BİLİM

İlginizi Çekebilir: Spotify Car Thing

20 Nis 2021

Modumuza göre müzik dinlemek, sevdiğimiz türde yeni çıkan parçaları keşfetmek veya sadece anın tadını müzikle doya doya çıkarmak için ilk başvurduğumuz uygulamalardan biri Spotify. Hayatımıza ilk girdiği günden beri vazgeçilmezimiz olan bu uygulamayı, otomobillerimizin de içerisine taşıyacak ve her anımızda müziğin ve dilediğimiz parçaların bizimle olmasını sağlayacak Spotify Car Thing’i tanıtmak istiyoruz sizlere. Müzikseverlerle araba tutkunlarını bir araya getirecek olan bu yeni cihazın ilginizi çekeceğine şüphemiz yok!

2 Bardak

null

Araç içi eğlence sistemi ile ilk donanımını piyasaya süren (henüz sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa çıkarıldı) Amerikalı şirketin bu bizleri heyecanlandıran girişimi aslında yeni bir haber değil. Öyle ki bu araç içi eğlence sisteminin hazırlıklarına neredeyse iki sene önce başlayan Spotify, yaptığı testlerin ardından merakla beklenen cihazını piyasaya sürmemiş, bizleri biraz daha merakta bırakmıştı. Ancak nisan ayının başında bu merakı giderdi Amerikalı şirket. Şimdilik ABD pazarında görücüye çıkan Spotify Car Thing’in belki de en güzel tarafı şimdilik Amerikalı şirket tarafından uygulamanın premium üyelerine, nakliye dahil ücretsiz olarak gönderilmesi. Tabii, bunun devamlılığının çok olmayacağını söyleyelim çünkü cihaz 80 dolar, yani yaklaşık 650 TL gibi bir fiyat etiketi ile premium üyelerin otomobillerinde yer alabilecek. O da davetiye usulü ile olacak, yani Spotify Car Thing şimdilik araçlarla aktif bir şekilde buluşmayacak.

null

Kilit hale gelen sabah ve akşam trafiği başta olmak üzere günümüzün önemli bir kısmını içerisinde geçirdiğimiz araçlarımızda dilediğimiz parçayı dilediğimiz an dinlememizi sağlayacak ve günün stresini müzikle atmamamıza sebep olacak olan cihaz, aslında bir nevi de arabamızın bilgisayarı konumunda olacak. Her ne kadar artık birçok arabada, Apple CarPlay ve Anroid Auto’yu saymazsak bluetooth teknolojisi ile Spotify’a veya başka başka uygulamalara kolaylıkla ulaşılabiliyor ve çalma listelerimize rahat bir şekilde ulaşıp dilediğimiz parçayı gönlümüzce dinleyebiliyor olsak da özellikle eski model arabalar için Spotify Car Thing’in bir nimet olduğunu söyleyebiliriz.

null

Ancak arabanının sadece eski model olmasına da gerek yok, şöyle düşünelim: Aracımızın bilgi-eğlence ekranıyla istediğimiz içeriklere bir adımda ulaşabiliyor olacağız. Böylelikle yok senin telefonundan açalım, yok benim telefonumdan açalım; bluetooth’a nasıl bağlanacağım, bağlantı koptu gibi problemlerle uğraşmayacağız. Kısacası başka bir ikinci cihaza olan ihtiyacımız azalacağı gibi, araç kullanırken dikkatimizi dağıtan hem bizim hem de trafiktekilerin canını tehlikeye atan telefonla da uğraşmak zorunda da kalmayacağız. Demiştik, Spotify Car Thing ilginizi çekebilir. Peki, bu cihaz nasıl bir donanıma sahip ve nasıl kullanılıyor derseniz, hemen anlatalım.

null

Öncelikle Spotify Car Thing’i mini bir müzik kiti olarak düşünebilirsiniz. Oldukça küçük bir boyuta ve dokunmatik bir ekrana sahip olan bu cihazın üstünde yandaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi bir adet döner düğme ve dört adet de fiziksel düğme yer alıyor. Peki, bu düğmeler ne işe yarıyor? Döner düğme yönlendirme çubuğu olarak işlev görürken, diğer dört adet düğme, volüm yükseltme- azaltma gibi fonksiyonları sağladığı gibi özelleştirilebiliyor da. Bütün bunların yanı sıra bu cihazın en önemli özelliği olarak ses kontrolü ile çalışıyor olması görülüyor. Bluetooth’un yanı sıra AUX veya USB kablosu ile araca bağlanan bu cihazı kullanırken ise yatay ve dikey monte edilmesinde herhangi bir farklılık bulunmuyor.

null

Her ne kadar gerek kablo ile gerek bluetooth teknolojisi ile ve Apple CarPlay ve Android Auto gibi donanımlarla Spotify’da yer alan müziklere ve podcastlere dilediğimiz gibi ulaşabiliyor olsak da hayatımızdan bluetooth’a bağlama, kablo alma gibi problemleri çıkaran ve araç içinde telefonla olan bağımızı keserek sürüş güvenliğini artıran bu cihaz aslında Spotify tarafından otomobiller için geliştirilen bilgi-eğlence araçlarına bir rakip olarak geliştirilmiyor. Aksine Spotify’i hayatımıza biraz daha entegre edebilmek için Amerikalı şirket tarafından tasarlanıyor. Böylelikle şirket, 2019 yılının mayıs ayında duyurdukları Ubiquity Strategy, yani Her Yerde Bulunma Stratejisi’ne dair de önemli bir adım atmış oluyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?