Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İlgi Çekici Tropik Meyveler
unsplash
DOĞAL YAŞAM

İlgi Çekici Tropik Meyveler

Elmadan karpuza kadar pek çok meyve ile kendimize eğlenceli ve lezzetli besinler hazırlayabiliyoruz. Sağlıklı atıştırmalıklar olarak nitelendirilebilen meyveler, her açıdan bizlere pek çok fayda sağlıyor. Yararları ile buluşmaya çalıştığımız bilindik meyvelerin yanı sıra, bir de tropik meyveler var. Ulaşmamızın zor olduğu bu meyveler de bildiğimiz meyveler gibi insanlara pek çok fayda getiriyor. Ayrıca, tropik meyveler renkleri ya da dış görünüşleriyle de fazlaca ilgi çekiyor. Bu yazımızda, kendinizi büyük bir tropikal ormandaymış gibi hissetmeniz için çeşitli tropik meyveleri kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :20 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

flickr

Salak Pondoh Meyvesi


İngilizce’de ‘snake fruit’ yani yılan meyvesi olarak geçen salak pondoh meyvesi, bir çeşit palmiye türünde yetişmekte. Bu noktada, boyu 6 metreye kadar uzanabilen palmiyelerden bahsettiğimizi vurgulamak istiyoruz! Şimdi de gelelim bu meyvenin ismini nereden aldığına; yılan meyvesi, yılan derisine benzer pullu bir kabuğa sahip. Bu nedenle, bu meyve adını pek çok insanın korkusu olan yılandan almakta. Yumurtaya benzeyen şekli ile karşımıza çıkan bu meyve, genellikle Endonezya, Taylanda ve Malezya’da yetiştirilmekte. İnsanların kendilerini uzun bir süre boyunca tok hissetmesini sağlayan bu tropikal meyve, aynı zamanda hafızaya da olumlu etki etmekte. Bunlara ek olarak, yılan meyvesinin kivi, portakal, avokado ve mango gibi meyvelerden daha fazla antioksidan içerdiğini sizlere belirtmek istiyoruz. Yılan meyvesinin kabuğu soyulduktan sonra meyvenin içinde 3 bölümlü bir iç kısımla karşılaşılır. İşte, meyvenin bu kısımları tüketilir fakat bu kısımlardaki çekirdekler tüketilmez. Çoğu meyveden daha az sulu olan yılan meyvesini biz daha önce hiç tatmamış olsak da bu meyveyi yemiş olan insanlar onun tadını armutun ve ananasın tadına benzetmekte.

healthier steps

Yıldız Meyvesi


Sıradaki tropikal meyvemiz dış görünüşü ile dikkat çekmekte ve adını da dış görünüşten kaynaklanacak şekilde yıldızlardan almakta. Karambola olarak da bilinen yıldız meyvesi dilimlendiği zaman karşımıza küçük yıldız şekilleri çıkmakta. Bu nedene, bu faydalı mı faydalı meyveye yıldız denilmekte. Malezya, Endonezya ve Filipinler’de yetiştirilen yıldız meyvesi hafif ekşi bir tada sahip ve bu meyveyi tüketen insanlar onun tadını elma, ananas ve limon karışımına benzetmekte. Tamamı yenilebilen bu tropik meyve, C vitamini ve lif açısından fazlasıyla zengin. Ayrıca, yıldız meyvesi üzerine yürütülen bazı araştırmalar sonucunda da bu meyvenin kolestrole iyi geldiğini tespit edildi. Avokadoda olduğu gibi, yıldız meyvesinin de olgunlaşması beklenmeli bu meyveyi tüketmeden önce.

parade

 Rambutan Meyvesi


Sırada yine dış görünüşü ile dikkatleri üzerine toplayan bir meyve var. Rambutan meyvesi, kabuklu bir meyve olup saçakları yüzünden sıklıkla deniz kestanesine benzetilmekte. Bu meyve, kabuğunun altında tatlı ekşi bir tada sahip muazzam bir parça barındırmakta. Vietnam, Tayland ve Malezya gibi ülkelerde yetiştirilen rambutan meyvesi, Türkiye’de de kısıtlı bir şekilde yetiştirilmekte. Bu meyvenin şeker oranı diğer meyvelere göre daha düşük olduğu için diyabet hastaları rahatlıkla bu meyveyi tüketebilir. Ayrıca, rambutan meyvesi kalp sağlığını korur, içindeki antioksidanlar sayesinde kanserli hücrelerin oluşumunu engeller, bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve ciltteki ölü hücreleri temizler.

freerange stock

Boynuzlu Kavun


Kiwano olarak da bilinen boynuzlu kavun, Yeni Zelanda, Afrika ve Avustralya’da yetiştirilmekte. Türkiye’de Alanya ve çevresinde de yetiştirilebilen boynuzlu kavun, çıkıntıları olan bir kavuna benzemekte. Besin lifi, C vitamini, A vitamini, demir ve kalsiyum açısından fazlasıyla zengin olan bu meyvenin tadının muz ve salatalık arasında olduğunu söyleyen çok fazla insan bulunmakta. Hem görüntüsüyle hem de lezzeti ile ilgi çeken boynuzlu kavun, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, toksinlerin vücuttan atılmasına ve ciltteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmakta. 

Yukarı Kaydır