Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Hızlıca Kilo Vermenizi Sağlayacak 4 Tüyo

25 Kas 2022

Herkesin hayali fazla kilolarından en hızlı şekilde kurtulabilmek. Ancak sağlıklı kilo verme sürecinin yavaş ve sabır gerektirdiğini çok iyi biliyoruz. Bazen de özel bir gün, bir çekim ya da aniden çıkan bir tatil planı için hızla birkaç kilo vermemiz gerekiyor. Böyle durumlarda sizleri hızla fazlalıklarınızdan kurtaracak birkaç tüyomuz var.

Öncelikle eğer sağlıklı kilonuzda değilseniz; bir diyetisyen ile hedef kilonuzu belirleyerek size uygun bir beslenme planı ile ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü ilk etapta yağdan kaybederek hedef kilonuzu korumanız, daha sonrasında hızla kilo alıp vermenizi engelleyecek. Bu nedenle bu tüyolarımızı gerçek bir diyet değil de son dakika kurtarıcısı olarak düşünebilirsiniz!

Normalde bir kişinin haftada 0,5-2 arası kilo kaybetmesi sağlıklı olarak kabul ediliyor. Tabii bu durum kişinin cinsiyeti, yaşı, kilosu ve fiziksel aktivitesi gibi birçok faktöre göre değişiklik gösteriyor. Ancak bazı durumlarda daha acil ve daha fazla kilo kaybını hedefleyebiliyoruz. Böyle zamanlarda da çözümü kendimizi aç bırakmakta veya sıvı beslenmek gibi kısıtlı beslenme programlarında bulabiliyoruz. Bu durumun sıvı kaybından kaynaklı tartıda anlık çözüm yarattığını, daha sonrasında o kiloları fazlasıyla alacağınızı söyleyebiliriz. Peki hızlı ama sağlıklı kilo kaybı için ne yapabiliriz?

Karbonhidrat Alımını Azaltın


Karbonhidratlar vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılayan ve mutlaka almamız gereken besinler. Ancak şekerler, rafine karbonhidratlar ve nişastalı besinleri azaltmak her zaman kilo vermek için daha iyi bir seçenek. Bu şekilde açlık kontrolünün daha iyi olacağı ve daha az kalori alacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca karbonhidratlar vücutta daha çok su tuttuğu için sizi daha çok şişirecek. Düşük karbonhidratlı bir diyet yerine neredeyse sıfır karbonhidrat alınan ketojenik diyet de hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak uygulaması zor bir diyet olmasıyla beraber daha sonra yeme ataklarına sebep olacaktır. Bu nedenle düşük karbonhidratlı ve sağlıklı seçimler yaptığınız bir diyeti tercih edin. Örneğin gün içinde sadece ilk öğünde karbonhidrat alabilir; bunu tam tahıllı ekmek, yulaf gibi lif içeriği yüksek besinleri tercih ederek yapabilirsiniz.

Yağsız Proteinler ve Sebzelere Odaklanın


Kilo verme döneminde sağlıklı yağ kaybı ve kaslarınızın korunması için yeterli miktarda protein alımı çok önemli. Ayrıca termik enerjisi yüksek olan proteinler vücudunuzun daha çok yağ yakmasını sağlıyor. Fazlaca tok tutan proteinler alacağınızın kaloriyi de düşürüyor. Gün içinde kilonuzun başına mümkünse 1-1,2 gram protein almanız gerekiyor. Protein genelde hayvan etlerinde daha çok bulunsa da hızlı bir kilo kaybı istiyorsanız daha düşük yağlı seçeneklere yönelmeniz şart. Bu nedenle tavsiyemiz balık, hindi eti, tavuk eti, yumurta ve lor peyniri tüketmeniz. Bunlar dışında mercimek, fasulye, nohut gibi yüksek lif ve düşük yağ içeren bitkisel proteinleri sakın unutmayın.

Diyetlerde yapılan en büyük yanlışlardan biri proteinleri tek başına tüketmek. Kilo verme döneminin olmazsa olmazlarından sebzeler tabağınızın yarısını oluşturmalı! Hem kalorisi düşük hem de lif oranı yüksek olduğu için sizi tok tutacak ve kilo vermenizi hızlandıracaktır. Ayrıca proteinlerin neden olduğu kabızlık problemine engel olmak için yanında sebze yemeniz çok önemli. Bizim tavsiyemiz her zaman koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeniz, ancak siz tabağınızı mutlaka çeşitlendirin.

Yeme Saatlerinizi Düzenleyin


Aralıklı oruç yöntemine yakın bir beslenme programı da hızla kilo vermenize yardımcı olacaktır. 8 saat yemek yediğimiz, 16 saat aç kaldığımız bu yöntem sayesinde hem iştah kontrolünü yapıyoruz hem de daha fazla yağ yakıyoruz. Ayrıca öğün sayıları da düştüğü için otomatik olarak alınan kalori de düşüyor. Ancak siz illaki aralıklı oruç saatlerine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Mümkünse uyku saatinden minimum 5 saat önce yeme içme işlemlerini bitirmiş olun.

Hareketi Arttırın


Harcadığınız enerjinin aldığınız enerjiden daha fazla olması otomatik olarak kilo vermenizi sağlıyor. Bu nedenle bu dönemde egzersizin çok faydasını göreceksiniz. Normalde ağırlık kaldırmanın metabolizma hızlandırıcı etkisi çok yüksek olsa da; özellikle kilo verme döneminde ağırlık kaldırmak yerine nabzınızı hızlandıracak cardio ve hiit egzersizlerini tercih etmelisiniz. En basitinden 1 saat tempolu yürüyüşün bile inanılmaz etkilerini göreceksiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?