Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Hollywood’a Uzanan Yolda Tüyler Ürperten Cinayet: Black Dahlia
bulbapp
SCOPE

Hollywood’a Uzanan Yolda Tüyler Ürperten Cinayet: Black Dahlia

İnsan denilen varlık aydınlıkla karanlığın, iyilikle kötülüğün, doyumsuzlukla tokluğun, varlıkla yokluğun dengeli bir bütünüdür. Ne zamanki terazi bir tarafa doğru kaymaya başlar, bu bütünlük bozulur işte o vakit bilinmeyen bir yüzümüzle karşılaşırız. Yine de kendimize çizdiğimiz sınırlar, aşmadığımız ve aşmayı da düşünmediğimiz çizgilerimiz vardır. O çizgiler bizi “insan” tutar, saf kötülükten korur. Ancak o çizgiyi geçerseniz, artık insan olmaktan çıkar ve korkunç bir canavara dönüşürsünüz. Elizabeth Short’un vahşice öldürülüşü, insanlıktan çıkmanın eşiğini bize gösterir. Bu korkunç cinayet hâlâ gizemini korusa da yaşananlar “insan olmaktan” niye çıkmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor bizlere.

Yayın Tarihi :20 Eyl 2022
Süre :2 Bardak
Elizabeth Ann Short, 1924 senesinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde doğmuş ve doğduğu günden beri de talihsizliklerle boğuşmuş genç bir kadındı. Ailesinin beş kızından üçüncüsüydü; sağlığı pek de iyi sayılmazdı, bronşit ve şiddetli astım ataklarından mustaripti. Babası minyatür golf inşa ederek geçimlerini sağlıyordu. 1929 senesindeki “Borsa Krizi” yüzünden neredeyse bütün mal varlığını kaybedince aile içinde büyük sorunlar patlak vermeye başladı. Ağır bir buhran geçiren Cleo Short’un 1930’da Charlestown Köprüsü üzerinde, arabası terk edilmiş bir hâlde bulundu ve kendisinin Charles Nehri’nden atlayarak intihar ettiği varsayıldı. Bu, küçük kız için çok büyük bir travmaydı.
 
Elizabeth, akciğerleri yüzünden de sıkıntı yaşıyordu ve doktor çare olarak ameliyat önermişti. Ameliyat olduktan sonra daha yumuşak iklimli bir yerde yaşaması tavsiye edilince annesi onu Florida’daki aile dostlarının yanına gönderdi. Burada kış aylarında üç sene boyunca yaşayan Elizabeth, ikinci sınıfta liseyi bıraktı.

Aradan geçen on iki senenin ardından şok edici bir gelişme yaşandı ve Elizabeth’in annesi, öldü bildikleri babasından bir özür mektubu aldı. Adam hayattaydı ve Kaliforniya’da yeni bir hayata başlamıştı. Üstelik bunu yapma sebebi başka bir kadınla birlikte olabilmekti. Cleo Short, karısı Phoebe’den eve dönmek için izin istedi ancak kalbi kırık kadın bunu yapmasına izin vermedi. Elizabeth ise bir süre sonra babasının yanına gidip onunla yaşamaya başladı.
 
Genç kız oyuncu olmak istiyor, bunun için de büyük çaba gösteriyordu. Kendine yeni bir çevre edinmeye başladı, oyunculuk konusunda da günden güne ilerleme kaydediyordu. Birkaç Hollywood filminde yer alma fırsatı bile bulmuştu bu süreçte. O dönemlerde hayatına Matthew Gordon Jr isimli bir ordu mensubu çıktı ve iki genç büyük bir aşk yaşamaya başladılar. Ne yazık ki aşkları mutsuz sonla bitmiş ve Gordon 1945 senesinde bir araba kazası geçirerek hayatını kaybetmişti. Elizabeth, yaşadığı büyük acı yüzünden oyunculuktan elini eteğini çekti; pansiyonlarda sefil gibi yaşıyor ve tabiri caizse kendini diri diri mezara gömüyordu.

Elizabeth çok güzel bir genç kadındı, bu sebeple gittiği her yerde ilgiyi üzerinde topluyordu. Herkes onunla konuşmak istiyor ve genç kadınla sohbet edebilmek için adeta yarışa giriyorlardı. Genç kadın, en son 1947’nin 9 Ocak gecesi canlı görüldü ve ondan sonra bir anda kayıplara karıştı. Acı gerçek ise yaklaşık bir hafta sonra, 15 Ocak sabahı ortaya çıktı. Elizabeth’in iki parçaya ayrılmış cesedi, sabah yürüyüşe çıkan bir anne kız tarafından boş bir arazide bulunmuştu. Daha da şaşırtıcı olanı tek bir kan lekesi bile yoktu, bu yüzden onu bulanlar ilk başta boş bir araziye bırakılmış bir cansız manken olduğunu zannetmişlerdi.

Elizabeth’in yüzünün iki tarafına bıçakla bir gülme çizgisi yapılmış ve ağzı kulaklarına kadar yırtılmıştı. Cesedi iki parçaya bölünmüştü ve tuhaf bir şekilde hiç kan yoktu. Polis, kan olmadığı için onun başka bir yerden buraya taşındığına kanaat getirdi. Ayrıca el ve ayaklarında ip izleri vardı, bu da biri ya da birileri tarafından bağlanıp alıkonulduğuna işaret ediyordu. Otopsi sırasında genç kadına yapılan korkunç işkenceler ortaya çıktı. Zavallı kadının üzerinde sigara söndürülmüş, göğüsleri bıçakla birden fazla kesilmişti. Ayrıca öldürüldükten sonra cesedine tecavüz de edilmişti. Bir diğer korkunç detay ise midesinde bulunan insan dışkısıydı. Elizabeth’in yaşadıkları akla hayale gelmeyecek vahşilikteydi.
 
Polis yüzlerce kişiyi sorguya aldı, sorguya aldıklarının içinde de yine yüzlercesi cinayeti kendisinin işlediğini söyleyip onları yanlış yönlendirdi. Hollywood’dan bile birkaç isim şüpheli listesine dahil edilmişti. Cinayetin baş şüphelisi ise Dr. George Hedel’di ancak cinayeti onun işlediğine dair kesin kanıtlar hiçbir zaman ortaya çıkmadı. Ne yazık ki Elizabeth Short vakası faili meçhul cinayetler arasında yerini almıştı.

Yukarı Kaydır