Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İkinci Kısım: Doğayı ve Hayvanların Yaşamını Anlatan Kitaplar
DOĞAL YAŞAM

İkinci Kısım: Doğayı ve Hayvanların Yaşamını Anlatan Kitaplar

Hayvanlar aleminin ve vahşi doğanın izini kitaplarla sürmeye ne dersiniz? Bu yazımızda doğal hayatı ve canlıları anlatan çalışmaları keşfetmeye devam ediyoruz.

Yayın Tarihi :15 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak
Yaşamımıza renk ve sevgi katan evcil hayvanlarımız veya vahşi doğadaki canlıların yaşamı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? İklim olayları tarihi nasıl şekillenmiştir? Bir doğa yürüyüşü sırasında doğal yaşam hakkında hangi ipuçlarını elde edebiliriz? Bu sorulara ve daha fazlasına cevap veren kurgu dışı kitapları sizin için bir araya getiriyoruz.

Hayvanların Gizli Yaşamı (Kolektif Kitap, 2020)
Hayvanların Gizli Yaşamı (Kolektif Kitap, 2020)
Peter Wohlleben
Çeviri: Zehra Aksu Yılmazer

Geyikler, yabandomuzları ya da kargaların, kendi içinde mükemmel olan hayatlarını yaşarken eğlenebildiklerini de kavrayan biri, kadim ormanlardaki yapraklar arasında neşeyle dolaşan o minik hortumluböceklerine de saygı duyabilir belki.

(Tanıtım Bülteninden)
Peter Wohlleben kimdir?
 
1964 doğumlu Alman yazar ve profesyonel ormancı. Doğal yaşam ve ekolojik temalar üzerine uzmanlığıyla tanınan Wohlleben, 2007 yılından beri bu konuların popülerleşmesine katkıda bulunan kitaplar kaleme almış, New York Times çoksatan yazarlarından olmuştur.

Wohlleben'in dilimize kazandırılan diğer kitapları: Ağaçların Gizli Yaşamı (Kitap Kurdu, 2018), Hayvanlar Nerede Yaşar Biliyor Musun?-Ormanda ve Kırlarda Küçük Bir Keşif Gezisi (Eksik Parça Çocuk, 2020).

Patikalar Üzerine-Bir Keşif (Kolektif Kitap, 2022)
Patikalar Üzerine-Bir Keşif (Kolektif Kitap, 2022)
Robert Moor
Çeviri: Burcu Halaç

Yabana ilişkin rastladığım en kısa ve öz tanım bu: ben olmayan. Orada, kendi imgemiz içinde yeniden şekillendirmemiş olduğumuz o tek yerde, çok derin ve kadim bir bilgelik biçimi bulunabilir. Albert Camus ‘Bütün güzelliğin kalbinde insandışı bir şey yatar,’ diye yazmıştı. Bu insandışı yüreği yalnızca aşinalığın pembe gözlükleri indiğinde görürüz.

(Tanıtım Bülteninden)

Robert Moor kimdir?

New York Magazine, The New York Times, GQ ve Harper's gibi dünyanın en prestijli yayınları için makaleler kaleme alan yazar. Yazarlık kariyerine 2016 yılında Patikalar Üzerine ile başlayan Moor, doğa gazeteciliği alanında Middlebury Fellowship'e layık görülmüş, kurgu dışı yazılarıyla pek çok ödül kazanmıştır. Yazarın yeni bir kitap üzerine çalıştığı bilinmektedir.

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak (Paloma Yayınevi, 2018)
Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak (Paloma Yayınevi, 2018)
Stephane Garnier
Çeviri: Ebru Erbaş

Kediler bizi ezelden beri büyüler. Onları gözlemler ve anlamaya çalışırsak o güçlerinde, tavırlarında, özelliklerinde, alışkanlıklarında, küçük deliliklerinde yani huzur içinde yaşamaya ve mutlu olmaya dair yeteneklerinde büyülü bir şeyler olduğunu görürüz.
 
(Tanıtım Bülteninden)
Stephane Garnier kimdir?
 
Roman, deneme ve şiir gibi çeşitli türlerde eserlere imza atan ve mesleki olarak pek çok farklı şapka takan, "insan olma deneyimi" üzerine düşünen ve içerik üreten yazar. Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak 2 başlıklı çalışması da yine Paloma etiketiyle, 2020 yılında dilimize kazandırılmıştır. Garnier Fransa'da, Lyon kentinde yaşamaktadır.

Hava Nasıl Tarih Yazar (Kolektif Kitap, 2017)
Hava Nasıl Tarih Yazar-Antikçağdan Günümüze İklim Değişiklikleri ve Felaketler (Kolektif Kitap, 2017)
Ronald D. Gerste
Çeviri: Meltem Karaismailoğlu

Dünyanın kaderini değiştiren iklim değişikliklerinin ardında ne yatıyordu?
Roma’nın bir dünya imparatorluğuna dönüşmesini sağlayan neydi?
Amerika kıtası Colomb’dan önce nasıl keşfedildi?
Maya kültürü neden bir anda yeryüzünden silindi?
İklim, devrimlere nasıl zemin hazırladı?
Napoléon Ruslara boyun eğdirebilir miydi?
Hitler’in orduları nasıl mağlup oldu?
20. yüzyılın iklim felaketlerinin ardında neler var?

(Tanıtım Bülteninden)
Ronald D. Gerste kimdir?

Düsseldorf Üniversitesi'nde tıp ve tarih alanında eğitim almış, 1994 yılında doktora derecesini tamamlamış yazar. İngiliz ve Amerikan tarihinin yanı sıra biyografi türünde de makale ve kitaplar kaleme alan ve gazetecilik geçmişi olan Gerste, iklim bilimi, tıp tarihi ve oftalmoloji (görme yolları hastalıkları) konularına odaklanmaktadır.
Henüz okumadıysanız, yazı serimizin ilk durağı olan Doğayı ve Hayvanların Yaşamını Konu Alan Kitaplar başlıklı içeriğimize uğramayı unutmayın! İyi okumalar!
Yukarı Kaydır