Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İlginç Şaman Ritüelleri
ZOOM

İlginç Şaman Ritüelleri

Bir zamanlar Türklerin de mensubu olduğu Şamanlar hakkında ilginç bilgiler öğrenmeye hazır mısınız? Erken Taş Devri ve daha da öncesine dayanan, günümüzde de sıklıkla rastladığımız Şamanizm’e ve Şaman ritüellerine yakından bakmak için sizleri yazının devamına davet ediyoruz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :25 Mar 2021
Süre :2 Bardak

null

Şamanizm, yeryüzü ile gökyüzü arasında bağ kurmaya çalışarak kendisini doğaya teslim eden bir doğa dini. Mezopotamya ve Sümerlerden 20.000 yıl öncesine dayandığına inanılan Şamanizm, insanlığın en eski dinlerinden biri. Gök tanrı, su, güneş, toprak ve ateş, Orta Asya Şamanlarının olmazsa olmazlarıydı. Şamanlar gökyüzünde yer alan iyilik Tanrılarına ve yeraltında yaşayan kötülük Tanrılarına inanıyorlardı. Onlar için ruhlar, doğanın herhangi bir yerinde var olmaya devam ediyordu. Bu yüzden doğada var olan; ağaç, Ay, Güneş, su ve taş gibi birçok varlık onlar için kutsaldı. Büyü, iyileştirme gücü ve ruhlarla iletişim gibi adetlerin bir araya geldiği bu dinin ritüellerini yakından tanımaya hazır olun. 

null

Transa Geçiş

Şamanlar transa geçebilmek için bulundukları yerde ateş ve tütsüler yakarlardı. Ayine özel kıyafetini giyen şaman, ateş ve tütsü eşliğinde hıçkırarak transa geçmeye başlardı. Daha sonra ağzına su alarak çember şeklinde tükürürdü. Çemberin oluşmasının ardından ateşin sönmesini beklerlerdi ve bu esnada şaman davul çalmaya başlardı. Şaman, farklı ezgilerle birlikte şarkı söyleyerek transa geçerdi. Trans esnasında şamanın ruhlarla iletişime geçtiğine, kötü ruhları önlediğine ve iyi ruhlardan yardım istediğine inanılırdı. Ayini izlemek serbestti fakat ayin esnasında oradan uzaklaşmak yasaktı. Ayin bittikten sonra Şaman, ayine dair hiçbir şey hatırlamazdı. 

null

Şamanizm ve Hastalar

Şamanlar, şifacı bir topluluk olduklarından dolayı hastaları iyileştirmek için ayrı ritüelleri bulunurdu. Hastayla ruhani bir bağ kurarak iyileşme sürecinde yanında olduklarını hissettirmeye çalışırlardı. Bunun için kendi güçlerini hastayla paylaşarak kendisini feda etmeye hazır olduğunu gösterirlerdi.

null

Bez Bağlamak

Şamanlar için bez bağlamak oldukça önemli bir ritüeldi. Günümüzde de devam eden bu ritüel genellikle ağaçlara, taşlara ve su kaynaklarına bez bağlayarak gerçekleştiriliyordu. Şamanlar için her bir renk farklı bir oluşumu temsil ediyordu. Beyaz bez Gökteki Tanrıları, siyah bez yeraltında yaşayan Tanrıları, kırmızı bez ise yerde ve suda var olmaya devam eden ruhları temsil ediyordu. Şamanların çeşitli bölgelere bez bağlama nedeni dileklerini Tanrılara iletmekti.

null

Maske Takmak

Şamanlar ritüellerini gerçekleştirdikleri zamanlarda gözlerini maskeyle kapatmayı tercih ederlerdi. Bunun sebebi ritüeller esnasında gözlerini kötü ruhlardan korumak istemelerinden kaynaklanıyordu. Ancak gözlerini maskeyle kapattıktan sonra transa geçebiliyorlardı.

null

Cenaze Ritüelleri

Şamanizm ritüellerine göre ölen kişiyi yaşadığı yere son bir kez götürmek gerekiyordu. Bunun sebebi ölünün yaşadığı yeri unutması ve tekrar geri gelmesini engellemekti. Şaman inancına göre ölmek yalnızca kalbin durmasıyla ilgili değildi, ruhun bedenden kusursuz bir şekilde ayrılması ve öbür aleme ulaşmasını sağlamakla ilgiliydi. Aynı zamanda Şamanlar, ölümden sonra ruhun öbür aleme kolay ulaşabilmesi için kurban keserler ve mezarlara kıymetli eşyalar koyarlardı.

null

Ritüel Davulları

Şamanlar için davul büyülü bir nesne. Birçok ritüelin parçası olan davul, ruhlarla iletişime geçmek için önemli bir parçaydı. Davulun kötü ruhları uzaklaştırdığı inancı büyülerin daha kolay uygulanmasını sağlardı. Davul, ritüeller için ruhları hapsetmek, transa geçmek ve şamanlık seansının ilerletmek için oldukça önemliydi. Cenaze esnasında çalınan davulun ruhu hapsettiğine inanıyorlardı.

null

Ekmek, Su ve Şeker

Şamanlar ritüellere başlamadan önce tapınaklarına sunaklar sunuyorlardı. Bu sunaklar; ekmek, su ve şekerdi. Bu sunakları her ritüel için kullanıyorlardı. Ekmeği tapınağın etrafına serptikten sonra üzerine şeker ve suyu serperek ayinlerine başlıyorlardı.

Yukarı Kaydır