Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Hawaii’de Bulunan Mauna Loa Yanardağı’nda Patlama

29 Kas 2022

Son dönemlerde Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen doğal afet haberlerine bir yenisi daha eklendi. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bulunan Hawaii’deki, dünyanın en büyük volkanik dağı Mauna Loa harekete geçti ve son faaliyetinden 38 yıl sonra yeniden patladı.

1 Bardak
Krater zirvesi 4 bin 170 metre yüksekliğinde ve aynı bölgedeki beş yanardağdan biri olup dünyanın en büyüğü olan Mauna Loa Yanardağı, 38 yılın ardından ilk defa harekete geçti. Geçtiğimiz yıl, bir hafta içerisinde 200’den fazla deprem oluşmasına sebep olan, dünyanın en büyük ve en aktif volkanik dağı Mauna Loa’nın, ne zaman faaliyete geçeceği konusunda yetkililer tedirgin edici bir bekleyiş içerisindeydi. 
 
28.11.2022 tarihinde, ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nden (USGS), gelen açıklamada Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletinde bulunan Mauna Loa Yanardağı’nın patladığı aktarıldı. Bölge halkı için çok büyük bir tehdit oluşmadığını belirten ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, patlama sonucu meydana gelen lav akışının, şu an zirve seviyesinde olduğunu da paylaştı. Lav akışının 60 metre yüksekliğe ulaştığını belirten uzmanların yanı sıra Hawaii Volkan Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, yanardağ alarmının uyarı seviyesine çıkarıldığı belirtildi. Gözlemevi ayrıca, patlamanın detaylarının incelenmesi için havadan inceleme yapılacağını da bölge halkı ile paylaştı. Yaşanan patlamadan hemen 2 saat sonra ise bölge halkını tedirgin edecek bir diğer gelişme ise birden fazla depremin meydana gelmesi oldu. Yaşanan volkanik patlamanın ardından Mauna Loa Yanardağı bölgesinde birden fazla deprem meydana gelirken, bu depremler arasından en büyüğünün şiddetinin 4.2 olduğu ve bölgenin birçok artçı depremle sarsıldığını aktarıldı. 
 
Son patlamasından 38 yıl sonra faaliyete geçen Mauna Loa Yanardağı’nın yeniden harekete geçmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri bölgede acil durum ilan etti. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, olaya ilişkin ne kadar, “Lav akışı halk için henüz tehdit oluşturmuyor.” açıklaması yapmış olsa da patlamadan sonra atmosfere karışan kükürtdioksit gibi volkanik gazlar, insan sağlığını oldukça kötü etkileyebilecek bir potansiyele sahip. İnsan sağlığını tehdit eden bir diğer unsur ise patlama ile meydana gelen küllerin rüzgarla yayılması ve yine atmosfer üzerinde yarım santimlik bir tabaka oluşturması. Uzmanlar ise bölge halkına, bu konuları da kapsayacak uyarılarını sürdürüyor. 
 
Şimdiye kadar toplamda 9 defa faaliyete geçen ve patlama gerçekleşen Mauna Loa Yanardağı’nda kayıtlara geçen ilk patlama 1843 yılında meydana gelmişti. Mauna Loa Yanardağı’nda yaşanan patlamayı takiben bir diğer volkanik hareketlilik haberi ise Rusya’dan geldi. Kamçatka Adasındaki Shiveluch Yanardağı’nın yeniden harekete geçtiğini belirten Rus yetkililer, patlama sonucunda oluşan volkanik lavların 6 kilometrelik bir yüksekliğe ulaştığını da belirtti. Yaşanan korkutucu patlamanın ardından ise açıklamalarda bulunan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı“Volkan tehlike oluşturmuyor.” şeklindeki ifadelerinin arından, bölge halkına, patlamanın gerçekleştiği alana 15 kilometrelik bir mesafeden daha fazla yaklaşmayın uyarısı yaptı.
 
KAYNAKÇA 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?