Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
II. Dünya Savaşını Konu Alan Dramatik Kitaplar
Unsplash
KÜLTÜR/SANAT

II. Dünya Savaşını Konu Alan Dramatik Kitaplar

28 Eyl 2022

1939'dan 1945'e kadar devam eden ve insanlık tarihinin en ağır ve kanlı geçen dönemlerinden biri olan II. Dünya Savaşı'nı konu alan içerikler kitaplarda, filmlerde ve dizilerde işlenmeye devam ediyor. Savaş sonrasında yazılmış ve kültleşmiş pek çok eser ardından beyaz perdeye de uyarlanması ile birlikte daha da popüler oldu. Bu içerikte ise bilinen kült yapımların aksine çok da duyulmamış olan ve savaş dönemini işleyen dramatik kitapları öneriyor olacağız.

Göremediğimiz Tüm Işıklar - Anthony Doerr

Mari Laura LeBlence henüz 6 yaşındayken görme yetisini kaybetmiş ve Paris'ta kilit ustası olan babasıyla birlikte yaşayan bir kızdır. Werner ise elektronik aletlerle arası oldukça iyi olan bir Alman çocuğudur. Ardından bir subay tarafından keşfedilmesi ile birlikte bir özel okula yönlendirilir. Ancak sonrasında Werner kendisini katillerden oluşan bir ordunun içinde bulur. Bu dönemde ise yolu Mari Laura LeBlence ile kesişir. Bu iki gencin dokunaklı öyküsünü okuduğumuz kitapta aynı zamanda Nazi işgali altındaki Fransa'ya gidiyoruz. Kitabın aynı zamanda 2015 Pulitzer Roman Ödülü'nü kazandığı biliniyor. Eğer dramatik savaş kitaplarını seviyorsanız "Göremediğimiz Tüm Işıklar"a şans verebilirsiniz.

Auschwitz Dövmecisi - Heather Morris

Kitabın Auschwitz kampına götürülen ve Naziler tarafından esirlerin kollarına numaralarını dövme yapmakla görevlendirilen aynı zamanda Yahudi soykırımının sembolü olarak da bilinen Lale Sokolov'un gerçek yaşam hikayesinden esinlenerek kaleme alındığı biliniyor. Nisan 1942'de Auschwitz-Birkenau toplama kamplarına götürürken ve burada iki seneden fazla esir tutulan genç adamın tanıklık ettiği vahşet ve aynı zamanda gerçek sevgi kitapta işlenir. Kampta bulunduğu süre zarfında canını tehlikeye atarak kendisi gibi esir olan diğer insanlara birçok kez yardım eden Sokolov'un yolu toplama kampına geldiği yıl numarasının dövme yapılması için bekleyen Gita ile kesişir. Böylece genç adam, böylesi büyük bir vahşetin yaşandığı bir ortamda hem aşkı hem de umudu bulur ve bu duygulara sıkı sıkı tutunur. Kitabın tamamen biyografik olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yaşanmış olaylardan esinlenerek oluşturulması sebebiyle oldukça etkileyici bir kurguya sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Okuduktan sonra etkisinden uzun süre çıkılamayacak bir kitap olarak ifade edebiliriz. 

Erik Ağacı - Ellen Maria Wiseman 

Isaac ve Christine adındaki iki gencin hikayesinin anlatıldığı bu kitapta savaşın başlamak üzere olduğu 1930'lu yılların sonuna doğru gidiyoruz. Almanya'nın küçük bir köyünde yaşayan bu iki gencin birbirine aşık olmasıyla birlikte asıl hikaye başlıyor diyebiliriz. Ancak bir gün eve döndüklerinde her yere asılmış olan afişleri gördüklerinde savaşın ayak sesleri de oldukça net bir biçimde duyulmuş oluyor. Christine safkan bir Alman ve Isaac ve ailesi ise Yahudi kökenli. Bu durum onlar için bir problem olmasa da Nazi Almanyası için durum ne yazık ki aynı şekilde değil. Çok geçmeden yaşantıları iyice kısıtlanmaya başlıyor. Gizli saklı görüşüyorlar ancak sokağa çıkma yasağı ile birlikte bu görüşmeler de son buluyor. Ardından Christine'nın babası savaşa çağrılıyor ve Isaac ise Yahudi olduğu için tıpkı köydeki diğer Yahudiler gibi toplama kampına götürülüyor. Bu noktadan sonra da artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı o kara günler de başlamış oluyor. Son derece dokunaklı bir kurguya sahip olan kitap hem dönemin şartlarını hem de ele aldığı konuyu oldukça başarılı bir biçimde okuyucuya geçiriyor diyebiliriz. 
İnsanlık tarihinin en önemli ve kanlı dönemlerinden biri olarak ifade edebileceğimiz II. Dünya Savaşı süreci, pek çok açıdan yıkıma sebep olan ve türlü olumsuz etkiyi de beraberinde getiren küresel bir zaman dilimi olarak ifade edilebilir. Bu kanlı dönemin açtığı tahribat ve bıraktığı izler de hazırlanan bu gibi yapıtlar ile günümüz insanında farkındalık oluşturmak adına oldukça önem taşıyor diyebiliriz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?