Önümüzdeki 5 gün boyunca
Naudline Pierre
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

İki Kişiyi Aynı Anda Sevmek Mümkün Mü?

07 Ağu 2022

Alışageldiğimiz ilişki kalıplarını düşündüğümüz zaman iki veya daha fazla insanı aynı anda sevmek imkansız gibi görünebilir. Öyle ki böyle bir şey duygusal ya da fiziksel olarak mümkün olsa dahi, bunun olma ihtimalini bile kabullenmekte güçlük çekebiliriz. Oysa aynı anda birden fazla insanı sevmek mümkün olduğu gibi, oldukça özgürleştirici ve besleyici de olabilir. Gelin, sevgi ve ilişkilere yönelik görüşlerimizin sınırlarında dolanalım.

Sevmek ya da aşık olmak söz konusu olduğunda, beslediğimiz ya da besleme ihtimalimiz olan yoğun duyguların yalnızca tek bir öznesi olması gerektiğine inanabiliyoruz. İnsan aynı anda yalnızca tek bir kişiyi sevebilir ve bu esnada başka kimseye ilgi duyamaz gibi görünebiliyor. Aksine herhangi birini sevdiğimiz ya da kapalı bir ilişki içerisinde olduğumuz esnada başka insanları beğenmek oldukça insani ve normal olsa da, bunu toksik olarak değerlendirebiliyoruz.

Naudline Pierre
Bahsi geçen durumu toksik hale getiren genellikle partnerlerden birinin diğer partneri aldatması oluyor. Bir başka deyişle; başkalarına dair beğeni ya da ilgilerimizi, mevcut partnerimizden gizli bir biçimde yaşıyor, partnerimizi ilgilendiğimiz diğer insanlarla aldatıyorsak, o zaman durum tabii ki sağlıklı olmaktan çıkıyor. Çünkü böylesi bir durumda bizi asıl zedeleyen; partnerimizin başka birine ilgi duymasından ziyade, aramızda inşa etmek için çabaladığımız güvenin yıkılması oluyor.

Bununla birlikte başkalarına ilgi duymak, o kişileri sevmek anlamına da gelmeyebiliyor. Örneğin eğer partneriniz ile açık bir ilişki yaşıyorsanız; yalnızca partnerinizi sevebilir ve görüştüğünüz diğer insanlarla da vakit geçirmekten hoşlanıyor olabilirsiniz. Pek tabii açık ilişkilerin biçim ve sınırları farklılık gösterebiliyor. Fakat biçimi ne olursa olsun, birileriyle vakit geçirmeniz ya da cinsel bir deneyim yaşamanız, o kişiyi sevdiğiniz anlamına gelmeyebiliyor. Alışageldiğimiz kapalı ilişkilenme biçimlerini esnetebilmek pek kolay olmasa da genellikle pek çoğumuz bu fikre daha yatkın olabiliyoruz. “Evet sevgilimin başka birini sevmesini istemem ama başkalarıyla seks yapabilir.” demek (yine kolay olmasa da), sevgilimizin başka birini sevme ihtimaline kıyasla daha kabul edilebilir gelebiliyor. 

Naudline Pierre
Genellikle işleri asıl karıştıran; bizim ya da partnerimizin bir başka insanı da sevme ihtimali oluyor. Öyle ki pek çok kişi partnerinin bir başkasından hoşlanmasını ya da başka birini sevmesini, ortada fiziksel olarak hiç bir şey dahi olmasa da “aldatma” olarak tanımlayabiliyor. Yani kimileri için “aldatma”, yalnızca duygusal ya da zihinsel olarak da gerçekleşebiliyor. Partnerimizin bir başka insanı sevme ihtimali; “bizi artık sevmediği”, “seçilmediğimiz”, “terk edildiğimiz” gibi his ve düşünceleri uyandırabiliyor. Çünkü çoğumuz ister istemez beslediğimiz sevginin sınırları olduğuna inanabiliyoruz. Sanki içimizde sınırlı sayıda sevgi var ve bu sınırlı sayıdaki sevgi de yalnızca tek ve doğrusal bir kanal aracılığıyla bir kişiye yönlendirilebilirmiş gibi gelebiliyor. Oysa belki de içimizdeki sevgi sandığımızdan hem çok daha fazla olabilir hem de eş zamanlı olarak farklı insanlara yönlendirilebilir. 
Bilimsel olarak aynı anda birden fazla insanı sevmemizin önünde bir engel bulunmuyor. Poliamori ilişki yaşayan pek çok insan eş zamanlı olarak birden fazla partnerine karşı içten ve eşit miktarda sevgi besleyebiliyor. Beslenilen sevginin biçim ve yoğunluğu farklılık gösterse de, herhangi bir partnerin diğer partnerden daha üstün olması çoğu zaman söz konusu dahi olmuyor. Tıpkı en yakın arkadaşlarımızı, çocuklarımızı, evcil hayvanlarımızı birbirinden ayırmayabileceğimiz gibi; sevdiğimiz insanları da birbirinden ayırmayabiliyoruz. Sevdiğimiz bir kişi başka güzelliklerimizi açığa çıkarırken, bir diğeriyle de başka yanlarımızı yaşayabiliyoruz. Ya da bir partnerimizi bambaşka bir biçimde severken, diğerine de apayrı bir sevgi besleyebiliyoruz. 

Naudline Pierre
Aynı anda birden fazla kişiyi sevmemiz fiziksel olarak mümkünken genellikle bunu mümkün olmaktan çıkaran ilişkilere dair kalıplaşmış inançlarımız oluyor. Yani iki kişiyi aynı anda sevmenin önündeki engel, bizim sevgi ve ilişkilere dair kişisel yaklaşımlarımız olabilir. İlişkilerimizdeki sınırları partner veya partnerlerimiz ile ortaklaşa belirlediğimiz müddetçe, ötekilere dair beslenen böylesine ilgiler ilişkiye zarar vermek yerine katkı dahi sağlayabilir. 
Bu yazının beraberinde “Aşk Ne Değildir?”, “Yeteri Kadar İyi İlişkiler” ve “Açık İlişkilerde Kıskançlık” yazılarını okumak da fikir verici olabilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?