Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Ilık Bir Meltem Gibi: Sahil Evi
pinterest
MİMARİ VE DEKORASYON

Ilık Bir Meltem Gibi: Sahil Evi

Siz de denize tutkun, maviye aşık, yazın ılık esintisine meftunsanız belki de evinizi buna göre dekore etmenin vakti gelmiştir? Hangi şehirde ya da nasıl bir evde yaşıyor olursanız olun sahil evi, diğer adıyla Coastal tarzının havasını evinizde estirmeniz mümkün. Gelin, birlikte detaylara bakalım.

Editör :Nazlı Doğan
Yayın Tarihi :30 Tem 2022
Süre :2 Bardak

Renkler, renkler, renkler

 
Elbette bir dekorasyonun olmazsa olmazı renklerin yarattığı duygulardan faydalanmak ve renklerin enerjisini doğru kullanmaktan geçer. Bir sahil evi planlarken, kışı anımsatan toprak tonlarını ağırlıklı kullanamaz, sonbahar renklerinin kapısını çalamayız. Bize denizi, açık gökyüzünü, arada güneşi kapatıp bizi serinleten bulutların beyazını anımsatan bir renk uyumu gerekiyor. Taze, canlı, pastel ama kesinlikle enerjik. Yaz demek hareket demek, gezmek, eğlenmek, balıklarla hemhal olmak, uzun sahil yürüyüşleri yapmak demek. Bu liste uzar da uzar.

Biz konumuza dönelim, yazın hareketini ve bereketini bize hissettirecek detayların önemli bir kısmı renklerde gizli. Deniz mavisi, mercan kırmızısı, kum beji, okyanus turkuazı, bulut beyazı, ağaçların yeşili, yazın habercisi kiraz çiçeklerinin pembesi Hangi renkleri seviyorsanız uyum içerisinde olmasına önem göstererek bir dizayn yapmakla başlayabilirsiniz.

curatedinterior.com/wp-content/uploads/2017/05/Pink-floor-cushions-on-deck-overlooking-beach.jpg

Uçuşan Perdeler


Yaz evi dedik mi tatlı öğle uykularından uyanıp gözümüzü araladığımız anda gördüğümüz esintiyle uçuşan bembeyaz perdelerden bahsetmezsek olmaz. Ketenin yaz mevsimine ne çok uyum sağladığını hepimiz biliyoruz. Koltuklarda kullanıldığında hem pamuklu dokusunun terlemeyi engellediğini hem de perdelerde kullanıldığındaysa hafif ve ferah bir doku yarattığı bir gerçek.
Perde seçiminde hem güneşlik hem de tül olarak kullanıldığında oldukça verimli oluyor. Fakat siz stor perdeleri daha çok seviyorsanız ama keten dokusundan da vazgeçmek istemiyorsanız, keten kumaştan yapılma stor perdeleri de keşfetmenizi öneririm.

pro-dachnikov.com/uploads/posts/2021-10/1634573554_8-p-veranda-v-morskom-stile-foto-9.jpg

Doğanın Gücü

 

Coastal tarz dekorasyonda en önemli nokta doğayı evin içinde yaşıyor gibi hissetmek. Çünkü bu dekorasyon stili sizi şehir hayatının zor ve boğucu atmosferinden uzaklaştırmayı hedeflerken, dinlendirmeyi de amaçlıyor. Bu yüzden doğaya ne kadar yaklaşırsak bu stil için o kadar başarılı olabiliyorsunuz.

Bunu elbette ilk sağlayacak olan doğal renkler. Bunun yanında kapıdan dışarıya adımınızı atınca sanki sizi bir deniz karşılayacakmış gibi hissettiren bir eve sahip olmak için birkaç dokunuş yeterli. Deniz kabuklarını büyükçe bir kavanozda sergileyebilir, deniz kenarından topladığınız taşları banyonuzdaki sabunluğunuza doldurabilir, denizin şekillendirdiği ağaç dallarını büyükçe bir vazoya yerleştirebilirsiniz.

pinterest

Kumsal Etkisi


Uzun kumsal yürüyüşlerini anımsatan bej rengini mobilyalarınızda ve tüm tekstil ürünlerinde kullanabilirsiniz elbette. Fakat ağırlıklı bir renk olmamasına özen göstermenizi tavsiye ederim sahil evi dekorasyonu için. Canlı renklerin yanında bej rengini de gözden kaçırmamakta ve dengeyi kurmasını sağlamakta fayda var.

pinterest
Bunun yanında kumsal etkisini verebileceğiniz aksesuarlara göz atmanızı öneririm. Gemici düğümleriyle düğümlenmiş halatları abajurunuzda ya da avizenizde kullanabilir, antikacılarda duvara asılabilecek bir çapa arayışına girebilir, mavi çizgili ahşap balıkları arzu ettiğiniz yerlere asabilir ya da daha eksantrik olmasını istiyorsanız evinizin bir yanına kum havuzu yapabilirsiniz. Bir bahçeniz ya da balkonunuz varsa kumdan bir köşe yapmayı bir düşünün derim. Daha cesursanız evin içine bile konumlandırabilirsiniz elbette. Hele ki evde bir çocuk varsa bundan ne denli mutlu olacağını tahmin bile edemezsiniz.

Mobilyalar


Tahmin edersiniz ki bu stil ağır ve yorucu kumaşları, oymalı kakmalı koltukları kaldırmaz. Sade, gündelik, spor ve rahat ürünlerin buluştuğu bir dizayndan söz ediyoruz. Saatlerce yastıklarına gömülüp kitap okuyacağınız, vücudunuza dost, yakmayan kumaşıyla ferahlık veren kanepeler, sıcağın verdiği miskinliği son damlasına kadar kullanabileceğiniz berjerler, bambudan ya da hasırdan yapılma hafif ve pratik sehpalar… Ayrıca aksesuar olarak çeşitli renklere boyadığınız kürekler, kütük parçaları ve hatta aydınlatma için deniz feneri şeklindeki lambalar ve sörf tahtaları da keyifli bir atmosfer yaratmanızı sağlayacak. Bunların hepsi sadeliği, yaz evi sıcaklığını, hafif ve rahat bir tarzı beraberinde getirecek.

pinterest

Sofralarınızda Yaz Etkisi


Arzu ettiğiniz dekorasyon stilini uygularken sofralarınızı da bu stille donatmanız bütünlüklü ve keyifli atmosferinizi sürekli hale getiriyor. Mavi tonlarını cesurca kullandığınız, bembeyaz örtüler serdiğiniz bu sofralara göz alıcı dokunuşlar yapmak mümkün. Örneğin örtünüz beyazsa maviye boyadığınız deniz kabuklarını sofraya serpiştirebilir, mercan kırmızısı şamdanları tam ortaya yerleştirebilir, minik halatlarla bağladığınız kumaş peçeteleri tabakların üzerine koyabilir veya kumsaldan topladığınız ağaç kabuklarıyla dekore edebilirsiniz. Yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanabileceğiniz bu stile kendinizi kaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Yukarı Kaydır