Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
WELLNESS

Hibrit Çalışma Sistemi ve Beslenme

23 Oca 2023

Pandemi dönemi hayatımızda birçok şeyin değişmesine sebep oldu. İş hayatında da bunun ciddi etkilerini gördük. Geleneksel çalışma modeli yerini hibrit çalışma ve evden çalışma modellerine bıraktı. Durum böyle olunca hareketsizlik ve beslenme bozuklukları da daha çok artıyor. Biz de yazımızda hibrit çalışma modelinde nasıl sağlıklı beslenebilirsiniz, onu anlattık.

Öncelikle hibrit çalışma modelinin geleneksel çalışma modelinden farkına bakalım. Hibrit çalışma modelinde ayın belirli günlerinde ofiste çalışılırken belirli günlerde serbest çalışma ortamı imkanı sunuluyor. Böylece çalışanlar bu günlerde evlerinde rahatlıkla çalışabiliyorlar. Bakıldığında hibrit çalışma stilinin birçok avantajını görebiliriz. Daha rahat bir çalışma ortamı olması, ofise gidip gelirken ya da ofis içinde harcamaların azalması ve ev ortamında olunduğu için stresin de azalması gibi örnekler verilebilir. Ayrıca haftanın belirli günlerinde ofise gidilmesi de sosyalleşmeyi arttırarak ekip çalışmasından kopuşu azaltabilir.

unsplash
Hibrit çalışmanın böyle faydaları olmasına rağmen ev ortamı kişide çalışırken ofisteki konsantrasyonu sağlayamayabilir. Ayrıca tek başına çalışmak sosyalleşememeyi ve bundan kaynaklı duygusal tatminsizliği de getirebilir. Tabii rahat ortamda çalışmak kişide yeme ve içme düzeninde bozukluklara ve hareketsizlikten kaynaklı kilo alımına da sebep olabilir. Ancak biraz farkındalık ve doğru seçimlerle bu durumun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

unsplash
Hibrit çalışmada beslenme bozukluklarının en temel sebebi evde ulaşılabilirliğin rahat olmasından kaynaklı fazla besin tüketimi. Hibrit çalışıyorsanız eminiz buzdolabının kapağını gün içinde birkaç kere açıyorsunuzdur. Bu durumda da sürekli atıştırma ya da genel tabiriyle tıkınma eyleminde bulunabilirsiniz. Bu durumda en doğrusu evde sağlıklı atıştırmalıklar tutmanız.

unsplash
İş yerinde çalışırken işten bunaldığımız durumlarda iş arkadaşlarımızla sosyalleşerek duygusal tatminimizi karşılayabiliyoruz. Ancak evde çalıştığımızda sosyalleşemediğimiz için duygusal tatminimizi bir şeyler atıştırmakla buluyoruz. Bu durumda gün içinde aldığımız kalori de istemsiz şekilde artıyor. Bir yiyecek tüketmek istediğinizde bunun aç olmanızla mı yoksa duygularınızı beslemekle mi alakalı olduğunu anlayabilmek için kendinizi 10 dakika dinleyin. 10 dakikanın sonunda hala aç hissediyorsanız işte o zaman bir şeyler tüketebilirsiniz.
Bunun için el altında her zaman sağlıklı ara öğünler bulundurmakta fayda var. Özellikle uzun sürede yiyebileceğiniz ve tokluk sinyalini beyne göndermeyi sağlayabileceğiniz atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz. Bunun için bir avuç çiğ kuruyemiş ve kuru meyveden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda taze meyve ve sütlü kahve de iyi bir seçenek. Ancak tavsiyemiz meyveleri direkt ısırarak tüketmek yerine küçük parçalara bölerek tane tane tüketmeniz. Isırarak tüketmek size duygusal tatmini vermeyecek ve daha çabuk acıkmanıza sebep olacak.

unsplash
Geldik öğle yemeğine. Hibrit çalışmanın en avantajlı hali sağlıklı yemeğe erişebilir olmak. Ofis çalışmasında genel olarak sağlıksız fastfood ve hazır yemek yemek daha fazla kilo almanıza sebep oluyordu. Hibrit çalışma sisteminde sağlıklı ev yemekleri tüketmeniz kan şekerinin stabilizasyonuna ve daha az yağlı yemekler yemenize yardımcı olacak. Ayrıca bir önceki akşamdan kalan yemeği yiyebilme şansınız zamandan da tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

pexels
Şimdi de hibrit çalışanların en çok şikayetçi olduğu duruma geldi sıra; hareketsizlik… Ofise giderken yolda geçirdiğiniz süre, ofis içinde yürüme derken bir şekilde hareket edebiliyoruz. Ancak hibrit çalışma sisteminde tüm günü bilgisayar başında geçiriyoruz ve sadece tuvalete gitmek için ayağa kalkıyoruz. Bu durum istemsizce kilo almamız ve eklemlerde ağrılara sebebiyet verebiliyor. Mümkünse gün içinde boş kaldığınızda evde 10-15 dakika yürüyüş yapmanızı, açma germe hareketleri ile kaslarınızı rahatlatmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca sürekli evden çalışmak yerine ara sıra ofise gidip gelebilir; böylece hem hareket etmiş hem de sosyalleşmiş olursunuz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?