Hem Lüks Hem Egzotik: Miami Tatili
SEYAHAT

Hem Lüks Hem Egzotik: Miami Tatili

Rengarenk ve eğlenceli gece hayatından otantik Küba lezzetlerine kadar Miami, Amerika Birleşik Devletleri’nin belki de kültürel yönden en zengin deneyimlerini bir arada sunuyor diyebiliriz. Dünyaca ünlü yıldızlardan seyahatseverlere kadar herkesin en sevdiği destinasyonlardan biri olan Miami’nin lüks eğlence hayatından keyifle gezebileceğiniz kültürel mekanlarına kadar bir yolculuğa çıkalım dedik. Hazırsanız Miami’nin renkli tarihine kısaca biraz daha yakından bakalım.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :17 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Miami’nin, 1800’lü yılların sonlarında yerli Taquesta topraklarından günümüzün en sevilen yerleşim yerlerinden biri oluşuna kadar geçen bu 200 yıllık süreçte dünyanın en yaratıcı ve cesur zihinlerinden bazılarını büyük oranda etkilediğini söyleyebiliriz. Florida’nın gelişmesinde oldukça büyük katkıları bulunan Henry Flagler 1896 yılında Florida East Coast Demiryolunu Miami’ye kadar genişletti ve böylece Miami’nin de bugünlere kadar süren gelişimini başlatmış oldu. Tüm bu gelişim sonucunda da Miami günümüzde tasarımın, sanatın, eğlencenin, lüksün, alışverişin ve renkli açık hava etkinliklerinin gözde mekanlarından biri haline geldi. Peki, ABD’nin Florida eyaletine bağlı bulunan bu eşsiz güzellikteki kente seyahatinizi gerçekleştirmeden önce bilmeniz gerekenler neler?

Öncelikle seyahatinizi kesinlikle bahar aylarına denk getirmeye özen gösterin deriz. Kent yaz aylarında hem oldukça kalabalıklaştığından hem de fiyatlar çok daha fazla artış gösterdiğinden bu mevsim hem ılıman hava koşulları hem de çok daha düşük maliyeti ile keyifli bir tatil gerçekleştirmenize olanak tanıyacak. Üstelik bu mevsimde gerçekleşen yemek, sanat, müzik, moda ve çok daha fazlasını içeren festivalleri gibi birbirinden çeşitli ve keyifli açık hava etkinliklerini de ziyaret edebilirsiniz. Eğer bahar aylarında pek de şansım yok ama tatilimi yaza denk getirebilirim diyorsanız da yine oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü bu durumda da Miami’nin birbirinden güzel plajlarının tadını özgürce çıkarabilirsiniz. 

Yaz aylarında sıcak ve nemli bir havanın hakim olduğu Miami’de zamanınızı deniz kenarında geçirerek hem kalabalıktan uzaklaşabilir hem eşsiz güzellikteki denizin keyfine varabilir hem de birbirinden lezzetli tatların keyfini çıkarabilirsiniz. Miami’nin en iyi otellerinde keyfini çıkarabileceğiniz spa uygulamalarına katılabilir, en iyi restoranlarda ise egzotik tatların keyfini sürebilirsiniz. Sonbahar aylarında ise yine tatilinizi çok daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şiddetli soğuk havanın görülmediği Miami bu yönüyle neredeyse her mevsim ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor da diyebiliriz. Tek yapmanız gerekense seyahatiniz boyunca katılmak isteyeceğiniz etkinliklerin yılın hangi döneminde gerçekleşiyor olduğunu dikkatli bir şekilde takip etmek olacak. 

Florida Keys’i Keşfe Çıkabilirsiniz
Florida’nın güneyinde yer alan bu takımada grubunun palmiye ağaçlarıyla kaplı, çarpıcı beyaz kumlarla bezeli plajlarının oldukça ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Merkezden yalnızca 15 dakika Miami’den ise yaklaşık olarak 2 saat kadar bir uzaklıkta bulunan Biscyne‘i ziyaret etmeyiyse sakın es geçmeyin. Miami’nin en güzel manzaralarına, harika sahil parklarına, upuzun bir bisiklet yoluna sahip olan bu noktada tüm gününüzü geçirebilir, piknik yapmaktan yüzmeye kadar açık hava etkinliklerinin tadına varabilirsiniz. 

Art Deco Historic District’i Keşfedin
Eğer açık hava etkinlikleri kadar sanatsal ve kültürel faaliyetler de ilginizi çekiyorsa Art Deco Historic District’i görmeyi de sakın atlamayın deriz. Ülkenin en büyük Art Deco mimarisine sahip olan Art Deco Historic District tam 800’den fazla rengarenk tarihi binayı barındırıyor. Miami Design Preservation League liderliğindeki rehberli yürüyüş turları, sizi bu bölgede keşfe çıkarıyor ve ilginç tarihi hikayeler eşliğinde binaların güzelliklerinin tadını çıkarabiliyorsunuz. Eğer Miami Beach’in mimari ve kültürel mirasını daha da yakından tanımak isterseniz de Art Deco Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın. 
Yukarı Kaydır