the mirror
TARİH

İkinci Dünya Savaşı'nın Kaderini Değiştiren Adam: Henry Tandey

31 Tem 2023

Bazen tek bir insanın verdiği karar, milyonlarca insanın hayatını değiştirebilir. Siz farkında bile olmadan, kendinizle birlikte pek çok kişinin kaderini yeniden yazıyor olabilirsiniz. Ve birilerine iyilik yaptığınızı düşünürken, belki de katbekat fazlasına bilmeden kötülük edebilirsiniz. İşte böylesi bir kararın altına imza atan ve istemeden İkinci Dünya Savaşı’nın ortaya çıkmasına neden olan birinin hikayesinden, Henry Tandey isimli İngiliz askerinden bahsedeceğiz sizlere…

Henry Tandey, Birinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’i öldürebilecekken onun hayatını bağışlayan ve bu sayede İkinci Dünya Savaşı’nın çıkmasına ön ayak olan bir İngiliz subayı. O gün kendince yaptığı iyilik, yıllar sonra milyonlarca insanın canından olmasına sebep oldu. Yani Henry Tandey’e bugün sorsanız, belki de o gün, orada verdiği karardan en çok pişmanlık duyacak olan kişi yine O’dur ve zamanı geri alabilecek olsa, muhakkak geri alırdı. Peki, bir İngiliz subayının yolunu Alman Nazi Lideri Adolf Hitler ile kesiştiren olay nasıl cereyan etmişti dersiniz? Gelin, olayın biraz daha derinlerine inelim.

Fransa’nın Calais şehrindeki Marcoing isimli bir kasabada, Birinci Dünya Savaşı devam ederken o güne kadarki en şiddetli çatışmalardan biri gerçekleşir. Burada İngiliz ordusunun bir mensubu olan Henry Tandey, düşman ordularına var gücüyle saldırır ve çatışmada pek çok askeri öldürür. Tahmin edeceğiniz üzere, o dönem düşman askerlerinin birbirlerini esir alma durumu çok nadirdir; genellikle yaralı haldeki askerler karşı hamle şansı yapmalarına izin verilmeden kurşun sıkılarak öldürülür. O gün de aslında bu duruma istisna teşkil edecek herhangi bir olay olmamıştır, ta ki Henry Tandey ile Alman askeri Adolf Hitler’in yolları birbirleriyle kesişene kadar…


the mirror
Henry Tandey, ne hikmetse o gün yeterince insanın hayatını aldığını düşünmektedir ve karşısına çıkan yaralı haldeki Adolf Hitler’e oradan uzaklaşmasını söyler. Belki de Tandey, savaş için dahi olsa insan öldürmekten nefret edecek hale gelmiştir, kim bilir? Hitler, kendisine uzaklaşmasını söyleyen Tandey’nin sözünü ikiletmez ve canını bağışladığı için ona teşekkür ederek hemen oradan ayrılır.

Tandey, o gün yaralı bir askere merhamet ettiğini düşünür ve canını bağışladığı için belki de kendi kendisiyle gurur duyar, neticede onun yapmış olduğu insanlık sayesinde bir yaralı asker o gün ölmeyecektir. Ama bilmediği şey şudur ki onun o anki merhameti, aradan geçen birkaç yılın ardından milyonlarcasının ölümüne yol açacaktır.

Tabii, Tandey böyle bir olaya sebebiyet vereceğini bilemez, kendince o an doğru olduğuna inandığı şeyi yapar ama işte artık buna kader mi dersiniz yoksa kötü şans mı, yaşanacak olayların kilidini açan bir anahtar gibi Hitler’i kendi kaderine doğru yollayıverir. Dışarıdan bakıldığında bir insanın hayatını kurtarmak olarak görülecek bu eylem, bilmeden pek çok ülkenin ve o ülkeler uğruna savaşan insanların da kaderini tayin edecektir.

iwm
Bu olaydan yıllar sonra, takvimler 1938 senesini işaret ederken İngiltere Başbakanı, Avrupa’da yaşanacak muhtemel savaşın önüne geçmek üzere Almanya’da Hitler ile bir görüşme gerçekleştirir ve Hitler tarafından Bavaria’da karşılanır. Hitler’le görüştükleri salonda Ressam Fortunino Matania’nın savaşı resmettiği bir tablo asılıdır. Tabloda yerde yatan iki asker vardır. Hitler, yüzü tabloya dönük halde Başbakan Chamberlain’e işaret eder ve şu sözleri söyler:

“Bu adam beni öldürmeye o kadar yaklaşmıştı ki bir daha Almanya'yı göremeyeceğimi düşünmüştüm.”

Görüyorsunuz ya, sonucunun yalnızca sizi etkilediğini düşündüğünüz kararlar bazen yalnızca sizi değil, tüm dünyayı etkileyebilir. Tandey’nin o gün Hitler’e uzattığı yardım elinin, İkinci Dünya Savaşı’nı başlatacak hamle olması gibi…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?