WELLNESS

Hayata Bakış Açınızı İsterseniz Değiştirebilirsiniz

16 Nis 2021

Hayata tek bir yönden bakmak yerine başka başka pençelerden bakmak ister misiniz? O zaman size güzel bir haber verelim hayata bakış açınızı isterseniz değiştirebilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Gelin hep birlikte bakış açınızın değişmesine ve çeşitlenmesine yardımcı olacak tavsiyelere bakalım.

2 Bardak

null

Zaman zaman tek bir yönden olayları inceliyor ve arka planını veya detaylarını görmekte zorlanıyor musunuz? Hayata bakış açınızla birebir bağlantılı olan bu durumu engellemek ve farklı perspektiflerden de hayata ve olaylara bakabilmek için yönünüzü değiştirebilirsiniz. Böylelikle hayatınızın üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanız ve hayattan daha fazla keyif alabilmeniz de mümkün.

null

İlk olarak size tavsiyemiz kendinizi eğitmeniz olacak. Sadece bir konuyu arkadaşlarınızdan veya ailenizden dinleyerek karar vermek yerine araştırmaya ve öğrenmeye önem vermelisiniz. Aksi takdirde sadece tek bir pencereden olaylara bakabilirsiniz ve farklı düşünceler geliştiremezsiniz. Hiçbir şey tek taraflı olmadığından, olayları berrak bir şekilde görebilmeniz için farklı farklı görüşlere sahip olmanız gerekiyor. Bunun da doğal olarak en güzel yolu bilgi sahibi olmaktan, araştırmaktan ve öğrenmekten geçiyor. Bu şekilde bilgi haznenizi genişlettiğinizde olaylara dair bakış açınızın da gelişeceğini göreceksiniz.

null

“Çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı?” sözünü daha önce birkaç kere duymuşsunuzdur. Biz bu iki inanışın da oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple yukarıda da değindiğimiz gibi entelektüel bilgi birikiminizi artırmanın yanı sıra daha fazla seyahat ederek de bakış açınızın genişlemesine sebebiyet verebilirsiniz. Farklı perspektifler edinmenin en keyifli yollarından biri olan seyahat ile birbirinden farklı kültürleri deneyimleyebilir, insanlar tanıyabilir ve onların hayatlarına seyirci olabilirsiniz. Bu da zaman zaman bir akvaryuma dönen çevrenizi genişletmenizi ve farklı hikâyelere dokunmanızı sağlar; aynı zamanda bakış açınızı değiştirmenizi de… Ayrıca diğer perspektifleri de keşfederek kendi görüşlerinizi de tazeleyebileceğinizi hatırlatalım. 

null

Seyahat ederken yeni insanlarla ve dolayısıyla yeni bakış açılarıyla tanıştığınız gibi kendi “mıntıkanıza” döndüğünüzde de buradaki arkadaş çevrenizi genişletmekte fayda var. Her ne kadar muhteşem bir arkadaş grubuna sahip olsanız da farklı ortamlarda tanıyacağınız insanların görüşlerinden kendinize bir şeyler katabilir; bambaşka düşüneler sayesinde yeni fikirler edinebilirsiniz. Bu esnada yeni hobiler geliştirip eğlendirici ve öğretici kulüplere de katılabilirsiniz. Burada gözlemleyeceğiniz yeni bakış açılarının yanı sıra öğreneceğiniz hobiler ve aktiviteler de düşünce biçiminizi değiştirmede size yardımcı olabilir. İçsel olarak sizi güçlendirecek olan bu hobiler sayesinde daha önce hiç girmediğiniz dünyalara adım atabilirsiniz. Örneğin kayıt olacağınız bir meditasyon dersi sayesinde hem meditasyon evreni ile tanışacak hem de burada öğrendikleriniz ile bakış açınızın genişlemesine katkıda bulunacaksınız.

null

Bütün bunların yanı sıra kendi bakış açınızı tam olarak anlamak ve kavramak da onu geliştirebilmeniz için son derece önemli. Bu noktada da düşüncelerinizi listelemek veya onları görsel bir hale getirmenin size yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Kendinize karşı dürüst olmanızı da sağlayacak olan bu oldukça basit yöntem, hayatınızı nasıl şekillendirmek istediğiniz noktasında size destek olabilir. Ayrıca bu listeyi hazırladıktan sonra (hazırlamadan da yapabilirsiniz) bakış açınızın bir konu, kişi veya durum karşısında daha farklı olduğunu hayal edin. Her ne kadar bu kulağa ilk başta enteresan bir fikir gibi gelse de kendinizi farklı bir arka plana sahip başka bir kişinin yerine koyup ve onun gibi düşünmeye çalışırsanız belki de daha önce hiç fark etmediğiniz detaylarla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda farklı bir perspektiften bakmak aydınlanmanıza da yardımcı olabilir.

null

Verebileceğimiz son birkaç tavsiye ise hayatı takip etmekle ilgili. “Bu ne?” derseniz, hemen açıklayalım. Hayatınızdaki her şeyin değiştiğini zaman zaman fark ediyorsunuzdur; güncel olaylar, trendler ve toplumun olaylara bakış açısı zaman içinde değişebiliyor. Kısacası hiçbir şey stabil kalmıyor. Bu sebeple hayatta sizin bakış açınız da dahil olmak üzere tek bir gerçek olmadığının farkına varmalısınız. Başkalarının varlığına ve düşüncelerine bu noktada saygı duymalı ve olaylara daha kapsayıcı bakmaya çalışmalınız. Bu çabanın hem bakış açınızı değiştireceğini hem de sizi daha mutlu edeceğini unutmayın.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?