Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
aa
GLOBAL NEWS

İki İngiliz Yardım Gönüllüsü Ukrayna'da Öldürüldü

25 Oca 2023

Ukrayna’da gönüllü olarak görev yapan iki İngiliz yardım görevlisinin öldürüldüğü açıklandı.

Ukrayna’nın doğusunda gönüllü olarak sivillerin tahliyesi için çalışmakta olan ve bölgedeki yardım faaliyetlerini yürüten iki İngiliz vatandaşı öldürüldü. Bir süredir kayıp oldukları bilinen 47 yaşındaki Andrew Bagshaw ve 28 yaşındaki Chris Parry’nin öldürüldükleri bilgisi kamuoyuyla gönüllülerin aileleri tarafından paylaşıldı.

Andraw Bagshaw ve Chris Parry, en son 6 Ocak tarihinde, Ukrayna’nın Soledar kentine giderken görüntülenmişlerdi.
 
Andrew Bagshaw’ın ailesi, iki yardım gönüllüsünün yaşlı bir kadını kurtarmaya çalışırken öldürüldüğünü söyledi. Ailenin aktardıklarına göre, araçları top mermisinin hedefi oldu.
 
Chris Parry’nin ailesinin yaptığı açıklamada ise, "Yardım gönülleri sivillerin tahliyesini sağlamaya çalışırken hayatlarını kaybetti" bilgisi paylaşıldı.
 
Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Ukrayna’ya giden yardım görevlisi Chris Parry geçtiğimiz mart ayından, Andrew Bagshaw ise nisan ayından bu yana Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk bölgesinde gönüllü olarak insani yardım faaliyetleri yürütüyordu. Parry’nin ailesi, oğullarının 400’den fazla kişinin hayatını kurtardığını söyledi.
 
İngiliz vatandaşı Bagshaw’ın da Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde gıda ve ilaç dağıttığı ve yaşlılara yardım ulaştırdığı kaydedildi.

bursa hakimiyet
Chris Parry İngiltere'den, Andrew Bagshaw ise Yeni Zelanda'dan Ukrayna'ya gitmişti.
 
Rus paralı askeri şirketi Wagner Grubu, bu ayın başında İngiliz gönüllülerinden birinin cesedinin bulunduğunu öne sürmüştü.
 
Rus ordusu yoğun çatışmaların ardından önemli bir tuz madeninin de bulunduğu Soledar kentini ele geçirdiğini iddia etmişti.
 
İngiltere’den Taziye Mesajı
 
İki yardım gönüllüsünün vefat haberinin ardından İngiltere'nin resmi makamlarından da taziye mesajı geldi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz vatandaşı olan Andrew Bagshaw ve Chris Parry için bir taziye mesajı yayımladı.
 
Bakanlık daha önce İngiliz vatandaşlarını halihazırda savaşın devam ettiği Ukrayna topraklarına gitmemeleri yolunda uyarmış, ülkede bulunan İngiliz vatandaşlarından ise derhal Ukrayna'yı terk edip kendi ülkelerine geri dönmeleri istemişti.
 
Ancak bu çağrıya uymayıp bölgedeki yardım faaliyetlerine katılmayı sürdüren insani yardım görevlilerinin can güvenliği ne yazık ki tam anlamıyla koruma altına alınamıyor. Bulundukları bölgelerde yaşanan çatışmalar hâlâ aktif olarak sürdüğünden tıpkı Andrew Bagshaw ve Chris Parry’nin yaşadıkları gibi durumların yaşanılması neredeyse kaçınılmaz.


Kaynak: BBC, TRT Haber
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?