Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Herkesin Hayallerini Süsleyen Arabalar
Jaguar E-Type
ARABA

Herkesin Hayallerini Süsleyen Arabalar

Eğer araba tutkunlarından biriyseniz, muhtemelen çoktan birden fazla araba hayallerinizi süslüyordur. Hatta her ne kadar imkansız gibi görünse de bir gün hayalini kurduğunuz o arabaya sahip olmak ya da direksiyon koltuğunda az da olsa zaman geçirmek, belki de zihninizi en çok meşgul eden konulardan biridir. Eğer konu zamana meydan okuyan klasik arabalarsa işler çok daha ciddi bir hal de alabilir. İşte bugün hemen hemen herkesin hayalini süsleyen o zamansız arabaları sizler için bir araya getirdik.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :19 Mar 2022
Süre :2 Bardak

Chevrolet Camaro
 
General Motors’un 1967’de tanıttığı Chevrolet Camarro’nun kalpleri kazanması fazla uzun sürmedi. Hatta o kadar çok sevildi ki üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala en sevilen araçlardan biri halinde. En ilginç olanı ise bu aracın fazlasıyla aceleye getirilerek üretilmiş olması. 1964’te Ford’un piyasa sürdüğü Mustang’in meydan okumasına cevap vermek için General Motors, Camaro’yu üretmişti. Kimilerine göre Mustang’le rekabet edemeyeceği düşünülse de nesillerdir varlığını sürdürdüğünden Chevrolet Camaro kesinlikle listenin başında olmayı hak eden araçlardan biri. 

Jaguar E-Type
 
Ferrari takımının kurucusu Enzo Ferrari tarafından bir zamanlar, “şimdiye kadar yapılmış en güzel araba” olarak da adlandırılmış olan Jaguar E-Type kesinlikle hayalleri en çok süsleyen arabaların arasında yer alıyor. 1960’lı yıllarda piyasaya sürülen bu araç, klasik bir spor otomobilin dayanak noktasını oluşturuyor. Enzo Ferrari’nin tanımladığı gibi büyüleyici güzellikte olan bu araba, aynı zamanda gücüyle dikkatleri çekiyordu. Saatte 150 km/s hıza çıkabilen E-Type, döneminin pek çok aracından da daha güçlü frenlere sahipti. 

Rolls-Royce Dawn Drophead
 
Rolls-Royce, Dawn Drophead modelini 1949-1955 yılları arasında İkinci Dünya Savaşı sonrası hayatta kalma çabalarının bir parçası olarak yarattı. Bu süreçte, yüksek hacimde uygun fiyatlı arabalar üretmeye odaklanmaya karar verdiler ve ürettikleri bu otomobilin popülaritesi, Rolls-Royce'un savaş sonrası dönemde hayatta kalmasına; aynı şekilde sonraki yıllarda da gelişmesine yardımcı oldu. Ancak Rolls-Royce Dawn Drophead'in iç tasarımda biraz sıra dışıydı ve günümüzün modern otomobillerinin emniyet kemeri gibi pek çok basit özelliğinden de yoksundu. Üstelik aynı dönemde üretilen pek çok otomobilden de daha yavaştı. Ancak tüm bu özellikleri, onun, en çok sevilen ve herkesin bir gün sahip olmanın hayalini kurduğu arabaların arasında yerini almasına engel olmadı. 

Aston Martin DB5
 
1913 yılında Robert Bamford ve Lionel Martin tarafından kurulmuş olan Aston Martin, bugün dünyanın lüks ve yüksek performanslı otomobil üreticilerinden biri halini almış durumda. Yüksek performansı etkileyici tasarımları ile birleştirdiğinden de araba tutkunlarının rüyalarına giren ikonik araçlardan bazılarını oluşturuyor diyebiliriz. Ancak onu vageçilmez kılan bir başka şey daha var: Evet, efsanevi gizli ajan James Bond’un da tercihi oluşu. Aston Martin DB5 ilk olarak 1964 yapımı klasik Bond filmi Goldfinger'da yer almıştı; ancak Daniel Craig’i son kez James Bond olarak izlediğimiz serinin son filmi No Time to Die, bu klasik araca saygısını göstermek için onu bir kez daha merkeze aldı.

Porsche 356
 
Bugün Alman otomotiv devi markalarından biri olan Porsche’yi eminiz bilmeyeniniz yoktur. Markanın ilk üretim arabası olan arkadan motorlu ve arkadan çekişli Porsche 356, 1960'ların ortalarından önce tam dört nesil boyunca hayatta kaldı. Dört silindirli Porsche'lerin en gelişmişi olarak kabul edilen 356, eski model otomobil uzmanları tarafından da sürmesi en eğlencelisi olarak görülüyordu. Üretilen 76.000 otomobilin bir kısmı orijinal haliyle günümüze kadar ulaşmayı başardı. Her ne kadar imkansız görünse de bu muhteşem otomobil pek çok araba tutkununun bugün hala rüyalarını süsleyen arabaların başında yerini alıyor. 

Volvo P1800
 
İsveç'te planlanan, İtalya'da tasarlanan, Brüksel'deki otomobil fuarında görücüye çıkan, İngiltere'de üretilen ve Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük bir başarı yakalayan Volvo P1800, Volvo'nun uluslararası alanda en çok tanınan modeli diyebiliriz. P1800, 1961'de üretime girdi ve dört yıllık dikkatli planlama ve geliştirmeden sonra satışına başlandı; 1973'e kadar da üretimde kaldı. Satış rakamları açısından, P1800 fazla dikkat çekti denemese de görüntü açısından önceki tüm Volvo modellerinden çok daha büyük bir ses getirdiği kesin. Öyle ki ondan sonra üretilen modeller de hep onu takip etti. 

Yukarı Kaydır