Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İkinci Kısım: Müzik Hikâyeleri Anlatan Filmler
KÜLTÜR/SANAT

İkinci Kısım: Müzik Hikâyeleri Anlatan Filmler

Müziği ve müzisyenleri anlatan hikâyeleri sever misiniz? Ortak noktaları, müziği bir yaşam ve ifade biçimi olarak izleyiciye sunmak olan, biri sizi eğlendirecek diğeri ise hüzünlendirecek iki film önerisine ne dersiniz? İşte müzikle birleşen ve müzikle dağılan iki hikâye önerisi, sizin için. Şimdiden iyi seyirler!

Yayın Tarihi :27 Ara 2021
Süre :1.5 Bardak
 
İlki size keyifli vakit geçirtecek, hayatı müzik olan ve aşk hayatı hakkında pek iyi hissetmeyen bir adamın; ikincisi, kalbinizi hüzünle dolduracak, acıyla ve müzikle çalkantılı bir ilişkide olan çiftin öyküsü. İlkinde ilişkileri ve romantik hayatı sorgularken bol bol rock dinleyeceksiniz, ikincisinde yas tutan bir çiftin country tınılarına tanıklık edeceksiniz.

Birbirinden apayrı türlerde olan bu iki filmin ortak bağlamda buluştuğu yer ise müzik. Yas, kayıp, ayrılık ve melankoli temaları üzerinden inşa edilen bu iki film size şunu hatırlatacak: Müzik hem bir ifade şekli hem de bir iyileşme aracı olarak çok güçlü bir değer. Müzik, acıda ve kayıpta, ayrılık ve sevinçte, hayatın her yerinde, hem kurtarıcı hem de bizi biz yapabilen bir güç. Müzik hikâyelerinden hoşlananlar; güzel bir hafta sonu akşamını ayırabileceğiniz iki film önerisi için okumaya devam edin.

High Fidelity (Sensiz Olmaz, 2000)
Tür: Komedi-Dram-Müzik
Yönetmen: Stephen Frears

Nick Hornby’nin aynı adlı romanından uyarlanan High Fidelity (Sensiz Olmaz), başrolünü John Cusack’in üstlendiği ve hayatı gerçek anlamıyla müzik olan bir adamın, Rob Gordon’ın hikâyesini anlatıyor. Rob, 28 yaşındadır ve plak dükkânı Championship Vinyl’ı işletmektedir. Aşk hayatını, sevgilisi Laura’nın ondan ayrılmasıyla sorgulamaya başlar. Tüm eski ilşkileri gözünün önünden film şeridi gibi geçmektedir. Rob neden bütün ilişkilerinin tam bir facia olduğuyla ilgili içsel bir yolculuğa çıkar ve en yakın arkadaşlarıyla en sevdiği plaklar hep onunladır.

Yıldız kadrosunda Jack Black, Catherine Zeta-Jones ve Lisa Bonet gibi isimlerin olduğu High Fidelity, BAFTA başta olmak üzere pek çok önemli ödüle aday olurken, Amerikan Film Enstitüsü Ödülü ve Blockbuster Eğlence Ödülü'ne layık görüldü. Romantik meselelere kafa yoran veya müzik tutkunu olan biriyseniz (belki de her ikisi birden), bu filme mutlaka göz atmalısınız.

Broken Circle Breakdown (Kırık Çember, 2012)
Tür: Dram-Müzik-Aşk
Yönetmen: Felix van Groeningen
 
86. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” kategorisinde Oscar’a aday olan, Berlin Uluslararası Film Festivali ve Lux Ödülleri başta olmak üzere pek çok uluslararası ödüle layık görülen Broken Circle Breakdown (Kırık Çember), müzikle örülü, hüzünlü bir hikâye anlatıyor. Konusuyla, performanslarıyla ve estetik anlayışıyla özellikle country müzik sevenlerin veya dramatik öykülerden hoşlananların mutlaka izlemesi gereken bir yapım ortaya koyuyor.

Elise ve Didler, bluegrass ve country türünde müzik yapan başrollerimiz, ilk görüşte âşık olan ve hayatları müzik olan karakterler. Didler ve Elise, tamamen zıt kişilikler olarak birbirlerini romantik veya şiirsel denebilecek bir şekilde tamamlıyor: Didler hayalperest, romantik ve ateist bir karakter iken Elise son derece dindar ancak gerçekçi biri. Birbirlerinde buldukları aşk ve müzik ile yaşayan bu tutkulu çift, hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir kayıp yaşadıklarında müzik yine onlarla kalıyor. Bu sefer yas, kayıp ve acı hayatlarına yerleşirken, çalkantılı bir ilişkiye girdikleri müzikleri ve iletişimleri, onları hayatlarında yeni bir sayfa açmaya zorluyor. Johan Heldenbergh ve Mieke Dobbels’ın tiyatro oyununa dayanan Broken Circle Breakdown’un (Kırık Çember) başrollerini Johan Heldenbergh ve Veerle Baetens paylaşıyor. Ortaya patetik ve göz dolduran performanslar çıkıyor.
Yukarı Kaydır