KÜLTÜR/SANAT

Hayatı Yaşamaya Değer Kılanları Bulmak: 'Harika Şeyler Listesi' Sahnede

01 Ara 2022

Hiç hayatınızda kaç tane ‘harika şey’ olabileceğini düşünmüş müydünüz? Ya da bu harika şeyleri listelemenin ne işe yarayacağını? Yaşamda bize keyif veren ve yaşamaya devam etme isteği uyandıran birçok şey vardır. Ancak yaşamın bazı noktalarında bu şeyler silikleşir, anlamsızlaşır ve geriye harika olan hiçbir şey kalmaz yaşamda. Ruh bir boşlukta yaşamaya başlar. Çok yakınınızdan birileri bu boşluğa düştüğünde ona yaşamda harika şeyler olduğunu hatırlatmak istersiniz. Geçtiğimiz sezonun en çok izlenen oyunlarından biri olan ‘Harika Şeyler Listesi’nin kahramanı da annesine hayatın yaşamaya değer olabileceğini hatırlatmaya çalışıyor. Sonunda bu liste onu da hayattan koptuğu anlarda yeniden hayata bağlayan şey haline geliyor.

Harika Şeyler Listesi İngiliz yazar Duncan Macmillan tarafından kaleme alınan ve geçtiğimiz yıl Türkiye’de Talimhane Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan interaktif bir oyun. Tek kişilik bu oyunun başrolünü Bora Akkaş canlandırıyor. Oyuna 6 yaşında bir çocuk olarak başlayıp 30 yaşına kadar gidiyor sahnede. Bu yolculukta yalnız da değil üstelik. Siz de aniden onun hikayesinin kahramanları olarak buluyorsunuz kendinizi. Daha oyun başlamadan oyuncu sahneye gelip seyircilere kartlar veriyor. Kartlarda ne mi var? Tabii ki ‘Harika Şeyler Listesi’nin maddeleri. Oyunda sırası geldiğinde bu maddeleri yüksek sesle okumanızı istiyor sizden. Benim kartımda yazan ‘hamak’ kelimesi beni de kendi çocukluğuma götürüyor. Çünkü beş altı yaşlarımda annemle hamakta sallanışımızın fotoğrafının çekildiği gün benim en güzel anılarımdan biri. Annemin benimle hamakta sallanması benim için gerçekten orada var olması anlamına geliyor çünkü. Oyunun ana karakteri içinse durum bundan biraz farklı.

Daha oyunun en başında 6 yaşındaki ana karakterimiz köpeğini kaybederek yas duygusuyla tanışıyor. Daha bu şoku tam atlatamamışken bir gün okuldan çıktığında annesinin de bu dünyadan gitmek istediğini öğreniyor babasından. 6 yaşındaki bir çocuk için bu isteği anlamlandırmak hayli zor. Çünkü onun ‘Harika Şeyler Listesi’ oldukça uzun. Bu listeyi yazıya dökmeye ise o gün gittiği hastanenin koridorunda başlıyor. Bir çocuk için hiç var olmayan bir anneden daha zorlayıcı olabilecek tek şey aniden ortadan kaybolan bir anne olsa gerek. Evinde piyano çalınan, şarkılar söylenen, gülüşülen bu çocuk için ev artık sessiz bir yere dönüşüyor. Annesi ihtiyaç duyduğu anlarda onun için orada olamıyor. O bir süre daha annesini hayatta kalmaya ikna edeceğini düşündüğü harika şeyleri yazmaya ve annesinin görebileceği her yere koymaya devam ediyor. Sonrasında ise listeyi yavaş yavaş unutuyor ta ki annesi tekrar bu dünyadan gitmek isteyene kadar. 

Kahramanımız 17 yaşına geldiğinde annesi tekrar yaşamdan kopma girişiminde bulunuyor. Bu sefer çocuk ergenliğin de getirdiği öfkeyle annesine kızıyor. Dondurma ve su savaşıyla başlayan listenin annesinde hiçbir etki uyandırmaması da bu öfkenin nedenlerinden bir tanesi. Oyunu izlerken Bora Akkaş’ın tüm bu duygu geçişlerini tüm doğallığıyla yansıtışına hayran kalıyorsunuz. Sahnedeki oyuncunun doğallığı bir aralık onun hikayesini mi yoksa karakterin hikayesini mi dinlediğinizi düşündürüyor size. Herkesi dahil etme halinin riske sokabileceği bu oyunun seyirciyi bağlamdan ve duygudan hiç kopartmadan akmasını sağlıyor. Çocukluk düşlemleriniz, ebeveynlerinize dair öfkeniz, çaresizlikleriniz, bir kayıpla karşı karşıya kaldığınız ilk an ve yaşamda yaşamaya değer bir şeyler bulduğunuz sonsuz sayıda anlar üşüşüyor zihninize. Oyun sizi bir yandan sürekli güldürürken bir yandan karakterle birlikte size de kendinizi yeniden büyütme şansı veriyor. 

Hepimiz gibi buradaki ana karakterimiz de yaşamdaki harika şeyleri zaman zaman unutuyor. Ancak liste yaşamın farklı dönemlerinde bir şekilde tekrar karşısına çıkıyor. Umudun bir sonraki sayfada oluşunu, pencereden sızan zayıf ışığı hatırlatıyor bu durum bana. Liste tekrardan ortaya çıktığında kahramanımız yaşamın umutlu bir şey olduğunu hissettiren bir duyguyla karşılaşıyor ve yine seyircilerden birinin canlandırdığı Sam karakterine aşık oluyor. Tam bu noktada listeye aşkı da eklediğini düşünüyorum kahramanımızın. Bu sefer listesine inanan ve onunla listeye yeni maddeler ekleyen birisi var yanında. Onu ailesiyle tanıştırıyor, birlikte piyanonun karşısına geçip şarkılar söylüyorlar. Bir gün geliyor ve evleniyorlar ancak sonrasında kahramanımız listeyi çöpe atacak kadar yaşamdan uzaklaşmaya başlıyor. Eşi onu çok sevse de iyileşmeye çalışmadığı için ayrılıyorlar. Aynı zamanlarda kahramanımızın annesi yeniden gitmeyi deniyor ve bu sefer başarıyor. Tam bu noktada 30 yaşındaki kahramanımızın 6 yaşına tekrar dönüşünü izliyoruz.

İhmal edilmiş çocukluğunun yaşama tutunmasına engel olduğu anlarda kahramanımız ilkokulda onunla çoraptan yaptığı kuklayla konuşan öğretmenini arıyor. Kuklanın iyi olup olmadığını öğrenmek istiyor. Birisi onun duygularını anlasın ve aynalasın istiyor, annesinin hiç yapmadığı gibi. Oyunun sonunda kahramanımız gittiği bir grup terapisinde listeyi yeniden çıkarıyor ortaya. Onu hayata bağlayan şeyleri hatırlatan bu liste artık çok daha fazlasını ifade ediyor onun için. ‘Bir kez sağlam bir depresyon yaşamamış kişi hayatı ıskalamış demektir.’ diyor karakterimiz. Bu bir depresyon güzellemesi değil. Aksine oyun boyunca yer yer verilen mesajlarla da belirtilen bir gerçek. Toplumda çok yüksek bir oranda insan hayatında en az bir kez ruhsal bir problem yaşıyor. Depresyon, bunların en sık görülenlerinden bir tanesi. Ancak yaşamın sonu anlamına gelmek zorunda değil. Yaşamaya dair tekrar bir umut bulmak ve listeye yeni bir madde eklemek mümkün.

Oyun burada bahsettiğimiz içerikle sizde hüzünlü bir etki yaratmış olabilir. Sahnede izlemeye gittiğinizde anlayacaksınız ki bu oyunda hayatta da olduğu gibi hüzün ve kahkaha hep yan yana. Bora Akkaş’ın tek başına sahneyi doldurduğu anlarda düşmeyen enerjisi ve seyirciyle göz göze geldiğinde duyguları geçirirken yaşattığı yoğunluk takdire şayan. Oyunda aynı zamanda tadı damağınızda kalacak kalitede şarkılar çalıyor ve hatta ana karakterimiz bir kuple de kendisi seslendiriyor. Kendinizi hikayenin kahramanlarından biri olarak bulabileceğiniz, bir kahramanı canlandırmasanız da ana kahramanın hikayesinin canlılığını iliklerinizde hissedeceğiniz bir oyun Harika Şeyler Listesi. Oyunun sonunda Bora Akkaş listeyi yeni maddeler ekleyebilmeniz adına salonda bırakıyor. Yüzünüzdeki o buruk gülümseme sönmeden pembe kağıtlara kendi hayatınızın harikalarından birini yazmayı unutmayın. Keyifli seyirler!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?