pexels
ZOOM

Hayatınızı Kolaylaştıracak Basit Tüyolar

18 Oca 2022

Hayatta insanın başına her şey gelebiliyor; önemli olan, ihtiyaç duyulan anda pratik çözümler üretebilmek. Farkında olmadan, bir yerlerde işinize yarayacak bu basit ama hayat kurtarıcı önerileri kulağınıza küpe ederseniz, günün sonunda 1-0 öne geçen kişi siz olursunuz, bizden söylemesi!

pexels
Donmuş gıda reyonundan ürün alırken poşeti el yordamıyla kontrol edin ve içindekilerin bir buz kütlesi gibi birbirine yapışık hâlde olup olmadığına bakın. Eğer elinizdeki ürün bu şekildeyse bir başka paketi tercih edin çünkü bu, ürünün önce eriyip sonra tekrar dondurulduğuna işaret edebilir.

Biriyle önemli bir konuşma yapmanız gerekiyor ve karşınızdakinden dürüstçe bir cevap almak istiyorsunuz diyelim. Sizin için vereceği cevap çok önemliyse, bu konuşmayı yan yana dururken yapın, karşılıklı otururken değil. İnsanlar, vücutları birbirine daha yakınken daha dürüst olmaya meyillidirler. Aradığınız cevabı bulmak için söz konusu kişiyle yan yana yürüyebilir ya da bir bankta veyahut da koltukta yan yana oturarak konuşabilirsiniz.

Eğer internette gezinirken daha önce araştırdığınız bir veya birden çok ürünle ilgili çok fazla reklama maruz kalıyorsanız ve bu durum artık canınızı sıkmaya başladıysa, bundan sonra o ürünleri araştırmak için tarayıcınızın gizli sekme/gizli pencere özelliğini kullanın. Bu şekilde yaparsanız, daha sonra baktığınız ürünlerle ilgili olur olmaz yerde peş peşe reklam görmemiş olursunuz.

pexels
Evde kolay erişilemeyen, dar yerleri, süpürgenizin boru kısmına bir çorap geçirerek süpürürseniz, farkında olmadan o alana düşürdüğünüz küpe, yüzük, toka, klips ve bilumum küçük eşyayı sorunsuz şekilde oradan çıkarabilirsiniz. Özellikle yatak altlarına kaçmış eşyalarınızı çıkarmada bu yöntem çok etkili, deneyip görün.

Eğer biriyle telefonda konuştuğunuz esnada, karşı tarafın sesini duyuyorsanız ama sizin sesiniz ona gitmiyorsa, buradaki sıkıntı sizin telefon sinyallerinizde olmalı. O yüzden çağrıyı sonlandırıp yeniden aramayı deneyin.

İnsanlara isimleriyle seslenmek size karşı saygı ve güven duymalarına yardımcı olur; o yüzden yeni girdiğiniz bir ortamda, tanıştığınız kişilerin isimlerini aklınızda tutmaya çalışın ve onlara isimleriyle hitap edin (Seninle tanıştığıma çok memnun oldum sevgili A, ne zamandır ben de bu anı bekliyordum, gibi). İsmini söyleyip, cümlelerinizi direkt ilgili kişiye yönlendirerek yeni girdiğiniz bu ortamdaki herkesin takdirini kolayca kazanabilirsiniz.

Bu arada, böyle ortamlara sık sık girenler için bir püf noktası daha verelim: Konuşma esnasında karşınızdaki kişiyle kurduğunuz göz temasını kaybetmeyin ve onun söyledikleri bitene kadar da gözlerinizi ondan ayırmayın.

Ayrıca elini sıkarken de gözlerine bakarak ve avucunuzla sağlam bir şekilde o kişinin elini kavrayarak karşılık verirseniz, vücut dilinizle onu denginiz olarak gördüğünüzü ve saygı duyduğunuzu belli etmiş olursunuz. Tabii bu da otomatik olarak karşı tarafın zihninde sizin için tuttuğu olumlu şeyler listesinde, hanenize bir artı puan olarak yansıyacaktır.

pexels
Merak ettiğiniz konularla alakalı bilgi edinmek için karşınızdaki kişiye ardı ardına sıraladığınız sorular sormayın. Çünkü cevap verirken muhtemelen içlerinden yanıtlaması en kolay olanına odaklanacak ve geri kalan sorularınızı pek dikkate almayacaktır. Bir soru ve bir cevap şeklinde ilerleyin; merak ettikleriniz içinden birini sorun, cevabınızı alın ve ardından diğer sorunuza geçin. Bu şekilde ne bilmek istiyorsanız, öğrenebilirsiniz.

Bir arabanın içinde kilitli kaldıysanız ve yakın zamanda bir başkasının yardımıyla içinden çıkabilmeniz pek de mümkün görünmüyorsa, arabadaki koltuklardan birinin başlık kısmını yukarı doğru çekip çıkarın. Başlığın alt kısmında koltukta sabit durmasını sağlayan metal çubukları gördünüz mü? İşte o metal kısım yardımıyla camı kırıp dışarı çıkabilirsiniz.

Seyahat sırasında kullandığınız bavulun standart bir şekli varsa ve koyu renkteyse, kısacası bagajınızı teslim alırken tanımakta zorluk yaşıyorsanız, bavulun tutacak kısmına bir parça renkli kumaş veya kurdele bağlayabilirsiniz. Havaalanında bagaj için beklerken diğer bavullar arasından sizin bavulunuz bu şekilde çok daha rahat fark edilecektir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?