Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Hayvanlar İle İlgili Klişeler Üzerine
pexels
DOĞAL YAŞAM

Hayvanlar İle İlgili Klişeler Üzerine

31 Eki 2022

Domuzlardan köpeklere kadar pek çok hayvan için ortaya atılmış bazı klişeler bulunuyor ve bu klişelerin birçoğu da insanların yanlış bilgileri benimsemesine neden oluyor. Bu yazımızda, sizler için çeşitli hayvanlarla ilgili klişeleri ve bu klişelerin doğrularını kaleme aldık.

1.5 Bardak

unsplash
Yunuslar Her Zaman Mutludur

İlk klişe, sürekli gülümsediği düşünülen deniz canlısı yunusa dayanıyor. Bakıldığı zaman, yunuslar gerçekten gülümsüyormuş gibi gözüküyor ve bu görüntü de onların sürekli mutlu olduğunu insanlara düşündürtüyor. Her ne kadar pek çok insan yunusların gülümseyen yüz ifadesini onların mutluluğuna dayandırsa da durum ne yazık ki bu şekilde değil. Bu tatlı mı tatlı hayvan türü, yüz ifadesini değiştirme yeteneğine sahip değil. Anlayacağınız, yunusların gülümsermiş gibi gözüken ağzı aslında onların kalıcı ağız yapısına dayanıyor. Sinirli bir yunusa rastladığınız zaman da onun bu şekilde gülümsermiş gibi gözüktüğüne şahit olabilirsiniz. Akvaryum şovlarında sıklıkla bir seyirci malzemesi olarak kullanılan yunuslar ne yazık ki bu şovlarda mutlu değil, sadece onların değiştirilemeyen yüz yapısı onları mutluymuş gibi gösteriyor. Bu tarz şovlarda fazlasıyla streslenen, korkan ve üzülen yunusları korumak ve onları desteklemek için yunusları içeren şovlara katılmamayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

unsplash
Köpekler İnsanların En Yakın Arkadaşlarıdır

Amerikan yazar Stephen Budiansky, köpeklerin sadık olmasıyla ilgili öne sürülmüş olan klişeyi ele alarak bazı açıklamalarda bulundu zamanında. Budainsky’e göre, köpekler yatabilecekleri rahat bir yatak, düzenli yiyebilecekleri besinler ve yaşayabilecekleri bir ev karşısında insanlara sadakat ve bağlılık sergiliyorlar. Budainsky’nin öne sürdüğü bu bilgi, 2013 yılında yürütülmüş olan bir çalışmayla da desteklendi. Bu çalışmada hem köpeklere hem de robotlara yer verildi. Bazı robotlar insanlar gibi köpeklere ilgi gösterdi ve onlara çeşitli ihtiyaçlarını verdi. Bunun üzerine, köpekler ile ilgilenen robotların yanında köpeklerin daha fazla vakit geçirdiği gözlemlendi. Bir başka deyişle, köpekler kendilerine iyi insanlar gibi davranan robotlara da insanlara sergiledikleri davranışları gösterdiler. Bu araştırma ve Budainsky’nin sözlerinden de çıkartabileceğimiz gibi, belirli şartlar sağlandığı zaman köpekler insanların en yakın arkadaşları oluyorlar ve bu şartlar altında sahiplerine sadık kalıyorlar. 

unsplash
Dünya’nın En Kirli Hayvanı Domuzdur

İslamiyet gibi bazı dinlerde domuz eti tüketilmiyor çünkü bu hayvanın kirli olduğuna inanılıyor. Dinlere ve inançlara ek olarak, bazı insanlar da belgesellerde gördükleri görüntüler üzerine domuzların kirli canlılar olduğu düşüncesini geliştirebiliyor. Domuzların çamurda yuvarlanması gibi durumlar onları kirli gösterebiliyor fakat gerçeklik bu şekilde değil. Domuzların vücudunda ter bezi bulunmadığı için bu hayvanlar kendilerini serinletmek adına çamura girerler. Ayrıca, domuzların cildinde güneş yanıkları oluşmaması için de çamur iyi bir seçenek. Buna ek olarak, bu canlı türünün böcek ısırıklarından da çamur sayesinde korunduğunu sizlere bildirmek istiyoruz. Sonuç olarak, akıllı ve sosyal bir hayvan olan domuz çamura belirli ihtiyaçlarından dolayı ulaşıyor. Bu nedenle, bu hayvanın kirli bir canlı türü olduğunu söyleyemeyiz.

unsplash
Koalalar Sevimlidir

Dışarıdan bakıldığı zaman ağaca sarılmış koalalar fazlasıyla tatlı ve arkadaş canlısı duruyor. Hatta, bebek bir koala sanki ‘kucağına al ve beni sev’ diyen gözleriyle insanlara bakabiliyor. Bu yüzden, pek çok insan koalaların sevimli ve arkadaş canlısı hayvanlar olduğunu düşünüyor fakat gerçekliğin tam olarak bu şekilde olduğunu söyleyemeyiz. İlk olarak, koalaların uzaktan bakıldığı zaman kedi tüyüne benzeyen kürkünün bu hayvanın sevimli görüntüsüne rağmen kalın ve kaba olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. Koyun yününe benzeyen bir kürke sahip olan bu canlı türü, aynı zamanda kaslı kollara ve uzun ve keskin pençelere sahip. Genelde çok öfkeli olmayan bu hayvan, pençelerini kullanarak karşısındaki canlıya saldırabiliyor. Anlayacağınız, koalaları tehlikedeymiş gibi hissettirmemek büyük bir önem taşıyor herhangi bir atak ile karşılaşmamak adına.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?