Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pinterest
DOĞAL YAŞAM

Hayalet Avcı: Jaguar

02 Şub 2023

Ormanın sessizliğinde görünmez adımlarla ilerleyen kilittaşı bir avcı o... Sipsivri dişlerinin korkutucu ihtişamı, kendine has benekli postuyla tamamlanırken mitolojik bir varlık edasıyla Yeni Dünya'da bir hayalet geziniyor... Nereden çıkacağı ve nereye gideceği kestirilemeyen, yalnızlığın yılmaz bekçisi ve Amazonların tek hâkimi, aheste aheste habitatını gözlüyor. Aşılacak yollar, mücadele edilecek düşmanlar ve geçilecek çok engel var: Jaguar... İkonlaşmış bedeni ve tehditkâr bakışlarıyla son uyarı, tüm canlılar için yürürlükte! Ömrümüz boyunca bir jaguarla karşılaşmak isteyeceğimizi hiç sanmıyorum sevgili okur; onu uzaktan sevmek bizlerin yazgısı olsun şimdilik, görkeminden ve kuvvetli çenesinden sual olunmaz bu canlıyı ihtiyatla ve sessizce buyurun, ne kadar yakın olunabilirse! o mesafeden beraber tanıyalım.

2 Bardak
Kedigiller familyasının Panthera cinsinin dört büyük kedisinden bir olan jaguar, tam rakam vermek gerekirse en büyük üçüncü kedidir. Öte yandan aslanın ve kaplanın ebat bakımından gerisinde kalsa da çene kuvveti ve avlanma sıralamasında açık ara birinciliği göğüsler. Meksika'nın güneyinden Arjantin'in kuzeyine kadar olan bölgede yani Orta Amerika'nın ve Güney Amerika'nın birçok yerine dağılmış olan jaguarlar,Yeni Dünya memelisidir.Asya ve Avrasya'nın en büyük kedileri her ne kadar aslan ve kaplan olsa dahi Yeni Dünya olarak adlandırılan görece yeni kıtamız Amerika'nın en büyükleri ve rakipsizleri tartışmasız jaguarlardır. Jaguarlar, Meksika'nın yanı sıra A.B.D.'nin Arizona ve Texas eyaletlerinde de görünmüş olup zamanla popülasyonları özellikle insan etkisiyle azalmıştır.

pinterest
Meksika dolaylarında ortalama 40-50 kg olan bu canlıların dişisi, erkeklerine göre %10-20 civarında daha küçüktür. Bunun yanında güneye doğru gidilip özellikle Amazon Havzası'na ve buradaki Pantanal bölgesine yaklaştıkça boyutları kadar sayıları da artış gösterir.Amazon Havzası ve Brezilya yağmur ormanları, jaguarların uğrak adresiyken burada ortalama ağırlıkları müthiş bir artış göstererek 100 kg'a kadar fırlar. Meksika, Arjantin,Brezilya, Belize, Surinam, Guaya, Ekvador, Paraguay gibi Orta Amerika ve Güney Amerika ülkeleri jaguar popülasyonuna sahiptir.

Jaguar'' sözcüğünün ne demek olduğuna dair kesin bir birliğe varılamazken üzerinde en sık durulan iki ihtimal vardır. Güney Amerika'nın yerli halkı olan Guaranilerin dilindeki ''yagurete''' sözcüğünden – yırtıcı hayvan, köpek yahut Portekizce ''onca'' sözcüğünden yani 'kanca, çengel' demek olan sözcüklerden türediği genel itibarıyla kabul görmüştür.2 ila 3.8 milyon yıl önceki ortak ata, Panterden evrimleştiği varsayılsa da yeni bulgular üç yüz bin ila beş yüz bin yıl önceye dair fosil kayıtlarına dayanmaktadır. Jaguarın, eski dünyanın çevresel özellikleri ve habitat dengeleri göz önüne alındığında çok daha büyük canlılar oldukları fosiller üzerinden çıkarılmış ve ortalama 200 kg oldukları varsayılmıştır. 

pinterest
Bunun yanında halihazırda günümüzde dahi 130-150 kg ağırlığındaki jaguarlara rastlanmaktadır. Ortalama ömürleri 12-15 yıl olan bu süper avcıların, beslenme piramidinde avcısı yoktur. Amazon'un nemli ve boğucu havasının, nehirlerinin ve yağmur ormanlarının rakipsiz lideri; jakari -timsah alt türü- timsah, tapir, susamuru, her türlü çiftlik hayvanı, domuz, geyik, pekari ve adını sayamadığımız tam seksen beş canlıyı menüsüne yerleştirmiştir.Diğer kedigillerin aksine avının boyun bölgesine saldırmayan jaguar; güçlü çeneleri sayesinde avının iki kulağın arasından ve başın arka tarafından direkt kafatasına saldırır.
Kaplumbağa kabuklarını delebilmek için evrime uğramış güçlü çeneleri ve kalın dişleri, canlıların kafataslarını delebilmelerine imkan sağlamaktadır.Süper avcı, kilittaşı avcı gibi taksonomide üstün sıfatlandırmalara tabi olan jaguarlar, kelimenin tam manasıyla ''ölümcül yaratıklardır.'' Yalnız başlarına avlanan jaguarların kamufle olmaya yarayışlı postları üzerinde güle benzer benekler bulunmakta. Bu beneklerin orta yerindeki ufak noktalar ise; her daim karıştırıldıkları leoparlardan ve parslardan ayrışan yönleridir. Melanizm -aşırı siyah pigmentleşme- yaşayan jaguarlar mevcutken bunlar ''kara panter'' olarak anılmaktadır ve efsanelere, mitlere konu olmuş bu canlı, jaguarların ihtişamına görkem; görkemine şaşaa katmakta. 

pinterest
Bunun yanında albino jaguarlara rastlansa da melanizm etkili jaguar sayısına göre, albinoların sayısı oldukça düşüktür.Hayalet avcı yahut süper avcı, isterseniz kilittaşı yırtıcı da diyebilirsiniz. Asya'nın ve Avrasya'nın hakimi aslan ve kaplan kardeşleriyken yağmur ormanlarında aheste ve kendinden emin bir mitolojik canlı cirit atıyor. Jaguarın attığı ciritlerin bol olmasını dilerken bizden uzak yağmurlara yakın olsun kara panterler... Şimdilik hoşça kalın sevgili okur. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?