzun diğer yüzünden aynı soru ile; birey bazında metabolizmamızı nasıl korursak öyle aslında. Farklı beslenmek, besinlerin dengesi, hareket etmek ve hayattaki düzen, bütünsel etkileriyle metabolizmamızın sağlığından okunur. Tembel bir metabolizma düzensiz bir hayatla sıkı sıkıya bağlı görünüyor. Zamansızca ve çokça yemek ya da hiç yemeyerek vücudu kıtlık moduna sokmak. Partner olduğumuz için bireyliğimizi kaybetmek zorunda değiliz. Sürekli ve her zaman aynı isteği duymadan buluşmak; aynı, bir yeme bozukluğu gibi ilişkilenme bozukluğuna denk gelmez mi?
Partnerimizle cips-kola yapıp Netflix’e kilitlenmek ve normumuzun bu olması zaman içinde ilişkilenme şeklimizden esirgediğimiz dinamizmin ve çeşitliliğin ilişkimizi kalitelendirmesini baltalar. Belki de bir gün konuşamayacak hale geliriz. Dizi karakterleri konuşuyor ya işte(!)

Metabolizmayı Sağlıklı Çalışır Yapan Etmenler Neler?

Bir beslenme uzmanını gittiğimizde; uzman, bizi ve yapımızı araştırmadan geçmişimizi bilmeden bize bir beslenme programı çıkartabilir mi? Hepimizin hayattan, ilişkilerden beklentisi farklı, vücudumuzun da yediklerine verdiği tepki farklı. En basit şekliyle, birimizin yeme programı karbonhidrat ile düzenlenirken, bazımıza ketojenik beslenmek iyi gelir. En iyisi budur demek, sadece yafta olarak kalır. Bizim için en uygunu, bizi içindir. Keza, sıkılmayalım haftada bir görüşelim dediğimiz bir ilişki belki o zamanlar daha fazla buluşmamızı ve birbirimizi tanımamızı gerektiriyordur. Tam tersine her özlediğimizde buluşmak ve ilişkimizin ömrünü kısaltıyor olabilir… İlişki metabolizmamızın en iyi çalıştığı şekil, partnerimizi ve ilişkideki kendimizi tanıyıp, incelikle aldığımız yoldan okunabilir.
İlişkilerimizi hiç düşünmeden ve ne olduğunu hissetmeden yaşamak, onu nasıl canlı ve parlak tutar ki? Bedenimizi canlı ve sağlıklı hissettiğimizde ya da bir şeylerin ters gittiğinde bunu fark edebiliriz. İlişkimizde de aynı şey geçerli. Mutlu muyum? Bu vitaminli bir ilişki mi? Bana canlılık veriyor mu? gibi kendimize sorarak ilişkilerimizi iyileştirmemiz mümkün. İlişki metabolizmamız ne kadar düzgün çalışıyorsa, bağlarımız o denli kuvvetli ve ilişkimiz o denli sağlıklı olur demek: Kaliteli ve düzenli beslenmek gibi tınlıyor kaliteli ve farkındalıklı ilişkiler de…
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?