pinterest
DOĞAL YAŞAM

Her Hayvan Eğitilebilir Mi?

17 Kas 2022

İnsanoğlu hayvanlarla olan iletişimini bazı çıkarları çerçevesinde evirir ve buna uygun biçimde yönlendirir. Örneğin kimi hayvanların eti ve sütünden yararlanırken kimilerinin ise gücünden faydalanmaya çalışırız. Köpek, kedi ve kuş gibi hayvanların ise dostluğu ve sadakati onları yaşamımızın bir parçası yapmamız konusunda oldukça önemli rol oynar. Özellikle üçüncü faktör bazınde el alacak olursak, birlikte keyifli ve uyumlu bir yaşam sürebilmek için hayvan dostumuzun ehlileştirilmesi önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya türü ve yapısı fark etmeksizin genç yaştaki her hayvan eğitilebilir mi?

Hayvanlar çok temelde içgüdüleri ile hareket eden canlılardır. Dolayısıyla da bilinç ve düşünce sistemleri yolu ile filtreledikleri fikirleri yoktur. Ancak yine de algılama, anlama ve eyleme dökme gibi konularda oldukça etkin rol oynayabilirler. Örneğin bir köpeği ele alalım. Köpeği ehlileştirebilmeniz için ne gibi eğitimlerden geçirmeniz gerekir? İlk akla gelen ile başlayalım. Ödül sistemini kullanarak köpeğinizin, verdiğiniz komutları yerine getirmesini ve bunları alışkanlık olarak benimsemesini sağlayabilirsiniz. Öte yandan herkesin eğitim algısının birbirinden farklı olması da normaldir. Ancak eğer iyi bir sonuç almayı arzuluyor ve patili dostunuz ile birlikte huzur ve uyum içerisinde hareket etmek istiyorsanız "sevgi ve emek", ehlileştirme sürecinin püf noktaları olacaktır. Dolayısıyla her ne şekilde eğitmeye çalışıyor olursanız olun sabırlı olmalı ve sevgi ile yaklaşmalısınız. Peki bu yöntem her hayvanı eğitilir kılabilir mi?

Doğru yöntemler kullanıldığı takdirde her hayvan öğrenmeye açıktır ve gerekli çaba ve azim ile eğitilebilmesi de mümkündür diyebiliriz. Ancak nasıl ki her hayvanın fiziksel özelliği birbirinden farklıysa aynı şekilde yapısal özelliği de birbirinden farklı. Dolayısıyla da her hayvan aynı zorluk derecesinde eğitim sürecinden geçmez. Yine köpek üzerinden devam edecek olursak, örneğin bazı köpekler komut almaya ve söylenenleri harekete dökmeye daha yatkınken kimi köpek ırkları aynı şekilde değildir. Fakat bu onları eğitmenin mümkün olmadığı anlamına gelmez. Yalnızca farklı yöntemler kullanmanız gerektiği ve onları eğitmenin biraz daha fazla çaba harcamanızla mümkün olacağı anlamını taşır. Peki ya doğası gereği kendi doğal yaşamında barınmaya alışmış hayvanları örneğin vahşileri evcilleştirmek mümkün müdür?

Evcilleştirme kavramının kökü evden gelir ve dolayısıyla da herhangi bir hayvanı evcilleştirmek demek aslında onu ev yaşamına uygun hale getirmek ve uyumlu yapmaktır diyebiliriz. Bunun mümkün olabilmesi için ise öncelikle evcilleştirilmesi hedeflenen hayvanın temizlik, yemek ve su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Ancak bu durum elbette bunlarla sınırlı değil ve süreç bu denli basit değil. Hayvanın yaşının olabildiğince küçük olması eğitime cevap verebilmesi ve öğrendiklerini alışkanlığa evirebilmesi noktasında oldukça önem taşır. Yaş olarak olgun bir hayvan ise zaten türlü alışkanlıklara sahip olduğundan dolayı yeni yaşamına uyum sağlamakta çok daha zorlanacaktır.

Ehlileştirme konusunu vahşi bir hayvan merkezinde ele aldığımızda içgüdünün ne derece önemli bir unsur olduğu ile bir kez daha karşı karşıya kalırız. Örneğin bir timsahın evcilleştirilmeye çalışıldığını düşünelim. Bu timsahın evcil olmasını sağlamanız için onun yeni yaşam koşullarını eskisi ile olabildiğince benzer tasarlamanız gerekir. Çünkü bu hayvan zaten doğası gereği karakteristik bir yaşam stiline sahiptir. Öte yandan gereksinimlerini her ne kadar olması gerektiği şekilde gideriyor olsanız da sahip olduğu güçlü içgüdü sebebi ile bu hayvanın saldırgan kişiliğini tümüyle evirmeniz mümkün olmayacaktır. 

Ayrıca özellikle sürü halinde yaşayan hayvanları düşündüğümüz zaman bu hayvanların evcilleştirilmesinin çok daha zor olacağına da değinmeliyiz. Çünkü böyle yaşam süren hayvan sürüleri arasında genellikle bir görev dağılımı olur. Ancak ehlileştirilme sürecinde hayvan yalnız kalır ve ayrıca bu hayvanın tüm kontrolü bir insanın eline geçer. Bu durum hayvanın ruh sağlığı üzerinde ister istemez olumsuz etkiler yaratır. Bunun sonucunda da gerileme ve tepkilerde zayıflama gibi problemlerin ortaya çıkması da olasıdır. Dolayısıyla "her hayvan eğitilebilir mi?" sorusu ciddi çaba, sevgi, hayvan için uygun koşulların yaratılması ve en doğru eğitim yöntemlerinin belirlenmesi ile cevap bulabilir. Fakat bir kez daha belirtelim; doğal yaşamından koparmanın çok zor olacağının bilincinde olmamıza rağmen yalnızca kendi çıkarlarımız doğrultusunda bir hayvanı ehlileştirmeye çalışmak onun yaşam hakkının sınırlandırılması anlamını taşır. Bu sebeple eğer ehlileştirme hedefleniyorsa bunun olabildiğince her iki tarafın ortak çıkarına olması gerekiyor. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?